7 rzeczy, które utrudniają sprzątanie, ale o nich nie wiesz!

2022-01-13 13:01

Sprzątanie samo w sobie nie ma zbyt wielu fanów. A okazuje się, że niektóre powszechne nawyki tylko je utrudniają! Sprawdź, czego unikać podczas sprzątania, by szło sprawniej i z lepszym efektem.

czyszczenie stali nierdzewnej
Autor: getty images / Mikhail Sedov

Spis treści

  1. Domowe środki czystości
  2. Szczotka do kurzu
  3. Mycie okien, gdy świeci słońce
  4. Chodzenie w butach po mieszkaniu
  5. Odkurzacz nie jest opróżniany
  6. Nieprawidłowe czyszczenie fug
  7. Spray bezpośrednio na meble – zły pomysł!
  8. Sprytne przechowywanie - ład w domu. GALERIE ZDJĘĆ

Domowe środki czystości

Zdrowy styl życia i ekologia to dobra moda, ale czasami może nieco utrudniać życia. Dotyczy to np. właśnie sprzątania. Środki czystości w wersji zrób to sam, owszem, są ekologiczne, ale często po prostu niezbyt skuteczne. A przynajmniej nie zapewniają tak dobrego działania jak dopracowane w laboratoriach formuły. Może się więc okazać, że ze środkami eko trzeba sprzątać częściej, co nie jest korzystne także dla domowego budżetu.

Szczotka do kurzu

Wydawałoby się, że szczotka do kurzu sprawnie oczyszcza książki czy trudno dostępne miejsca. W praktyce jednak najczęściej „zrzuca” zabrudzenia z jednej powierzchni na drugą – tak więc sprzątanie jest tylko pozorne. Lepiej używać ściereczki z mikrofibry, która zbiera i zatrzymuje kurz.

Mycie okien, gdy świeci słońce

Często nie zwracamy uwagi na to, co się dzieje na zewnątrz, gdy myjemy okna. A w zasadzie nawet przyjemniej robić to w słońcu. Tymczasem okna najlepiej myć wtedy, kiedy jest pochmurno, albo wieczorem. Powód? Pod wpływem promieni słonecznych szyby szybciej schną. Pozostają smugi po środku czyszczącym, którym nie pomaga polerowanie, a czynność trzeba powtarzać kilka razy.

.. Mycie okien i parapetów – krok po kroku i z sukcesem! >>>

Chodzenie w butach po mieszkaniu

Buty należy zdejmować i odstawiać tuż po wejściu do domu oraz jak najbliżej drzwi. Trzymajmy się tego nawyku! W przeciwnym razie po domu roznosi się więcej pyłu i drobnych zabrudzeń. Nie dość, że bardziej czasochłonne sprzątania, to jeszcze drobinki mogą porysować posadzkę.

.. Wycieraczka do przedpokoju – jaką wybrać? >>>

Odkurzacz nie jest opróżniany

Jeśli odkurzacz nie jest regularnie opróżniany i czyszczony, bardziej rozsiewa zabrudzenia wokół, niż je zasysa. Dlatego jeśli worek w środku zapełni się już w jednej trzeciej, wymieńmy go na nowy. W przypadku odkurzaczy bezworkowych opróżniajmy pojemnik po każdym użyciu.

.. Jaki odkurzacz kupić? Dobre rady >>>

Nieprawidłowe czyszczenie fug

Chodzi zwłaszcza o jedną ważną rzecz. Jeśli nanosisz środek czyszczący na płytki i fugi, poczekaj kilka minut, aż wsiąknie – i dopiero wtedy rozpocznij czyszczenie. W przeciwnym razie sprzątanie będzie po prostu nieskuteczne, a szorowanie i skrobanie – o wiele trudniejsze.

.. Jak wyczyścić fugi z pleśni KROK PO KROKU? >>>

Spray bezpośrednio na meble – zły pomysł!

Do czyszczenia blatów i mebli często używamy środków w sprayu. Spryskujemy nimi powierzchnię, a potem wycieramy. Okazuje się, że wcale nie jest to wskazane. Tworzą się kleiste powłoki, które trudniej usunąć, a co więcej – przyciągające kurz. Wystarczy poczekać kilka minut po czyszczeniu i przekonamy się, że jest to prawda… Jak temu zaradzić? Rozwiązanie jest bardzo proste: spryskujemy sprayem szmatkę i dopiero czyścimy powierzchnię.

Sprytne przechowywanie - ład w domu. GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają