Wrzuć srebrne sztućce do gorącej kapieli. Osad zniknie w mgnieniu oka

2022-11-22 9:24

Istnieje mnóstwo domowych sposobów na czyszczenie srebra – jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. By mieć pewność, że pozbędziemy się osadu ze srebrnej biżuterii lub sztućców, warto skorzystać z procesu nazywanego elektrolizą. Potrzebna będzie folia aluminiowa i gorąca solanka.

elektroliza
Autor: faceboom.com @FamilyHandyman Srebrny nóż przed i po elektrolizie

Czyszczenie srebra elektrolizą

Elektroliza przeprowadzana w domowych warunkach może skutecznie pomóc nam w pozbyciu się nieestetycznego osadu ze srebrnych sztućców czy biżuterii. W tradycyjnym pojęciu elektroliza wykonywana jest przy pomocy zewnętrznego źródła prądu (napięcia elektrycznego).

W domowych warunkach zastąpić go może folia aluminiowa, wrzątek oraz spora ilość soli i sody oczyszczonej (czasem używanych zamiennie). Czysta woda nie ulega elektrolizie, ponieważ ma zbyt małą ilość jonów. Ale jeśli ją podgrzejemy i dodamy do niej sól, kwas lub zasadę (np. sodę) możemy liczyć na dużo lepsze efekty!

Na krótkim wideo opublikowanym przez portal Family Handyman doskonale widać, jak przebiega proces czyszczenia srebra za pomocą elektrolizy. Osad ze sztućców znika błyskawicznie.

By przeprowadzić domową elektrolizę, potrzebujemy plastikowego lub szklanego pojemnika. Naczynie wykładamy folią aluminiową i wlewamy do niego wrzątek.

Następnie dodajemy kilka łyżek soli i mieszamy. Do solanki można dodać też sodę oczyszczoną, która jeszcze bardziej przyspiesza proces elektrolizy.

Zabrudzone sztućce zanurzamy w naczyniu z wodą. Proces czyszczenia może trwać od kilku sekund (patrz wideo poniżej) do kilku minut w zależności od stopnia zabrudzenia.

Po wyjęciu sztućców z roztworu należy je dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, a następnie osuszyć papierowym ręcznikiem lub miękką szmatką, usuwając ewentualne pozostałości osadu.

Źródło: familyhandyman.com

Zobacz, jak wyczyścić srebro za pomocą elektrolizy:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE