Farba gruntująca. Jaka farba podkładowa do metalu, drewna, ścian? Poradnik

2019-04-22 21:27 Danuta Awolusi
Farba gruntująca
Autor: materiały prasowe Magnat Farba gruntująca (podkładowa) zapewnia lepszą przyczepność wierzchniej warstwie farby, a w rezultacie - poprawia estetykę wnętrza

Farba gruntująca to nie dla każdego rzecz oczywista. Wiele osób chętnie pomija ten etap, bo dwukrotne, a nawet trzykrotne malowanie powierzchni oznacza pomnażanie pracy. Czy na pewno? Przykładowo ściana, na którą od razu nakładamy docelową farbę (na przykład akrylową), może okazać się o wiele bardziej chłonna, niż pierwotnie zakładaliśmy. To z kolei podniesie koszty i wbrew oczekiwaniom zdubluje pracę. Właśnie dlatego farba podkładowa to temat, który każdy powinien znać. Malowanie wstępne dotyczy nie tylko ścian, ale również innych powierzchni. Jak odpowiednio dobrać podkład? Szczegóły w naszym poradniku.

Farby podkładowe – co to właściwie jest?

Farba gruntująca ma za zadanie przygotować powierzchnię do malowania: zmniejszyć jej chłonność oraz nadać pierwszy kolor, który później sprawi, że krycie innych farb będzie bez porównania lepsze, a nakładanie kolejnej farby – o wiele prostsze. Farba podkładowa zwiększa również przyczepność emulsji i przedłuża jej trwałość. Kupując farbę gruntującą, warto znać jej podstawowe parametry. Ważna jest gęstość określająca to, czy możemy dodać do niej rozpuszczalniki (standardowo to 1,5 kg/dm sześcienny). Dodatkowo trzeba znać lepkość farby gruntującej, która informuje o jej przyczepności do podłoża (podaje się ją w widełkach oznaczonych jako „cp”). Najważniejszą informacją jest jednak czas schnięcia – standardowo farby gruntujące schną około dwóch godzin.

..  Farba emulsyjna – poznaj jej rodzaje, zalety, właściwości >>>

Farba gruntująca czy grunt?

Farby gruntujące mają wiele zalet. Pozwalają łatwo i szybko zabezpieczyć powierzchnię, mają świetną przyczepność i potrafią zapewnić dobre krycie. Po co w takim razie grunt? To drugie rozwiązanie polecamy wtedy, gdy mamy do czynienia ze starymi ścianami, które zaczynają ulegać rozpadowi. Grunt ma właściwości wiążące, a jest tańszy niż farba podkładowa do ścian. Jeżeli jednak podłoże jest w dobrym stanie, zwyczajna farba gruntująca biała znakomicie spełni swoje zadanie.

..  Malowanie ścian KROK PO KROKU – poradnik >>>

Farba gruntująca – podział ze względu na zastosowanie

Biała farba gruntująca do ścian – dzięki niej farby ścienne mają lepsze krycie i lepszą przyczepność.

Farba podkładowa do metalu – zabezpiecza powierzchnię przed rdzą i przedłuża trwałość kolejnych warstw farb. Farba podkładowa na rdzę jest bardzo ważnym etapem malowania metalu i nie warto jej pomijać.

Farba podkładowa do drewna – dzięki niej kolejne malowanie docelową farbą da o wiele lepszy efekt. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów farb gruntujących, na przykład akryli, farb lateksowych, alkidowych lub środków gruntująco-impregnujących.

Farba podkładowa do plastiku – to najczęściej farba podkładowa w sprayu, bo właśnie taki sposób aplikacji jest najwygodniejszy.

..  Farba do drewna – co wybrać? >>>

Jaka farba gruntująca najlepsza? Podział ze względu na skład chemiczny

Możemy wybierać spośród farb gruntujących lateksowych (bardzo uniwersalne, nadadzą się zarówno do różnego rodzaju ścian, jak i drewna) lub farb akrylowych (przeznaczone głównie na podłoże cementowe). Na rynku pojawiła się również farba mostkująco-gruntująca, która przeznaczona jest do powierzchni o dużym stopniu spękania. Najlepiej sprawdzi się na powierzchniach cementowych i cementowo-wapiennych.

Farba podkładowa epoksydowa

Warto o niej wspomnieć, bo to farba na bazie żywic epoksydowych wzbogacona związkami cynku. Dzięki temu nadaje się do malowania drewna, a także metalu. Świetna do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Farba gruntująca – ważny etap każdej pracy!

Farba epoksydowa podkładowa do metalu, biała farba gruntująca do ścian, farba podkładowa do plastiku – jak widać, rynek oferuje nam duży wybór. Ilość korzyści znacznie przewyższa wysiłek, jaki trzeba włożyć w odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie powierzchni do ostatecznego malowania. Czy farba podkładowa to duży koszt? Za najzwyklejszą farbę do ścian zapłacimy ok. 60 zł – za tę cenę pomalujemy ok. 70 metrów kwadratowych. Farba podkładowa antykorozyjna to koszty ok. 20 zł za niecały litr, który wystarczy na pomalowanie ok. 4 metrów kwadratowych. To zatem niewielki koszt, a w zamian wydajność innych farb znacznie wzrośnie i polepszy estetykę wykończenia.