Wieszak stojący: co warto wybrać? Przewodnik zakupowy, porady aranżacyjne

2019-11-19 16:17 Remigiusz Łangowski

Wieszak jest uniwersalnym dopełnieniem wnętrza. Może być nieodzownym elementem przedpokoju albo atrakcyjnym designerskim gadżetem, który nada wnętrzu charakter. Posłuży do odkładania ręczników w łazience, parasola w przedpokoju albo pośpiesznie zakładanej kurtki. Najbardziej popularne wieszaki wolnostojące na ubrania mają kształt metalowego pręta lub drewnianego słupka na nóżkach oraz rozmieszczone u góry haczyki lub kołki do wieszania ubrań, niekiedy obrotowe. Ich drewniany szkielet stanowi często podstawę do bardziej wyszukanej formy – projektanci prześcigają się w pomysłach, jak dobrze zaprojektować ten prozaiczny mebel, który towarzyszy nam każdego dnia.

Wieszaki stojące z giętego drewna bukowego

Jednym z najbardziej znanych wieszaków stojących w historii meblarstwa jest wieszak Michaela Thoneta wykonany z giętego drewna bukowego. Podobnie jak ikoniczne krzesło numer 14 (obecnie model 214 firmy TON), stanowił on standardowe wyposażenie wiedeńskich kawiarni. Do produkcji wieszaka Stand by 015 firma TON stosuje jedne z najmniejszych kawałków drewna. Ponadczasowość tego mebla sprawia, że pasuje do wnętrz zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Ciekawym projektem od TON jest również niższy wieszak Petalo wykonany z czterech ręcznie giętych bukowych prętów. Nazywany „niemym sługą”, sprawdzi się od odkładania ręczników w łazience lub odwieszania części garderoby w sypialni. Powierzchnia użytkowa wieszaka jest pokryta materiałem, który zapobiega zsuwaniu się odzieży.

Wieszak stojący do przedpokoju

Do przedpokoju zaaranżowanego w stylu loftowym lub industrialnym sprawdzi się wieszak, który możemy wykonać samodzielnie z rurek: miedzianych lub w kolorze czarnej stali. Podstawą takiego wieszaka może być drewniana płyta – wiekowa lub efektownie postarzona. Do niektórych wnętrz rustykalnych, a także skandynawskich pasować będzie naturalny wieszak stojący wykonany ze ściętego drzewa. Kształt gałęzi skróconych odpowiednio blisko pnia, pozbawionych kory i polakierowanych przypomina formę nowoczesnego wieszaka. To interesujące rozwiązanie może przypaść do gustu miłośnikom trendu eko.

..  Przedpokój – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Wieszaki stojące – porady aranżacyjne

1. Estetyczny wieszak, to element, który chcemy eksponować we wnętrzu. Warto umieścić go w widocznym miejscu po przekroczeniu progu mieszkania. Wieszak może stać pusty, zwłaszcza gdy cechuje go niebanalne wzornictwo.

2. Eksponujemy wieszak, ale nie bałagan, który się na nim znajduje. Zasadniczo nie powinniśmy przeładowywać go nadmiarem odzieży wierzchniej; do jej przechowywania służy szafa.

3. Szybką metamorfozę starego, drewnianego wieszaka stojącego możemy przeprowadzić za pomocą farb dekoracyjnych do drewna. Poszczególne segmenty i odcinki wysokiego wieszaka można okleić taśmą malarską, aby w ten sposób wyznaczyć powierzchnię do malowania konkretnym kolorem farby. Wilgotną taśmę malarską odklejamy. Po wyschnięciu farby powtarzamy czynność do uzyskania pożądanego efektu.

4. Szczególnym przypadkiem wieszaka stojącego jest mobilna garderoba na kółkach. Aby poprawić estetykę tego rozwiązania, wystarczy ujednolicić kolor i formę wieszaków na drążku.

Wieszak stojący na ręczniki

Wieszak stojący na ręczniki sprawdzi się w większej łazience albo pokoju kąpielowym jako wygodne akcesorium do odkładania ręczników. Designerski wieszak może ciekawie komponować się w sąsiedztwie wanny wolnostojącej, zwłaszcza jeżeli będzie korespondował z wyglądem wysokiej baterii podłogowej. Modnym trendem jest również stosowanie dekoracyjnej, drewnianej drabinki do odwieszania ręczników, której górny koniec oparty jest o ścianę (dolny spoczywa na podłodze). Wieszaki stojące na ręczniki występują w wielu wersjach kolorystycznych (czarnych, białych, stalowych, miedzianych) i różnorodnych formach. W małej łazience, w której zależy nam na wykorzystaniu każdego centymetra wolnej przestrzeni, lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie grzejnika drabinkowego, który będzie pełnił równocześnie funkcję wieszaka dla ręczników.

..  Regał do łazienki – kiedy się przydaje, co wybrać? >>>