Co oznacza kolor myjki kuchennej? To nie tylko dekoracja

2023-02-09 9:05

Kupując wielopak myjek kuchennych możemy zauważyć, że każda z gąbek ma inny kolor. To nie zawsze jest przypadek. Powodów różnorodności kolorystycznej kuchennych myjek jest kilka.

kobieta myjąca naczynia
Autor: getty images

Dlaczego gąbki kuchenne mają różne kolory?

W internecie możemy znaleźć mnóstwo teorii wyjaśniających, dlaczego niektóre wielopaki myjek kuchennych mają różne kolory. Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym:

1. To tylko dekoracja

Większość osób uważa, że kolor gąbki to po prostu trik marketingowy. Żywe (i ciepłe) kolory przyciągają nasz wzrok dużo szybciej i częściej, dlatego różnobarwne wielopaki myjek kuchennych mogą wydawać się nam atrakcyjniejsze niż paczki gąbek w jednym kolorze. Co więcej, barwy takie jak żółty, czerwony i pomarańczowy kojarzą się z pozytywnymi emocjami.

2. To pomoc w utrzymaniu higieny

Część internautów widzi w różnych kolorach gąbek kuchennych sposób na łatwiejsze utrzymanie czystości i higieny. Podobnie jak w przypadku różnokolorowych desek do krojenia, z których każda wykorzystywana jest do obróbki innego rodzaju produktów (np. czerwona do krojenia mięsa, żółta do chleba, zielona do warzyw).

Gąbki kuchenne o innych kolorach mają być używane do czyszczenia innych powierzchni czy naczyń – np. jedną gąbką myjemy tłuste patelnie, inną szklanki, a jeszcze inną przecieramy kuchenny blat.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Fenomenalny sposób na dezynfekcję gąbki kuchennej. Nie musisz ciągle kupować nowej

3. Każda gąbka ma inne przeznaczenie

Jest jeszcze inna teoria, o której można często przeczytać w internecie. Wiele osób uważa, że dobrej jakości kolorowe gąbki sprzedawane w wielopakach mają różną „moc czyszczenia”. W tęczy myjek kuchennych można wyróżnić gąbki twarde i miękkie, a każda z nich nadaje się do mycia innych powierzchni czy konkretnych typów naczyń.

Do czego służą poszczególne gąbki?

  • Zielona – to najtwardszy zmywak, który służy do usuwania trudnych zabrudzeń, zaschniętego tłuszczu czy resztek jedzenia; może rysować delikatniejsze powierzchnie, trzeba używać jej bardzo ostrożnie
  • Czerwona (różowa) – uniwersalna gąbka o mniejszej twardości niż zielona; można ją śmiało wykorzystać do sprzątania łazienki i kuchni
  • Pomarańczowa – przeznaczona głównie do mycia powierzchni teflonowych
  • Żółta – delikatniejsza, świetnie sprawdzi się do mycia szklanek czy patelni – nie rysuje powierzchni
  • Niebieska – najdelikatniejsza; zaleca się używać jej do czyszczenia kieliszków i delikatnego szkła czy porcelany

Czy gąbki kuchenne faktycznie mają takie właściwości? Niestety w większości przypadków markety, w których kupujemy takie myjki sprzedają po prostu jeden produkt tylko w innym kolorze. Istnieją jednak profesjonalne sklepy i marki, które sprzedają kolorowe gąbki o różnym poziomie twardości i przeznaczeniu.