Czy da się zmienić kolor dywanu? Tak, ale pod jednym warunkiem

2022-11-16 15:59

Kiedyś zmiana barwy płytek czy mebli kuchennych była nie do pomyślenia. Dzisiaj jeśli zamarzy się nam nowa, po prostu idziemy po farbę. A czy da się zmienić kolor dywanu? Okazuje się, że jest to możliwe!

Czy można zafarbować dywan?
Autor: Materiały prasowe / Galeria Wnętrz - Domar - Interno Italiano / Getty Images/severija

Dywan to jedna z takich domowych dekoracji, których nie wymieniamy co i rusz. Chcąc zmienić charakter pomieszczenia, wpisać go w nowe trendy czy po prostu nieco odświeżyć jego wygląd, zwykle zaczynamy od zmian zasłon, poszewek na poduszki czy dekoracji. A co wtedy, kiedy nasz dywan zupełnie nie pasuje do reszty pokoju, a budżet nie pozwala na kupienie nowego? Jest na to sposób!

Czy każdy dywan można zafarbować?

Do farbowania nie nadają się dywany wykonane ze sztucznych tworzyw. Tylko dywanom, które zrobiono z naturalnych materiałów, można zmienić kolor, a nawet… nadać im wzór.

– Poprzez mniejsze lub większe rozcieńczenie barwnika możemy dowolnie manewrować intensywnością jego barwy, a nawet uzyskać popularny ostatnio efekt ombre. Z pomocą dobrej jakości barwnika do tkanin i przy odrobinie zdolności manualnych jesteśmy w stanie wyczarować dywan niczym z baśni tysiąca i jednej nocy – mówi Kamil Maślanka, ekspert marki REKOL.

Czy można zafarbować dywan?
Autor: Materiały prasowe / Samarth

Jak samodzielnie zafarbować dywan w domu?

Myślicie, że to pewnie skomplikowane? Wcale nie! W dodatku sam proces nie wymaga wiele czasu, ani dużych nakładów finansowych. Zanim jednak się za to zabierzemy, należy dokładnie przyglądnąć się rodzajowi włosia, jaki ma nasz dywan. Im bardziej jego struktura jest zbita, tym więcej uwagi musimy mu poświęcić. Barwnik musi dotrzeć do wszystkich zakamarków, więc trzeba być naprawdę dokładnym. 

Najłatwiej będzie zafarbować jasny dywan. W takim wypadku wybór barwnika jest praktycznie nieograniczony. Wybierając kolor, musisz pamiętać, że zawsze musi być on ciemniejszy niż twój dywan. Tylko wtedy uda ci się uzyskać pożądany efekt. Oprócz tego, trzeba dokładnie wczytać się w instrukcję!

Czy można zafarbować dywan?
Autor: Materiały prasowe / IKEA

Jak zafarbować dywan - instrukcja

  1. Wyczyść dywan na mokro. Usuń wszystkie plamy i ewentualne inne przyklejone do niego zabrudzenia (np. resztki jedzenia).
  2. Poczekaj, aż dywan wyschnie. Suchy lepiej wchłania barwnik.
  3. Przygotuj barwnik zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 
  4. Nakładaj farbę na dywan za pomocą szczotki. W ten sposób “wczeszesz kolor” w jego każdy zakamarek.
  5. Poczekaj, aż dywan wyschnie.

Dywan można farbować wielokrotnie, ponieważ po pewnym czasie, kolor może nieco stracić na intensywności.  

Gdzie kupić barwnik do dywanów?

Najprościej w barwniki do dywanów zaopatrzyć się przez internet, szukając ich w popularnych serwisach aukcyjnych. Barwniki do dywanów są również dostępne w sklepach stacjonarnych, warto o nie pytać w pasmanteriach, sklepach z artykułami do domu czy sklepach plastycznych. 

Przeczytaj również: