Fotowoltaika wcale nie musi być brzydka! 5 budynków, które to potwierdzają

2022-09-13 9:54

Panele słoneczne są coraz powszechniejszym widokiem nie tylko na świecie, ale i w Polsce! Na ogół montuje się ją u nas na dachach, choć niekiedy, jeśli ułożenie domu temu nie sprzyja, spore konstrukcje pojawiają się także w ogrodach, zajmując całkiem sporą ich część. Tymczasem do fotowoltaiki można podejść w całkiem innowacyjny i kreatywny sposób.

MVRDV - dwa projekty z panelami fotowoltaicznymi
Autor: facebook.com/MVRDVRotterdam

Tradycyjne panele fotowoltaiczne mają kształt czarnych tablic. Wychwytują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną. Im silniejsze nasłonecznienie, tym panele generują więcej energii elektrycznej. Chociaż często nie stanowią elementu projektu budynku i są montowane dopiero po jakimś czasie, okazuje się, że mogą być one wkomponowane w niego w kreatywny sposób, bez jakiegokolwiek uszczerbku dla jego estetyki.

1. Bay View, USA

Kampus Google Bay View, za którego projekt odpowiadają dwa biura architektoniczne: duńskie BIG i londyńskie Heatherwick Studio, powstał w Mountain View, w Dolinie Krzemowej. Budynek składa się z dwóch biur, a w środku znajduje się aż 240 kwater dla pracowników. 

Jego dach pokrywają panele fotowoltaiczne, których kształt przypomina nieco skórę smoka. Ta pofałdowana konstrukcja składa się aż z 50 tys. paneli słonecznych, które są w stanie wyprodukować 7 megawatów energii. Stanowi to około 40% całkowitego zapotrzebowania budynku na energię.

Google Bay View
Autor: instagram.com/worldclass__google_bayview

2. Siedziba główna LAD w Szanghaju

Holenderskie studio architektoniczne MVRDV zaprojektowało budynek dla zajmującej się rozwojem rolnictwa firmy LAD (Lankuaikei Agriculture Development). W środku będzie mieścić się nie tylko jej główna siedziba, ale także biura, laboratoria, sale wystawowe, a na parterze nawet galeria handlowa! Spadzista konstrukcja dachu, przypominająca ażurowy żagiel, jest częściowo pokryta panelami słonecznymi. 

Jak twierdzi MVRDV budynek ma być praktycznie neutralny energetycznie. Deszczówka, która spadnie na dach, będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet, a znajdująca się na budynku zieleń będzie filtrować powietrze z zanieczyszczeń i smogu.

LAD w Szanghaju
Autor: https://www.facebook.com/MVRDVRotterdam

3. La Seine Musical, Francja

Za stworzenie tego owalnego budynku odpowiada japońskie studio Shigeru Ban. W położonym na zachodnich przedmieściach Paryża kompleksie będą znajdować się dwie sale koncertowe. Duża pomieści aż 6 tys. widzów. Będą organizowane w niej koncerty, musicale czy przedstawienia baletowe. Mniejsza, na 1150 osób, jest przeznaczona na koncerty muzyki klasycznej. Nie wymaga dodatkowego nagłośnienia. 

Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane w okalającym budynku żaglu, który równocześnie osłania lobby przez bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

La Seine Musicale, Paryż
Autor: instagram.com/laseinemusicale

4. Międzynarodowa Szkoła Kopenhaska w dzielnicy Nordhavn

Przyjrzyjcie się poniższemu budynkowi – na pierwszy rzut oka, trudno dostrzec tu panele fotowoltaiczne. W rzeczywistości jest ich tam 12 tys. i stanowią one błękitną, przypominającą nieco cekiny albo piksele okładzinę szkoły. Panele są w stanie wyprodukować połowę rocznej energii, jakiej do zasilania potrzebuje budynek.

Projekt autorstwa CF Møller został nagrodzony w 2017 r. w Iconic Award, jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów architektonicznych.

Copenhagen International School, Nordhavn
Autor: instagram.com/hc_helle

5. Sun Rock, Tajwan

Ten budynek również zaprojektowała wyżej już wspomniana pracownia architektoniczna MVRDV. W środku będą znajdować się biura państwowej firmy energetycznej Taipower, ale także galeria. “Bulwiasty” kształt budynku pozwoli w maksymalny sposób wykorzystać nasłonecznienie i tym samym wytworzyć, jak największą ilość energii. Całą fasadę pokryją panele. Obliczono, że rocznie będą one w stanie wyprodukować milion kilowatogodzin, tym samym czyniąc budynek samowystarczalnym, jeśli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne.

Sun Rock, Tajwan
Autor: facebook.com/MVRDVRotterdam
Nasi Partnerzy polecają