Ustawiasz szklanki w kuchni do góry dnem? To nie zawsze bezpieczna opcja

2023-01-30 13:16

Jak przechowywać szklanki i kieliszki w kuchennych szafkach – pionowo czy dnem do góry? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od rodzaju szkła i kształtu szklanki czy kieliszka.

półka z kubkami i szklankami
Autor: getty images

Jak przechowywać szklanki i kieliszki?

Spór o przechowywanie szkła w kuchni trwa w najlepsze i raczej nie zapowiada się, by w najbliższym czasie miało się w nim coś zmienić. To trochę jak spoglądanie na cyfrę „6” – wystarczy zmienić sposób patrzenia i nagle mamy do czynienia z „9”.

Dlatego postanowiliśmy wziąć pod uwagę zarówno głosy za, jak i przeciw przechowywaniu szkła pionowo oraz do góry dnem. Ostateczna decyzja powinna zostać jednak podjęta indywidualnie.

Przechowywanie szkła: pionowo czy do góry dnem?

Szklanki (także szklanki termiczne) i kieliszki stawiamy w szafkach pionowo głównie ze względów bezpieczeństwa. Krawędzie kryształów lub naczyń wykonanych z cienkiego szkła są bardzo delikatne i mogą łatwo się ukruszyć lub wyszczerbić, jeśli odwrócimy je do góry dnem.

W przypadku solidnych szklanek z grubego szkła, ustawienie ich pionowo pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w szafce. Szklanki możemy wtedy włożyć jedna w drugą i zaoszczędzić miejsce wewnątrz mebla.

Z drugiej strony, wiele osób ustawiających szklanki i kieliszki do góry dnem twierdzi, że dzięki temu nie kurzą się tak bardzo, jak naczynia stawiane pionowo. W razie potrzeby można je szybko użyć bez konieczności szorowania i usuwania nagromadzonego wewnątrz kurzu czy innych zanieczyszczeń.

Jak widzimy, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że zanim zdecydujemy się na konkretny sposób ustawienia szkła w szafkach, warto zwrócić uwagę na ciężar spodu szklanki czy kieliszka i grubość jej górnych krawędzi.

Lekki kieliszek do wina odwrócony do góry dnem zachowa się nieco inaczej niż szklanka do whisky z grubym, ciężkim dnem i cienkimi krawędziami.

Ponadto, jeśli chcemy zminimalizować zagrożenie wyszczerbienia krawędzi szklanki czy kieliszka warto wyłożyć szafki matą, która będzie pełnić funkcję amortyzującą.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE