Zamawiamy sofę u tapicera. Usługi tapicerskie o co pytać, na co zwracać uwagę?

2016-02-19 13:42 Monika Czerwińska-Konarska

Czy zamówić sofę u tapicera? Usługi tapicerskie ile kosztują, kiedy warto z nich skorzystać? Aranżację salonu zaczynamy zazwyczaj od ustawienia sofy. Wtedy też określamy jej parametry. W sklepie często okazuje się, że coś nam nie pasuje. A sofa jest przecież królową aranżacji salonu i powinna być doskonała. Na szczęście istnieje wyjście z tej sytuacji. Możemy zamówić sofę idealną u tapicera!

Wybór mebli wypoczynkowych w sklepach jest ogromny. Czasem nawet za duży. Żeby wybrać sofę doskonałą muszą jednak zgodnie zagrać cztery zmienne: wymiary sofy, kształt, funkcja i obicie. I tu okazuje się, że jeśli podobają nam się obicia nie ma odpowiedniego kształtu sofy lub rozmiaru (i odwrotnie). A co jeśli kształt salonu jest nietypowy lub ściana, przy której ma być sofa, jest półokrągła? Wtedy właśnie decydujemy się na kupno sofy zrobionej na zamówienie. Podpowiadamy, jak skorzystać z usług tapicera i jak zamówić sofę wykonywaną na indywidualne zamówienie.

Meble do salonu: co musimy wiedzieć idąc do tapicera?

Przed wizytą u tapicera w celu zamówienie sofy dokładnie zastanówmy się o co nam chodzi. Ustalmy dokładne wymiary sofy: głębokość siedziska (uwzględniając oparcie), wysokość siedziska i oparcia, długość siedziska, wypełnienie (decyduje czy sofa będzie miękka czy twarda), rodzaj i wielkość podłokietników, rodzaj nóżek i jeśli to możliwe rodzaj i wzór tapicerki.

Więcej: łączymy wzory tkanin obiciowych >>>

Im lepiej się przygotujemy i określimy na czym nam zależy, tym szybciej dojdziemy do porozumienia, a sofa wykonana na zamówienie będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Idealnie będzie jeśli przyniesiemy tapicerowi zdjęcie sofy, która najbardziej nam się podobna, z naniesionymi korektami i uwagami. Możemy także zrobić odręczny rysunek salonu ze zwymiarowaną sofą. Jeśli zamawiana sofa jest znacznie większa od przeciętnej nie zapomnijmy też powiedzieć tapicerowi jak wygląda wejście do domu, bloku czy mieszkania. Będzie to miało wpływ na wielkość elementów sofy.

Czy cena sofy na zamówienie różni się od sofy ze sklepu?

Czy sofa robiona na zamówienie jest droższa od gotowego mebla? To zależy. Przede wszystkim od stopnia skomplikowania zamówienia. Jeśli zamawiana sofa jest typowa, dopasowujemy tylko wymiary lub tapicerkę, cena sofy powinna być zbliżona do tych ze sklepu. Jeśli jednak nasz mebel wypoczynkowy jest wyjątkowo oryginalny, wymaga skomplikowanego projektu, konstrukcji lub obicia, spodziewajmy się, że cena będzie wyższa. Ale tak dzieje się zawsze kiedy zamawiamy rzeczy nietypowe, wymagające dodatkowego nakładu pracy. Jednak jeśli zależy nam na ustawieniu sofy przy zaokrąglonej ścianie jest to jedyne wyjście z sytuacji. To samo dotyczy sof z siedziskiem głębszym niż zazwyczaj bo lubimy wygodnie się ułożyć oglądając filmy. Zamawiając sofę u tapicera możemy ją wręcz spersonalizować dopasowując wszystkie elementy do naszych potrzeb. Pytanie czy zawsze warto realizować wszystkie oryginalne pomysły? Często okazuje się, że to co jest wyjątkowo oryginalne szybko nam się nudzi.

Więcej: sofa powinna być miękka czy twarda?

 

Usługi tapicera: czy sofa na zamówienie może być z funkcja spania?

Meble wypoczynkowe robione na zamówienie mogą być również z funkcją spania. Jest to możliwe także w przypadku narożników. Część rozkładana może być wydzielona z dłuższej części narożnika – jest to niewidoczne, ukryte pod poduchami siedziska.

Więcej: wybieramy kanapę rozkładaną >>>

Rozłożone łóżko może mieć wymiary: 120/200cm, 140/200cm lub 160/200cm.

Meble na zamówienie: co musimy określić tapicerowi zamawiając sofę?

Zamawiając sofę u tapicera powinniśmy bardzo dokładnie określić o co nam chodzi, żeby uniknąć nieporozumień. W umowie z tapicerem powinniśmy zawrzeć:
1.    Sofa zwykła czy narożnik.
2.    Sofa z funkcją spania czy zwykła?
3.    Dokładne wymiary – długość, głębokość  (siedziska z uwzględnieniem oparcia) i wysokość (siedziska i oparcia). Zamawiając sofę możemy o tym decydować. Jeśli lubimy polegiwać możemy sprawić sobie sofę niską i głęboką. Ale jest też wielu zwolenników sof w miarę płytkich i z wyższym siedziskiem, ponieważ łatwiej na nich siadać i z nich wstawać (takie sofy wybierają ludzie starsi).
4.    Określić rodzaj wypełnienia: sprężyny czy trawa morska. Poduszki mogą być wypełnione gąbką, granulatem bądź pierzem. Jeśli nie wiemy jaki wpływ na komfort użytkowania ma wypełnienie sofy zapytajmy o to tapicera. Ci którzy chcą żeby ich sofa zawsze wyglądała idealnie powinni wybierać twarde wypełnienie, ci którzy lubią luźny styl, lniane lub bawełniane obicia mogą wybrać granulat lub pierze.
5.    Ustalmy rodzaj nóżek – czy mają to być płaskie, drewniane „stopy”, klasyczne nóżki, a może chromowane relingi, z ukrytymi nóżkami.
6.    Wybierając tapicerkę sofy na zamówienie powiedzmy czy mamy małe dzieci i zwierzęta domowe – może warto zdecydować się na tapicerkę pokrytą specjalnym impregnatem lub skórę?
7.    Ustalmy z tapicerem czy siedzisko sofy ma być jednolite, czy z kilku poduch, jeśli tak to z ilu? Poduchy mają być łączone czy osobne?