Ceny schodów – od czego zależą i na czym nie warto oszczędzać? Finanse bez tajemnic

2020-06-02 16:06

Na cenę schodów ma wpływ wiele czynników, między innymi ich kształt, wielkość, materiał oraz wykończenie. Nie da się podać konkretnej kwoty, ponieważ każde schody są inne. Jak w przybliżeniu określić wartość schodów, od czego dokładnie zależy ich cena i na czym nie warto oszczędzać, zamawiając schody do domu?

Ceny schodów wewnętrznych
Autor: ismagilov/GettyImages Na cenę schodów wewnętrznych wpływ ma ich kształt, rozmiar, a także materiał, z którego są wykonane

Spis treści

  1. Od czego zależy cena schodów? Co ma na nią wpływ?
  2. Na czym nie warto oszczędzać, kupując schody?
  3. Nie masz pomysłu na schody? Zainspiruj się

Od czego zależy cena schodów? Co ma na nią wpływ?

Ceny schodów dopasowanych do indywidualnych potrzeb określa kosztorys przygotowany przez firmę projektującą schody. Zazwyczaj montaż wliczony jest w cenę schodów, ale nie zawsze. W przypadku, gdy zamawiamy drewniane schody u stolarza, musimy dodatkowo zapłacić za ich montaż. Podobnie, gdy decydujemy się na wykończenie betonowych schodów, np. przez pokrycie ich drewnianymi stopniami, płytkami gresowymi lub wykładziną. Niektóre firmy oferują schody gotowe o prostej konstrukcji, które zdecydowanie będą tańsze niż skomplikowane projekty wykonywane na zamówienie. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto przyjrzeć się gotowym schodom, na których możemy oszczędzić kilkaset złotych.

Kształt i rozmiar schodów to dwa kryteria, które w dużej mierze determinują cenę schodów. Dla porównania dębowe schody proste będą dużo tańsze niż dębowe schody dwubiegowe czy wachlarzowe. Nie chodzi jedynie o ilość materiału użytego do produkcji takich schodów, ale również o skomplikowaną konstrukcję, która w montażu wymaga pomocy specjalisty. Analogicznie schody dywanowe (bez belek policzkowych) mogą być znacznie droższe niż schody ażurowe.

Materiał użyty do produkcji schodów również wpływa na jego cenę. Schody betonowe uważane są tanie, ponieważ koszt jednego stopnia z żelbetu jest dużo tańszy niż koszt stopnia dębowego lub granitowego. Nie oznacza to, że schody betonowe to najtańsza inwestycja dostępna na rynku. Bardzo rzadko zostawia się schody betonowe bez wykończenia, głównie ze względu na niedostateczny komfort poruszania się po twardych, żelbetowych stopniach. Schody betonowe pokrywa się najczęściej stopniami drewnianymi, płytkami lub wykładziną – a więc do kosztów wykonania schodów musimy doliczyć materiał wykończeniowy oraz robociznę. W efekcie takie schody mogą kosztować kilka tysięcy więcej niż modele w całości wykonane z drewna lub innego materiału.

Ceny schodów drewnianych również są bardzo zróżnicowane, głównie przez duży wybór gatunków drewna. Do najdroższych rodzimych gatunków należy dąb, jesion i buk, najtańsze to drewno drzew iglastych, a więc sosna i świerk. Gatunki egzotyczne jak teak czy mahoń mogą być nawet o 30-40% droższe niż najtwardsze rodzime gatunki. Najdroższym rozwiązaniem pod względem materiału są schody kamienne. Schody z ozdobnego marmuru lub eleganckiego granitu to niewątpliwie luksusowa opcja, która warta jest rozważenia nie tylko ze względów estetycznych. Schody z kamienia uważane są za jedne z najtrwalszych i praktycznie niezniszczalnych modeli dostępnych na rynku.

Na czym nie warto oszczędzać, kupując schody?

By cieszyć się schodami o wysokiej jakości, które zapewnią bezpieczeństwo podczas użytkowania i nie sprawią kłopotów po kilku miesiącach od montażu, warto już na wstępnym etapie projektowania określić nasze potrzeby i budżet, który przeznaczymy na schody. Na niektórych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać, a w przypadku schodów jest to szczególnie prawdziwe. Rzeczą, na której nie warto oszczędzać, rozważając zakup schodów, jest materiał. Jeśli marzą się nam drewniane schody, dobrze jest wybrać gatunek drewna, który jest twardy, wytrzymały i odporny na uszkodzenia. W takim przypadku dąb jest lepszą opcją niż miękka, choć bardzo tania sosna. Piękno marmuru może kusić nas obietnicą luksusu, ale pod względem praktycznym granit jest dużo bardziej wytrzymały, odporny na kwasy i substancje chemiczne, a przy tym nie ustępuje urodzie marmurowym blokom.

Schody kręte zajmują niewiele miejsca i są tańsze niż schody proste lub zabiegowe, jednak ich konstrukcja sprawia, że okazują się mało praktyczne, zwłaszcza gdy chcemy wynieść na piętro ciężkie i obszerne meble lub materac. Proste schody zapewnią nie tylko więcej miejsca, ale mogą okazać się bardziej komfortowe podczas poruszania się po nich, zwłaszcza dla osób starszych i seniorów (schody spiralne są dość strome). Zamawiając schody, nie warto oszczędzać również na pomocy fachowców przy montażu. Niektóre rodzaje schodów, np. dywanowe, wymagają wyspecjalizowanych montażystów, podobnie jak schody z granitu, które są ciężkie i muszą być odpowiednio przymocowane.

Nie masz pomysłu na schody? Zainspiruj się