Jak oszczędzać wodę w domu? Poradnik - oszczędzamy wodę

2021-02-12 8:36 Matylda Gruman
bateria Icon z ogranicznikiem przepływu, TEKA
Autor: Serwis prasowy firmy

Zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w domu? Oszczędzanie wody wcale nie musi oznaczać dyskomfortu, gorszej jakości życia. Wystarczy używać odpowiednich sprzętów i wprowadzić kilka dobrych nawyków. Rachunki za wodę szybko zmaleją, a ty będziesz eko. Przeczytaj nasz poradnik, jak oszczędzać wodę!

Jak oszczędzać wodę w domu? Znamy kilka sposobów, które na pewno ci się przydadzą! Choć trudno w to uwierzyć... Polska jest zagrożona deficytem wody. W naszym kraju na jedną osobę przypada około 1600 m³ wody rocznie, podczas gdy średnia europejska wynosi 4500 m³. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. W Europie jest ich ponad 100 mln*.

Wniosek z powyższego? Szkoda marnować wodę. Z kapiącego kranu (co 3 sekundy – kropla) po godzinie uzbiera się jej prawie szklanka. 3-minutowe mycie zębów przy odkręconej wodzie to strata 15–30 l. Natomiast przez nieszczelną spłuczkę do toalety może spłynąć nawet 216 l w ciągu doby. Oszczędzanie wody w domu najlepiej zacząć od naprawy drobnych usterek hydraulicznych. Weź pod lupę baterie w kuchni i łazience. Sprawdź szczelność pralki, zmywarki i spłuczki WC. Być może sprzęty wymagają wymiany? Jeśli tak, podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, wybierając nowe. Przekonaj się, jak w prosty i bezbolesny sposób zmniejszyć zużycie wody. *Źródło: Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, pfozw.org.pl

Zobacz: Naprawa kranu - jak wymienić uszkodzony perlator? Zrób to sam [WIDEO] >>>

Jak oszczędzać wodę? Proste sposoby

Możliwości masz wiele – od przykręcania kranu po zakup ekologicznych baterii i zmywarki. Jednak najbardziej spektakularne efekty osiągniesz, łącząc cztery poniższe zalecenia.

1. Oszczędzamy wodę: wymień baterie

Najlepiej na takie z wylewką z perlatorem lub aeratorem (napowietrzają wodę, dzięki czemu strumień wydaje się mocniejszy). Rozejrzyj się za ekologicznymi modelami o klasie przepływu Z – z ogranicznikiem, który zmniejszy wypływ wody nawet do 5 l na minutę. Łatwiejszą obsługę, a tym samym większe oszczędności wody zapewniają baterie jednouchwytowe, bezdotykowe, termostatyczne czy z kilkoma stopniami regulacji siły strumienia.

Przeczytaj: Baterie łazienkowe: umywalkowe, prysznicowe, wannowe. Wybierz wyposażenie łazienki >>>

2. Myj z głową

Gdy nie potrzebujesz wody w danej chwili, zakręcaj kran. Pomoże ci w tym np. przycisk pauza/stop. Nie możesz oduczyć dzieci „lania wody”? Bateria z blokadą wypływu (po ustalonym czasie) lub światłem sygnalizującym „marnotrastwo” powinna zmienić nastawienie domowników do kwestii oszczędzania. Zamiast długiej kąpieli w wannie pełnej wody – częściej wybieraj prysznic. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie, nie rób tego pod bieżącym strumieniem (zużywasz wtedy 60–90 l). Napuszczaj wodę do zlewozmywaka. O ile to możliwe, zainwestuj w zmywarkę. Na rynku dostępne są modele potrzebujące na jeden cykl mycia zaledwie 5,8 l wody (wykorzystują wodę z ostatniego płukania do wstępnego mycia w nowym załadunku).

Polecamy również: Zmywarka to czysty zysk! Wybieramy zmywarki - niezbędne wyposażenie kuchni >>>

3. Działaj grupowo i celowo

Zanim uruchomisz zmywarkę lub pralkę, zbierz większy załadunek. Usuń z talerzy resztki jedzenia (nie płucz ich pod bieżącą wodą, ewentualnie przetrzyj mokrą gąbką). Ustawiaj urządzenia na programy eko. Nie wrzucaj do toalety rzeczy, które powinny wylądować w koszu na śmieci – unikaj spłukiwania muszli, jeśli nie jest to potrzebne.

Nie przegap: Poradnik kupującego: pralka otwierana z przodu czy od góry?>>>

4. Stosuj recykling

Roztopiony lód po rozmrożeniu lodówki lub wodę po ostatnim płukaniu naczyń możesz wykorzystać np. do podlewania kwiatów na balkonie lub sprzątania.

Oszczędzamy wodę - praktyczne wyposażenie łazienki i kuchni

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021