Jak wyczyścić abażur? Domowe sposoby

2018-07-20 12:17 Sonia Łukomska

Dowiedz się, jak wyczyścić abażur! Abażury mają to do siebie, że dość szybko pokrywają się kurzem, stając się istnymi pułapkami dla osób wrażliwych na zanieczyszczenia pyliste i alergików. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich regularne czyszczenie. Jednak sposób dbania o czystość abażuru w dużej mierze zależy od tego, z jakiego materiału jest on wykonany. Nie wiesz, jak wyczyścić lampę z materiału, papieru lub plastiku? Podpowiadamy, jak prawidłowo to robić!

Jak wyczyścić abażur? Zdarza się, że przy sprzątaniu mieszkania zapominamy o wyczyszczeniu elementów oświetlenia. Jest to zrozumiałe, ponieważ są one niezbyt rzucającymi się w oczy elementami wyposażenia wnętrz, a czasem zwyczajnie zapominamy, że także tam gromadzi się sporo kurzu. Powinniśmy jednak starać się nie zaniedbywać czystości lamp, a w szczególności ich abażurów i żarówek. Osiadający na nich kurz może skutecznie zmniejszyć natężenie światła w pomieszczeniach, ponadto stanowi ryzyko dla zdrowia osób wrażliwych na zanieczyszczenia pyliste i alergików. Radzimy, jak czyścić abażury z różnego rodzaju materiałów.

Jak wyczyścić abażur z plastiku i słomy?

Szklane klosze, a także abażury wykonane z tworzyw sztucznych i włókna szklanego myjemy gąbką maczaną w mydlanej wodzie lub wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, płuczemy czystą wodą i dokładnie suszymy.

Elementy słomkowe i wykonane z rafii przecieramy gąbką zwilżoną surowym mlekiem lub słoną wodą, przesuwając ją zawsze zgodnie z kierunkiem ułożenia słomy, a następnie osuszamy miękką szmatką.

..  Jak urządzić mieszkanie dla alergika? Poradnik >>>

Jak wyczyścić abażur z materiału?

W równie łatwy sposób czyści się abażury ze standardowych tkanin (bawełna, kreton) – odkurzamy je, a w razie potrzeby pierzemy ręcznie w roztworze letniej wody i delikatnego środka czyszczącego. Po praniu szybko i starannie osusz materiał, dzięki temu unikniesz zacieków. Jeśli nasz ulubiony abażur tego typu jest już tak brudny, że nie nadaje się do zwykłego prania, wyczyść go na sucho, przy użyciu rozpuszczalnika benzynowego (benzyny ekstrakcyjnej). Z uwagi na niebezpieczne właściwości tej substancji stosuj ją tylko na świeżym powietrzu.

Abażurów płóciennych nie powinno się moczyć, dlatego starannie je odkurzamy. Jeśli jednak producent zezwala na ich moczenie, wypierz je ręcznie w taki sam sposób jak abażury materiałowe.

Jak wyczyścić abażur z pergaminu?

Przedmioty z chintzu (powleczonej warstwą wosku tkaniny bawełnianej) czyścimy za pomocą wilgotnej gąbki i wycieramy do sucha irchą. Niezwykle delikatne abażury z pergaminu regularnie odkurzamy, a ewentualne zabrudzenia czyścimy tylko za pomocą gumowej ściereczki, gumki do mazania lub kawałka czerstwego chleba.

Jak wyczyścić abażur z wikliny?

Abażury z wikliny myjemy roztworem sody oczyszczoneji wody. Pamiętaj, by przed przystąpieniem do czyszczenia abażurów upewnić się, że lampy są odłączone od prądu. Żarówki odkurzamy jak najczęściej, a od czasu do czasu czyścimy po uprzednim wykręceniu ich z oprawek, za pomocą dobrze wyżętej gąbki lub szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem detergentu, a następnie wycieramy do sucha. Alternatywą jest zastosowanie wacika nasączonego spirytusem denaturowanym.

Sprzątanie i czyszczenie - GALERIE ZDJĘĆ

Odpowiednia wiedza na temat czyszczenia różnorodnych materiałów przełoży się na czysty dom pełen blasku. Zajrzyj koniecznie do naszych galerii zdjęć z potrzebnymi informacjami dla perfekcyjnych pań i panów domu.

Zobacz wideo: jak czyścić wiklinę?

Masz w domu meble wiklinowe i nie wiesz, jak przywrócić im dawną świetność? Zobacz nasz film i poznaj domowe sposoby na czyszczenie wikliny.