Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne? Podpowiadamy, jak zrobić to bez fachowców

2023-03-15 15:45

Kiedy ostatnio myliście panele fotowoltaiczne? “A to trzeba to robić?” - co poniektórzy zapytają. Tak, i to przynajmniej raz w roku! Jeśli nie chcesz narażać się na koszty, możesz zrobić to samodzielnie. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Mycie paneli solarnych
Autor: Getty Images/RossHelen

Po co myć panele fotowoltaiczne?

Skoro już zamontowałeś panele fotowoltaiczne, zapewne na sercu leży ci nie tylko ochrona środowiska, ale i oszczędności dla twojego portfela. Brud na panelach może wpływać na ich wydajność i produkowaną przez nie ilość energii. Właśnie dlatego raz w roku warto je umyć. Czysta fotowoltaika, to również mniejsze ryzyko awarii spowodowanej przez tworzący się na urządzeniu osad.

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Cena waha się w zależności od pory roku i regionu Polski. Kwoty mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 5 - 25 zł za m kw. Przykładowo zatem, jeśli twoje panele mają około 20 m kw, zapłacisz od 80 do nawet 500 zł!

Mycie paneli fotowoltaicznych
Autor: Getty Images/kckate16

Jak samodzielnie wyczyścić panele fotowoltaiczne?

Paneli nigdy nie czyścimy w środku dnia! Zabierz się za to bardzo wczesnym rankiem albo wieczorem, kiedy panele jeszcze albo już nie są nagrzane. Panele można myć za pomocą miękkiej, np. nylonowej gąbki. W żadnym wypadku nie używaj do tego tych o szorstkiej powierzchni, ponieważ możesz uszkodzić powierzchnię panelu. 

Jeśli w twojej głowie narodził się plan, by umyć panele za pomocą myjki ciśnieniowej, jest to stanowczo zły pomysł. W ten sposób możesz rozdzielić łączenia modułów!

Jeśli twoje panele znajdują się w ogrodzie, przy gruncie, masz ułatwione zadanie. W przypadku, gdy zostały one zamontowane na dachu, najlepiej samemu na niego nie wychodzić, a już na pewno nie bez żadnego zabezpieczenia, a poprosić o pomoc fachowców. Możesz ewentualnie zaopatrzyć się w długą teleskopową szczotkę (na rynku są nawet takie o długości 2,5 m!) i za pomocą niej delikatnie przetrzeć urządzenie. Użyj do tego specjalnego płynu przeznaczonego właśnie do mycia paneli fotowoltaicznych. 

Przeczytaj również:

Źródło: buzz.gazeta.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany