Jak czyścić meble z ekoskóry? Pielęgnacja skóry ekologicznej krok po kroku
Meble z ekoskóry mają wiele zalet – pięknie prezentują się we wnętrzach, można kupić je praktycznie w każdym kolorze i co najważniejsze – są dużo tańsze niż modele ze skóry naturalnej. Jak dbać o meble z ekoskóry, by służyły nam jak najdłużej? Oto sprawdzone sposoby na pielęgnację tapicerki ze skóry ekologicznej.
Spis treści
- Ekoskóra – co to za materiał?
- Meble z ekoskóry – jak często je czyścić?
- Jak czyścić meble z ekoskóry?
- Czyszczenie ekoskóry domowymi sposobami
- Profesjonalne środki do pielęgnacji mebli z ekoskory
- Czym NIE WOLNO czyścić mebli ze skóry ekologicznej?
Ekoskóra – co to za materiał?
Dobrej jakości ekoskóra jest praktycznie nie do odróżnienia od skóry naturalnej. Skóra ekologiczna to materiał zaliczany do tworzyw dwuwarstwowych. Jego podstawą jest syntetyczna tkanina pokryta warstwą PCV, do produkcji której wykorzystano barwioną żywicę syntetyczną.
Ekoskóra to doskonała alternatywa dla skóry naturalnej – daje nie tylko większe możliwości aranżacyjne i kolorystyczne, ale również przy jej produkcji nie cierpi żadne zwierze. Ekoskóra to również materiał wyjątkowo łatwy w czyszczeniu, dlatego świetnie sprawdza się w domach, gdzie są małe dzieci oraz psy czy koty.
Meble z ekoskóry – jak często je czyścić?
By mieć pewność, że sofa lub fotel z ekoskóry posłuży nam przez wiele lat, należy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji i konserwacji.
Zaleca się, by plamy lub zabrudzenia powstające na ekoskórze usuwać natychmiast – jeśli nie pozbędziemy się plamy od razu, może przysporzyć nam później sporo kłopotów.
Najlepiej meble z ekoskóry czyścić co 2-3 tygodnie: najpierw na sucho, delikatną miotełką lub szmatką z mikrofibry, by pozbyć się kurzu i okruchów. A następnie na mokro.
Warto również co 1-2 miesiące impregnować tapicerkę ze skóry ekologicznej specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi, które można kupić w sklepach.
Jak czyścić meble z ekoskóry?
Kluczowe w pielęgnacji mebli ze skóry naturalnej jest nie tylko to, czym usuwamy plamy, ale również jak to robimy. By nie uszkodzić powłoki z ekoskóry, lepiej zrezygnować z ostrych szczotek, gąbek i druciaków.
Do czyszczenia i pielęgnacji mebli z ekoskóry najlepiej sprawdzą się miękkie ściereczki o delikatnej powierzchni. Nie martw się – świetnie poradzą sobie z plamami i zabrudzeniami na ekoskórze.
Czyszczenie ekoskóry domowymi sposobami
Jak wyczyścić meble z ekoskóry domowymi sposobami? To bardzo proste. Wystarczą do tego trzy rzeczy: letnia woda, szare mydło lub delikatny płyn do naczyń (do tłustych plam) oraz miękka szmatka.
- Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie odrobiny mydła z letnią wodą lub płynem do mycia naczyń.
- Następnie zanurzamy ściereczkę w roztworze i dokładnie wyciskamy tak, by pozbyć się nadmiaru wody i uniknąć „zalania” ekoskóry.
- Gdy oczyścimy powierzchnię, dobrze jest wytrzeć ją suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
Profesjonalne środki do pielęgnacji mebli z ekoskory
W sklepach dostępne są specjalistyczne środki czyszczące, najczęściej na bazie wody, które pomogą pozbyć się kurzu i zabrudzeń z ekoskóry.
Warto zainwestować również w dobrej jakości impregnaty do ekoskóry, które zabezpieczą tapicerkę przed zabrudzeniami i odbarwieniami.
Środki impregnujące do skóry ekologicznej zapobiegną również nadmiernemu wchłanianiu wilgoci z otoczenia oraz tłuszczu, a także wypełnią drobne ubytki oraz odświeżą kolor.
Dobrą praktyką, przed nałożeniem chemicznego środka czyszczącego lub impregnatu jest wykonanie tekstu na mało widocznym miejscu i odczekanie 15 minut, by upewnić się, że nie pozostawia on odbarwień na powierzchni ekoskóry.
Czym NIE WOLNO czyścić mebli ze skóry ekologicznej?
Wiele osób popełnia ogromny błąd, stosując środki do pielęgnacji naturalnej skóry do czyszczenia powierzchni ze skóry ekologicznej.
Pamiętajmy, że ekoskóra to nie skóra naturalna, więc nie jest aż tak odporna na niektóre chemikalia, co skóra pochodzenia zwierzęcego. Jakich substancji należy unikać, czyszcząc skórę eko?
Do pielęgnacji i czyszczenia ekoskóry należy UNIKAĆ stosowania środków zawierających:
- alkohol
- naftę
- amoniak
- wosk
- wybielacz
- rozpuszczalnik
- zmywacz
- oliwę
- olej
Co grozi meblom z ekoskóry po zastosowaniu środków z wyżej wymienionymi substancjami? Na powierzchni naszego mebla mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia, przetarcia, a nawet pęknięcia (szczególnie niebezpieczny jest wosk, który sprawia, że ekoskóra twardnieje i pęka).
Ekoskóra nie absorbuje oleju i oliwek tak dobrze, jak naturalna, dlatego nie należy stosować tego typu nabłyszczaczy.
Jak widzimy czyszczenie i pielęgnacja ekoskóry nie jest problematyczna – często wystarczy tylko delikatna szmatka nasączona wodą, by przywrócić mebel ze skóry ekologicznej do porządku.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Jak czyścić tapicerkę? Czyszczenie mebli tapicerowanych krok po kroku
- Jak usunąć sierść z kanapy? Usuwanie sierści z tapicerki
- Sofa skórzana. Klasyczne i nowoczesne sofy skórzane – co wybrać?
- Plamy z wosku. Czym zmyć wosk z ubrań, mebli i nagrobków?
Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań
Autor: Pion Poziom / Decoroom
W salonie dominują szarości: ściany, zabudowa meblowa, narożnik.
Autor: serwis prasowy
W salonie architekci postawili na wygodę i elegancję. Obok białej sofy stoi biokominek, ściany zdobi sztukateria a sufit wykończony jest gzymsem. Salon od przedpokoju oddziela niewielka ściana. Hol jest widny oraz przestronny. Znalazło się w nim miejsce na dużą szafę.
Autor: Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska