Sofa skórzana. Klasyczne i nowoczesne sofy skórzane – co wybrać?

2024-05-08 13:27

Wyposażając salon, stajemy przed koniecznością wyboru sofy. Musimy się wówczas zastanowić nie tylko nad stylistyką poszczególnych modeli, ale także nad ich funkcjonalnością. Jak wypadnie w tym przypadku sofa skórzana? Sprawdźmy!

Spis treści

 1. Dlaczego warto wybrać sofę skórzaną?
 2. Czy sofa skórzana rozkładana to dobry wybór?
 3. Nowoczesna sofa: skórzana czy klasyczna?
 4. Jak dbać o skórzane meble wypoczynkowe?

Dlaczego warto wybrać sofę skórzaną?

Skórzane meble wypoczynkowe cieszą się ogromną popularnością od wielu lat – mają bowiem mnóstwo zalet, które czynią je bardzo praktycznym i zarazem efektownym wyborem:

 • Skórzana sofa jest przede wszystkim uniwersalna. Jej wyjątkowy, elegancki wygląd doskonale sprawdza się w niemal każdej przestrzeni – wykończy piękny salon o klasycznym charakterze, wpisze się w wystrój wnętrz glamour, a nowoczesna sofa skórzana idealnie uzupełni pokoje, w których w czasie aranżacji kierowaliśmy się panującymi trendami.
 • Skóra jest materiałem naturalnym, a dzięki temu przyjemnym i ciepłym w dotyku. Łatwo dostosowuje się bowiem do temperatury powietrza, w jakiej się znajduje. Z tego powodu skórzane meble do salonu zapewniają wysoki komfort użytkowy domownikom oraz ich gościom.
 • Skórzana sofa to mebel, który pokocha każdy alergik. W przeciwieństwie do tapicerowanych kanap nie będą się w niej gromadziły roztocza, kurz i inne drobnoustroje, a my będziemy mogli się cieszyć czasem bez kichania i zaczerwienionych oczu we własnym domu!
 • Skórzane meble wypoczynkowe cechuje też wysoka trwałość – używane i pielęgnowane w prawidłowy sposób nie tracą na sprężystości i wyglądzie, a zatem nawet po wielu latach korzystania z nich nadal mogą się prezentować jak nowe!

Czy sofa skórzana rozkładana to dobry wybór?

Kolejnym atutem przemawiającym za kupnem skórzanych mebli do salonu jest fakt, że można zaopatrzyć się w skórzaną sofę z funkcją spania. To doskonały wybór w szczególności wtedy, gdy nie mamy w domu miejsca na sypialnię dla gości. Jeśli często nasi przyjaciele zostają u nas na noc, nie musimy się już zastanawiać, czy wolimy wyposażyć salon w funkcjonalny narożnik, czy też w zachwycającą swoim designem sofę – wystarczy, że zakupimy rozkładaną sofę skórzaną.

..  Sofa z funkcją spania – jak wybrać dobrą? >>>

Nowoczesna sofa: skórzana czy klasyczna?

Sofa skórzana nie musi być nudna. Choć w naszej pamięci z pewnością utkwił widok skórzanych mebli wypoczynkowych o obfitych kształtach, szerokich oparciach i dużych podłokietnikach, teraz możemy kupić skórzane meble do salonu w takim stylu, jaki tylko nam się zamarzy. Bez trudu znajdziemy klasyczne, nigdy niewychodzące z mody wzory, ale również zaopatrzymy się w nowoczesne sofy skórzane o odważniejszych, często bardzo minimalistycznych kształtach – do wyboru, do koloru!

Jak dbać o skórzane meble wypoczynkowe?

Jak już wspomnieliśmy, skórzane meble do salonu mogą nam posłużyć przez długie lata, pod warunkiem że będziemy je odpowiednio pielęgnować. O czym zatem powinniśmy pamiętać?

 • O każdą skórę należy dbać z właściwą pieczołowitością. Musimy ją myć, używając do tego najlepiej kosmetyków o naturalnym składzie bez alkoholu lub rozpuszczalników. Stosowanie takich preparatów przyniesie same korzyści, sięganie po silną chemię zaś może skutkować powstawaniem przebarwień, przetarć, a nawet pęknięć na powierzchni skórzanej sofy.
 • Czasami zdarza nam się zaplamić skórzane meble wypoczynkowe – w szczególności te jasne. Jak uporać się z ich czyszczeniem? Należy pamiętać, że tłuste plamy znikną same bez śladu – wystarczy wytrzeć je na świeżo suchą i czystą ściereczką i poczekać, aż tłuszcz się wchłonie. Kiedy zaś zarysujemy skórzaną sofę długopisem lub inaczej ją ubrudzimy, wówczas przygotujmy roztwór z ciepłej wody i płatków mydlanych i umyjmy mebel, następnie wycierając go do sucha.
 • Skórzanym meblom do salonu niestraszne są zabrudzenia z tłuszczu. Co więcej, bardzo pożądanym zabiegiem jest regularne natłuszczanie sofy skórzanej! W jej powierzchnię należy wetrzeć w delikatny sposób oliwkę dziecięcą lub oliwę lnianą, by skóra zachowała swój piękny wygląd i połysk. Pamiętajmy, by wykonywać tę czynność wieczorem, by tłuszcz zdążył się dokładnie wchłonąć, zanim ponownie usiądziemy na ulubionej skórzanej sofie.