Rząd ma nowy pomysł na obniżenie rachunków za prąd. Skorzystają mieszkańcy bloków

2022-12-29 9:22

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło szczegóły nowego programu przeznaczonego dla budynków wielolokalowych. Chodzi o dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych na blokach. Rozwiązanie ma przyczynić się do obniżenia wysokości rachunków.

blok mieszkalny
Autor: getty images

Dopłaty do fotowoltaiki dla bloków mieszkalnych

Podczas konferencji szef resortu rozwoju Waldemar Buda przybliżył szczegóły nowego programu wsparcia dla budynków wielolokalowych.

Minister zaznaczył, że w ciągu ostatnich kilku lat można w Polsce zaobserwować bardzo dynamiczny rozwój fotowoltaiki prosumenckiej w domach jednorodzinnych, głównie w małych miastach i wsiach.

- Jesteśmy przekonani, że w tym rozwoju powinny uczestniczyć miasta, w tym duże. Można to zrobić poprzez wprowadzenie prosumenta lokatorskiego – zaproponował Buda.

Minister zapowiedział wyższe stawki dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych montowanych na blokach. Obecnie granty wynoszą 6 tysięcy, a więc tyle samo, co w przypadku domów jednorodzinnych. Buda zaznaczył, że w ramach nowego programu dla budynków wielolokalowych granty wyniosą do 50% wartości instalacji fotowoltaicznej.

- Proponujemy dofinansowanie do 50 procent, co oznacza, że przy średniej instalacji 30 kWh jesteśmy w stanie dopłacić mniej więcej 75 tys. zł do instalacji wartej 150 tys. zł – powiedział szef resortu.

Dofinansowanie pokryje zakup, montaż, budowę nowej lub modernizację istniejącej instalacji OZE, dzięki której moc wzrośnie o co najmniej 25%. Grantami zostaną objęte także instalacje wspomagające, a więc magazyny energii i pompy ciepła. Resort rozwoju przeznaczy na program pół miliarda złotych.

Resort podał nawet przykładowe wyliczenia. Jeśli budynek z 64 mieszkaniami na wspólne potrzeby zużywa rocznie 4 MWh, co daje 2800 zł. Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna produkuje do 30 MWh rocznie, a więc nie tylko pokrywa zużycie wspólne, ale również daje przychody dla budynku w wysokości 19 600 zł na rok. W efekcie lokatorzy nie będą płacić za energię w części wspólnej i obniży się także ich własny koszt zużycia.

W podanym przez resort przykładzie średnia obniżka na lokal wyniesie 328 zł rocznie przez kolejnych 15 lat. Przy grancie w wysokości 50% zwrot inwestycji nastąpi po około 5 latach.

Ale to nie wszystko. Podczas konferencji Waldemar Buda poinformował, że zasady rozliczania energii również ulegną zmianie – chodzi o to, by były maksymalnie opłacalne dla prosumentów.

- Te nowe zasady będą polegały na tym, że wszystko, co wyprodukujemy ponad autokonsumpcję, będzie rozliczane w całości przez operatora, dystrybutora energii – wyjaśnił minister.

W ramach nowego rozwiązania zarządzający budynkiem wielolokalowym (spółdzielnie, wspólnoty) będą mogli zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna do części wspólnej.

Autokonsumpcja wyprodukowanej energii będzie dotyczyć jedynie części wspólnej. Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana w trybie comiesięcznym z dostawcą energii według cen hurtowych i będzie wpływać na konto prosumenta, czyli bloku. Przychody te obniżą koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można wykorzystać na inne potrzeby, np. zasilić fundusz remontowy itd.

By skorzystać z dofinansowania, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego już od 1 lutego 2023 roku.

Źródło: rmf24.pl, PAP, next.gazeta.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE