Meble wypoczynkowe: wybieramy sofę. Lepsza jest miękka czy twarda? Szara czy kolorowa?

2015-07-30 17:17

Meble wypoczynkowe to podstawa aranżacji salonu. W każdym salonie znajdziemy sofę. A to czy sofa jest tak miękka, tak że się w nią zapadamy czy bardziej twarda, zawsze trzymająca formę to już zupełnie inna historia. Wybraliśmy kilkanaście zdjęć z inspiracjami, jakie meble wypoczynkowe są teraz  najczęściej wybierane!

Spis treści

  1. Aranżacja salonu: sofa zwykła czy narożna?
  2. Zobacz także: wybieramy sofę idealną
  3. Aranżacja salonu: sofa miękka czy twarda?
  4. Zobacz także: szare sofy w nowoczesnym salonie
  5. Aranżacja salonu: czy szara sofa to jedyna słuszna koncepcja?

Wybór sofy do salonu nigdy nie jest łatwa sprawa. Przed wyprawą na zakupy powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim jaka wielkość sofy będzie idealna do naszego salonu? Ile osób będzie z niej na co dzień korzystało? Czy powinna być wyposażona w funkcję spania? A może przyda nam się sofa narożna albo z szezlongiem? No i na końcu – kolor sofy? Ostatnio rekordy popularności bije szara sofa. W odcieniach od bardzo jasnej popielatej szarości po antracyt.

Aranżacja salonu: sofa zwykła czy narożna?

No właśnie sofa zwykła czy narożna? To zależy od tego jak duży jest nasz salon i jaki styl życia wiedziemy? Niestety wymiary salonu są często nieubłagane. Mimo, że idealnym wyborem byłaby sofa narożna lub chociaż z szezlongiem po prostu nie ma nią miejsca. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest sofa zwykła dwu lub trzyosobowa i fotel. Jeśli jednak wielkość salonu nie jest przeszkodą i możemy wybierać pomiędzy różnymi kształtami mebli wypoczynkowych powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki styl życia wiedziemy. Ile osób będzie na co dzień korzystało z sofy? Jak często przyjmujemy w domu gości? Czy siedząc na sofie oglądamy filmy, czytamy książki czy przede wszystkim lubimy rozmawiać?

Zobacz także: wybieramy sofę idealną

Jeśli przede wszystkim lubimy rozmawiać dobrym pomysłem jest sofa narożna, na której rozmawiające osoby siedzą do siebie pod kątem prostym. Sprzyja to swobodnej konwersacji, wygodnie można na siebie patrzeć. Dwie sofy zwykłe umieszczone naprzeciwko siebie są chyba najwygodniejszym rozwiązaniem w momencie spotkań towarzyskich, jednak można nieraz odnieść wrażenie konfrontacji.

Aranżacja salonu: sofa miękka czy twarda?

Na czym bardziej nam zależy? Na komforcie, tak żeby zapaść się w sofie na cały wieczór czy na możliwości siedzenia w sposób elegancki? Miękkie meble wypoczynkowe zazwyczaj wyposażone są w siedziska wypełnione pierzem lub specjalnym granulatem. Poduszki z taki wypełnieniem układają się w zależności od potrzeby, dopasowują się do nas. Wadą takich siedzisk jest to, że często trzeba je poprawiać i układać. Siedziska zawsze trzymające formę najczęściej posiadają wypełnienie ze specjalnej gąbki.

Zobacz także: szare sofy w nowoczesnym salonie

Często także siedzisko stanowi całość, bez podziału na osobne poduchy. Którą zatem sofę wybrać? Miękką czy twardą? Odpowiedzi na to pytanie będzie tyle ilu pytanych. Jedni wolą luźny styl, obicie z tkanin naturalnych na przykład z lnu, nie przeszkadza im nieuporządkowana forma mebla wypoczynkowego. Najważniejsze żeby siedzisko było miękkie i odpowiednio głębokie – by można było podwinąć nogi. Inni natomiast wolą sofę „dostojną”, zawsze w formie, zawsze gotową na przyjęcie gości, taką której nie trzeba ciągle poprawiać. Inną zaletą twardszej sofy jest łatwość siadania na niej i wstawania. Zwłaszcza docenią to osoby cierpiące na bóle kręgosłupa lub osoby starsze.

Aranżacja salonu: czy szara sofa to jedyna słuszna koncepcja?

Ostatnio największym powodzeniem cieszą się szare sofy. Jest to kolor bardzo popularny bo neutralny, pasujący do bazy aranżacji salonu. Zwłaszcza, że odcieni koloru szarego jest całe mnóstwo i łatwo znaleźć kolor idealny. Jednak, na szczęście, szara sofa nie jest jedynym słusznym wyborem. Możemy także wybierać spośród sof beżowych, białych i coraz częściej różnych odcieni koloru niebieskiego. Od błękitu po kobalt. Czasem, zwłaszcza osoby młode, które swoje lokum traktują przejściowo wybierają sofy kolorowe – żółte, czerwone czy fioletowe. Kolorowa sofa może być kapitalnym urozmaiceniem nowoczesnej aranżacji salonu jednak ryzykujemy tym, że szybko może się znudzić.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE