Plamy z wosku. Czym zmyć wosk z ubrań, mebli i nagrobków?

2021-10-08 10:22
Świece zapachowe na andrzejki
Autor: materiały prasowe IKEA

Plamy z wosku to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, jak sobie z nimi poradzić. Sprawdź, jak usunąć plamy z wosku z nagrobków, mebli i ubrań!

Wbrew pozorom, pozbywanie się woskowych plam z ubrań i obrusów czy pościeli to dość łatwe zadanie. Dużo trudniejsze jest usuwanie tego typu zabrudzeń z mebli i kamiennych pomników (oraz nagrobków). Jednak nie jest to niemożliwe! Oto kilka skutecznych sposobów na plamy z wosku. 

Plamy z wosku - usuwanie na zimno

Zabrudzone woskiem meble drewniane lub plastikowe o twardej, płaskiej powierzchni (stoły, komody, parapety) czyścimy dopiero wtedy, gdy woskowa plama jest już zupełnie zaschnięta (twarda i krucha), nie wcześniej. Warto obłożyć plamę umieszczonymi w plastikowym worku kostkami lodu i pozostawić na około 5 minut, by przyspieszyć proces zastygania wosku. Po tym czasie możemy przystąpić do zeskrobywania plamy.

Robimy to delikatnie, przy pomocy zawiniętego w cienką szmatkę noża o gładkim ostrzu. Gdy cały wosk zostanie już zeskrobany, ścieramy tłuste ślady po nim czystą, suchą szmatką, a następnie wcieramy w nią mydło lub mydliny i czyścimy, aż całkowicie zniknie.

Również obicia tapicerskie foteli, kanap i krzeseł należy w pierwszej kolejności obłożyć kostkami lodu. Następnie zdrapujemy, a najlepiej ściągamy z tkaniny warstwę wosku, uważając, by nie wcierać go w materiał.

Jak usunąć wosk na ciepło?

Plamy z wosku możemy usunąć również na ciepło. Tłustą plamę, która została na tkaninie po zdrapaniu wosku usuwamy przy pomocy bibułki, kartki papieru albo przeznaczonej do wyrzucenia serwetki i żelazka. By to zrobić, przykładamy do plamy papier lub szmatkę i zaprasowujemy ustawionym na odpowiednią temperaturę żelazkiem, do momentu, w którym na papierze czy materiale przestaną pojawiać się woskowe ślady. Ewentualne pozostałości po plamie czyścimy nasączoną mydłem lub płynem do mycia naczyń gąbką.

Jak sprać wosk z dywanu?

Jeśli świeczka ubrudziła nasz dywan, możemy potraktować zaschniętą już plamę spirytusem, który sprawi, że wosk szybko się wykruszy. Alternatywą jest zastosowanie sposobu z kostkami lodu lub zabiegu z użyciem żelazka.

Jak usunąć wosk z pomnika i nagrobka? 

Usuwanie plam z wosku z nagrobków lub innych kamiennych powierzchni nie zawsze jest szybkie i proste. Na szczęście z uciążliwymi plamami z wosku, parafiny i stearyny można poradzić sobie na kilka sposobów. 

1. SOK Z CYTRYNY - sok z cytryny to świetny sposób na wszelkiego rodzaju plamy, w tym zaschnięty wosk. Wystarczy, że polejemy kwaskiem cytrynowym plamę i odczekamy kilka minut, a następnie usuniemy resztki wosku drewnianą szpatułką lub ściereczką

2. GORĄCA WODA - czasem najprostsze sposoby są najlepsze. Jeśli mierzymy się z zaschniętą plamą na nagrobku lub innej powierzchni kamiennej, możemy potraktować ją wrzątkiem, a następnie zeskrobać pozostałości wosku przy pomocy drewnianej szpatułki

3. OCET - by usunąć plamę z nagrobka, możemy również sięgnąć po ocet. Nasączmy ściereczkę białym octem i przetrzyjmy zabrudzone miejsce. Możemy również polać plamę octem i odczekać kilka minut, a następnie zmyć lub zeskrobać pozostałość wosku szpatułką. 

4. CHLOREK METYLENU - gdy wszystkie inne sposoby zawiodą, można sięgnąć po chlorek metylenu. Pamiętajmy, że jest to substancja żrąca, więc jej aplikację należy przeprowadzać bardzo uważnie i w rękawiczkach ochronnych. Chlorek metylenu to składnik wielu rozpuszczalników, więc bez problemu poradzi sobie z zaschniętym woskiem czy parafiną. Po wylaniu niewielkiej ilości chlorku na plamę i odczekaniu 15 minut, możemy zeskrobać pozostałość wosku za pomocą szpatułki lub ściereczki

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Jak zmyć z rąk plamy z owoców?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022