Jak przechowywać szklanki i kieliszki w kuchennych szafkach – pionowo czy dnem do góry?

2024-04-08 12:39

Jak przechowywać szklanki i kieliszki w kuchennych szafkach – pionowo czy dnem do góry? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od rodzaju szkła i kształtu szklanki czy kieliszka.

półka z kubkami i szklankami
Autor: getty images

Jak przechowywać szklanki i kieliszki?

Spór o przechowywanie szkła w kuchni trwa w najlepsze i raczej nie zapowiada się, by w najbliższym czasie miało się w nim coś zmienić. To trochę jak spoglądanie na cyfrę „6” – wystarczy zmienić sposób patrzenia i nagle mamy do czynienia z „9”.

Dlatego postanowiliśmy wziąć pod uwagę zarówno głosy za, jak i przeciw przechowywaniu szkła pionowo oraz do góry dnem. Ostateczna decyzja powinna zostać jednak podjęta indywidualnie.

Przechowywanie szkła: pionowo czy do góry dnem?

Szklanki (także szklanki termiczne) i kieliszki stawiamy w szafkach pionowo głównie ze względów bezpieczeństwa. Krawędzie kryształów lub naczyń wykonanych z cienkiego szkła są bardzo delikatne i mogą łatwo się ukruszyć lub wyszczerbić, jeśli odwrócimy je do góry dnem.

W przypadku solidnych szklanek z grubego szkła, ustawienie ich pionowo pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni w szafce. Szklanki możemy wtedy włożyć jedna w drugą i zaoszczędzić miejsce wewnątrz mebla.

Z drugiej strony, wiele osób ustawiających szklanki i kieliszki do góry dnem twierdzi, że dzięki temu nie kurzą się tak bardzo, jak naczynia stawiane pionowo. W razie potrzeby można je szybko użyć bez konieczności szorowania i usuwania nagromadzonego wewnątrz kurzu czy innych zanieczyszczeń.

Jak widzimy, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Można jednak pokusić się o stwierdzenie, że zanim zdecydujemy się na konkretny sposób ustawienia szkła w szafkach, warto zwrócić uwagę na ciężar spodu szklanki czy kieliszka i grubość jej górnych krawędzi.

Lekki kieliszek do wina odwrócony do góry dnem zachowa się nieco inaczej niż szklanka do whisky z grubym, ciężkim dnem i cienkimi krawędziami.

Ponadto, jeśli chcemy zminimalizować zagrożenie wyszczerbienia krawędzi szklanki czy kieliszka warto wyłożyć szafki matą, która będzie pełnić funkcję amortyzującą.