Jak usunąć wosk z nagrobka? Tłusta plama po wosku na pomniku? 4 sposoby na plamy na pomniku

2023-10-16 14:31

Rozlany wosk na każdej powierzchni tworzy tłuste plamy, których niełatwo się pozbyć. Nieestetyczne plamy na pomniku można jednak usunąć, jednocześnie pozostawiając kamień, z jakiego go wykonano, w idealnym stanie. Dowiedz się, jak usunąć wosk z nagrobka!

Sprzątanie nagrobka
Autor: Getty Images/djedzura

Spis treści

  1. Jak wyczyścić plamy z wosku?
  2. 4 sposoby na plamy z wosku
  3. Jak usunąć wosk? Wykorzystaj wrzątek
  4. Plamy z wosku: jak się ich pozbyć? Wypróbuj chlorek metylenu
  5. Jak usunąć wosk z grobu? Postaw na środek do czyszczenia pomników
  6. Jak pozbyć się plamy z wosku na pomniku? Sięgnij po wodę z octem
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Jak wyczyścić plamy z wosku?

Ponieważ pomniki i nagrobki z reguły wykonane są z kamienia – lastryko, marmuru czy granitu, należy ostrożnie podchodzić do ich czyszczenia. Przede wszystkim nie powinniśmy używać ostrych szczotek i przyrządów do zdrapywania zaschniętego wosku, bo możemy porysować delikatny kamień.

Zamiast tego, warto wykorzystać plastikowe albo jeszcze lepiej drewniane szpatułki – bez problemu możemy użyć tych kuchennych.

Drugą istotną kwestią jest dobór odpowiednich detergentów. Niektóre z nich, jak na przykład ocet czy silne środki chemiczne mogą uszkodzić kamienną powierzchnię i pozostawić na niej nieestetyczne smugi, lub – w poważniejszych przypadkach – wniknąć głęboko w strukturę kamienia, powodując jego matowienie i niszczenie.

Warto też pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa – gdy korzystamy z chemicznych substancji, zawsze zakrywajmy usta maseczką (by nie wdychać chemikaliów) i pracujmy w grubych rękawiczkach ochronnych.

Przeczytaj też: Niepowtarzalne wiązanki na cmentarz. Jakie kwiaty nadają się na cmentarz? Jak zrobić wiązankę na cmentarz?

4 sposoby na plamy z wosku

Jak usunąć wosk? Wykorzystaj wrzątek

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na usunięcie zastygłego wosku z nagrobka jest polanie go wrzątkiem i – gdy już zmięknie – zdrapanie go delikatnie drewnianą szpatułką.

Jeśli po wosku zostało nieestetyczne odbarwienie, można plamę przemyć sokiem z cytryny, szarym mydłem lub pastą z proszku do prania (woda + odrobina proszku do prania).

Plamy z wosku: jak się ich pozbyć? Wypróbuj chlorek metylenu

Doskonale z woskiem na nagrobkach radzi sobie chlorek metylenu. Środek możemy kupić w sklepie chemicznym lub zamówić przez internet.

Ponieważ jest to substancja żrąca, która może podrażnić skórę, podczas stosowania chlorku metylenu należy zachować szczególną ostrożność i pracować w grubych gumowych rękawiczkach.

Plamę z wosku polewamy chlorkiem i zostawiamy na 15-20 minut. Następnie usuwamy resztki wosku przy pomocy miękkiej ściereczki.

Jak usunąć wosk z grobu? Postaw na środek do czyszczenia pomników

Jeśli chcemy szybko i skutecznie pozbyć się wosku i innych zabrudzeń z pomnika, możemy od razu uciec się do profesjonalnych środków do czyszczenia nagrobków.

W sklepach możemy znaleźć produkty dedykowane konkretnym rodzajom kamienia (marmur, granit itd.) - mimo że tego typu środki nie należą do najtańszych, dają pewność, że podczas ich używania nie uszkodzimy struktury pomnika.

Jak pozbyć się plamy z wosku na pomniku? Sięgnij po wodę z octem

Roztwór wody z octem również jest skuteczną bronią w walce z uciążliwymi plamami wosku na nagrobkach. Wystarczy dodać 3 łyżki octu do litra wody, a następnie nasączyć miksturą gąbkę lub ściereczkę i przetrzeć zabrudzony fragment pomnika.

Jeśli korzystamy z tej metody, przed użyciem sprawdźmy, czy roztwór nie odbarwi kamiennej powierzchni. Taki test najlepiej przeprowadzić w niewidocznym miejscu – gdzieś z boku lub z tyłu pomnika.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Stroik z szyszek na Wszystkich Świętych. Jak zrobić wieniec z szyszek na grób

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE