Plamy z wosku - czym zmyć wosk?

2015-02-02 13:32 Sonia Łukomska

Chyba każdy z nas kocha nastrojowe światło palących się w domu świeczek. Jednak niewiele osób wie, jak poradzić sobie z plamami z wosku, które powstają na przykład w wyniku przewrócenia się świecznika. To jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń mebli, jednak istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na pozbycie się plam z wosku. Podpowiadamy, jak usunąć plamy z wosku z mebli!

Wbrew pozorom, pozbywanie się woskowych plam z ubrań i obrusów czy pościeli to dość łatwe zadanie. Dużo trudniejsze jest usuwanie tego typu zabrudzeń z mebli. Jednak nie jest to niemożliwe! Istnieje kilka domowych sposobów na wyczyszczenie ubrudzonych woskiem elementów wyposażenia wnętrz!

Plamy z wosku - usuwanie na zimno

Zabrudzone woskiem meble drewniane lub plastikowe o twardej, płaskiej powierzchni (stoły, komody, parapety) czyścimy dopiero wtedy, gdy woskowa plama jest już zupełnie zaschnięta (twarda i krucha), nie wcześniej. Warto obłożyć plamę umieszczonymi w plastikowym worku kostkami lodu i pozostawić na około 5 minut, by przyspieszyć proces zastygania wosku. Po tym czasie możemy przystąpić do zeskrobywania plamy. Robimy to delikatnie, przy pomocy zawiniętego w cienką szmatkę noża o gładkim ostrzu. Gdy cały wosk zostanie już zeskrobany, ścieramy tłuste ślady po nim czystą, suchą szmatką, a następnie wcieramy w nią mydło lub mydliny i czyścimy, aż całkowicie zniknie.

Również obicia tapicerskie foteli, kanap i krzeseł należy w pierwszej kolejności obłożyć kostkami lodu. Następnie zdrapujemy, a najlepiej ściągamy z tkaniny warstwę wosku, uważając, by nie wcierać go w materiał.

Jak usunąć wosk na ciepło?

Tłustą plamę, która została na tkaninie po zdrapaniu wosku usuwamy przy pomocy bibułki, kartki papieru albo przeznaczonej do wyrzucenia serwetki i żelazka. By to zrobić, przykładamy do plamy papier lub szmatkę i zaprasowujemy ustawionym na odpowiednią temperaturę żelazkiem, do momentu, w którym na papierze czy materiale przestaną pojawiać się woskowe ślady. Ewentualne pozostałości po plamie czyścimy nasączoną mydłem lub płynem do mycia naczyń gąbką.

Jak sprać wosk z dywanu?

Jeśli świeczka ubrudziła nasz dywan, możemy potraktować zaschniętą już plamę spirytusem, który sprawi, że wosk szybko się wykruszy. Alternatywą jest zastosowanie sposobu z kostkami lodu lub zabiegu z użyciem żelazka.

Jak usunąć plamy z wosku na meblach
Autor: Thinkstockphotos.com

Więcej inspiracji: