Domowe sposoby: 6 nietypowych zastosowań soli

2015-02-10 12:37

Sól towarzyszy nam w kuchni na każdym kroku – używamy jej do osolenia gotowanych ziemniaków i makaronów, doprawienia potraw, a także nieświadomie spożywamy we wszelkiego rodzaju gotowych produktach. Jednocześnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tego podstawowego produktu kuchennego możemy używać także w walce z różnego rodzaju zabrudzeniami i nieprzyjemnymi zapachami. Oto 6 domowych sposobów na nietypowe zastosowanie soli!

Spis treści

  1. Czyszczenie solą: żelazko, firanki, tkaniny obiciowe, dywany i naczynia
  2. Sprawdź też:
  3. Domowe sposoby: jak czyścić wiklinę? >>>
  4. Zrób to sam: jak wyczyścić przypalony garnek? >>>
Sól kuchenna
Autor: Thinkstockphotos.com Szczególne właściwości soli (jest ona prawie czystym chlorkiem sodu, ma więc bogate właściwości czyszczące, odkażające i ścierne) sprawiają, że produkt ten nadaje się nie tylko do gotowania, ale także do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów.

Szczególne właściwości soli (jest ona prawie czystym chlorkiem sodu, ma więc bogate właściwości czyszczące, odkażające i ścierne) sprawiają, że produkt ten nadaje się nie tylko do gotowania, ale także do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Oto 6 domowych sposobów na nietypowe zastosowanie soli.

Czyszczenie solą: żelazko, firanki, tkaniny obiciowe, dywany i naczynia

Zwykłej soli kuchennej możemy użyć do bezpiecznego i skutecznego wyczyszczenia przypalonej stópki żelazka. Wystarczy posypać tym produktem rozłożoną na desce do prasowania gazetę lub kartkę i... wyprasować rozgrzanym żelazkiem! Produkt ten doskonale radzi sobie także z plamami z wina i krwi. Wywabisz je mocno nacierając zabrudzone miejsce solą, a następnie piorąc (lub w przypadku tkanin obiciowych – zapierając). Ze względu na swoje właściwości higroskopijne, sól pomaga również usuwać różnego rodzaju zapachy. Jeśli chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu z deski do krojenia, garnka czy patelni, wetrzyj w wybrane naczynie sól, zostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą. Sól odświeża także tkaniny, przy jej pomocy usuniesz więc nieprzyjemny zapach z butów – wsyp do ich wnętrza sól i nie wcieraj jej, tylko zostaw na noc, a następnie wysyp. W podobny sposób możesz też odświeżyć dywan, który na koniec musisz jedynie odkurzyć. Produkt ten warto wykorzystać także przy praniu firanek – dosyp garść soli kuchennej do wody przed ostatnim płukaniem, a twoje firanki zalśnią bielą, a w dodatku będą się lepiej układać. Ostatnie zastosowanie soli nie jest bezpośrednio związane ze sprzątaniem, ale warto o nim wiedzieć – roztwór soli bardzo ułatwia ostrzenie noży. Wystarczy włożyć je do tej miksury na pół godziny przed planowanym ostrzeniem.

Sprawdź też:

Domowe sposoby: jak czyścić wiklinę? >>>

Zrób to sam: jak wyczyścić przypalony garnek? >>>

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE