Pilot uniwersalny – zamień pięć pilotów na jeden

2018-02-22 13:04 Paweł Okopień
Pilot uniwersalny – zamień pięć pilotów na jeden
Autor: Konrad Kalbarczyk Pilot uniwersalny pozwala na sterowanie wszystkimi urządzeniami multimedialnymi zgromadzonymi w naszej szafce RTV.

Pilot uniwersalny – czy rzeczywiście jest nam potrzebny? Tak, jeśli kanapa lub stolik kawowy jest częstym świadkiem komedii omyłek, gdy do obsługi telewizora z dodatkowymi urządzeniami potrzebujemy 3, 4, a czasem nawet 5 pilotów. Problemu tego można uniknąć, stosując pilot uniwersalny. Warto ułatwić sobie codzienność i zrobić porządek w salonie, wybierając dobry pilot uniwersalny.

Nie tylko telewizor, czyli skąd tyle pilotów

W większości przypadków telewizor to wyświetlacz, do którego podłączamy dodatkowe urządzenia, przede wszystkim dekoder telewizji satelitarnej lub kablowej. Do tego dochodzi odtwarzacz płyt Blu-ray, DVD, UHD Blu-ray, a także odtwarzacz multimedialny jak Apple TV czy Xiaomi Mi Box 4K, konsola do gier oraz wreszcie wzmacniacz kina domowego lub soundbar jeśli chcemy cieszyć się lepszym dźwiękiem. Wszystkie te urządzenia, choć się ze sobą komunikują to wymagają oddzielnego sterowania. W pudełku z każdym z nich znajdziemy pilota lub pada służącego do kontroli. Uzbieranie 5, 6 pilotów wcale nie jest więc trudne. Gorzej jest później z prostą obsługą tych urządzeń, przez wszystkich członków rodziny. Na szczęście można to ułatwić korzystając z pilota uniwersalnego oraz technologii HDMI-CEC.

.. Jaki telewizor kupić? Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie?

.. Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana?

HDMI-CEC, czyli w teorii każdy pilot jest pilotem uniwersalnym

Aby nie narażać się na dodatkowe koszty, przed zakupek pilota uniwersalnego powinniśmy pamiętać o tym, że większość współczesnych urządzeń podłączamy do telewizora kablem HDMI. Jedną z jego zalet jest standard CEC. Dzięki tej funkcji urządzenia podłączone do telewizora komunikują się i na przykład po uruchomieniu odtwarzacza Blu-ray ekran automatycznie przełączany jest na to źródło sygnału. Technologia CEC jest obecna w zdecydowanej większości telewizorów, choć nosi różne nazwy – w telewizorach Sony to BraviaSync, w ekranach Samsunga AnyNet, w LG SimpLink, u Philipsa EasyLink. Działanie jest jednak bardzo podobne, pozwala na podstawowe sterowanie dekoderem (zmiana kanałów, sterowanie głośnością, czasem podgląd informacji o nadawanym programie), zarządzanie odtwarzaczem (wybór napisów, przewijanie, start/pauza) czy regulowanie głośności. Na nieco więcej pozwalają telewizory Samsunga z technologią OneRemote, gdzie można dość precyzyjnie skonfigurować poszczególne urządzenia. Wciąż jednak nie ma opcji przypisania konkretnych, bardziej zaawansowanych funkcji.

Pilot uniwersalny – zamiennik czy prawdziwy pomocnik

Na rynku pod hasłem „pilot uniwersalny” kryją się właściwie dwa rodzaje produktów. Ten pierwszy to po prostu zamiennik zwykłego pilota od telewizora. W sklepach znajdziemy wiele tanich pilotów, które zastąpią nam naszego pilota, gdy ten się zepsuje lub gdy nie odpowiada nam na przykład wielkość przycisków. Tego typu zamiennik będzie trafnym wyborem dla osób starszych czy mających problemy ze wzrokiem; dzięki niemu będą mogły wygodnie włączyć telewizor i wybrać swoje ulubione kanały.

Druga definicja „pilota uniwersalnego” to właśnie pilot, który pozwala na sterowanie wszystkimi urządzeniami multimedialnymi zgromadzonymi w szafce RTV. Tego typu piloty są nieco droższe, ale łączą w sobie więcej funkcji. Często posiadają nawet wyświetlacz! Przede wszystkim zaś można je szczegółowo programować. Piloty takie są ponadto w stanie współpracować nie tylko z urządzeniami multimedialnymi, ale też urządzeniami inteligentnego domu, na przykład oświetleniem.

.. Szafka RTV – konieczna czy zbędna? Urządzamy kącik multimedialny

.. Multimedialne meble do salonu: co sądzą o nich Polacy?

Jaki pilot uniwersalny wybrać?

Jeśli pilot uniwersalny ma służyć za zamiennik dla zwykłego pilota, wybierzmy produkt kompatybilny z telewizorem. Jeśli nie znamy modelu naszego telewizora, sprawdźmy na tabliczce znamionowej z tyłu obudowy, w większości przypadków powinna wystarczyć znajomość marki danego telewizora. Interesujący pilot uniwersalny za 29,99 zł oferuje firma TechniSat. Produkt nosi nazwę DigiSenior CE i oczywiście jest stworzony właśnie z myślą o osobach starszych. Trzy urządzenia obsłuży One For All URC 7130 Essence 3 za 59,99 zł lub One For All URC 6430 Simple 3 za 109 zł. Tanim a funkcjonalnym pilotem jest też Vivanco UR 89 za 29,99 zł.

W poszukiwaniu prawdziwego kombajnu należy się natomiast zwrócić w stronę firmy Logitech i jej pilotów uniwersalnych z serii Harmony. Urządzenia te oprócz wbudowanego wyświetlacza ułatwiającego sterowanie mają także specjalny hub, który pozwala także zamienić smartfony w dodatkowe piloty uniwersalne. Dzięki temu również telewizorem i innymi urządzeniami multimedialnymi możemy sterować poprzez asystentów głosowych takich jak Google Assistant czy Amazon Alexa. Ceny tych pilotów zaczynają się jednak od 500 zł. Do wyboru mamy modele Logitech Harmony Companion, Logitech Harmony Ultime oraz Logitech Harmony Elite.

Ciekawe, czy jeszcze długo będziemy korzystać z pilotów. Wiele wskazuje bowiem na to, że zastąpią je właśnie asystenci głosowi, którzy – co ważne – jeszcze w tym roku mają przemówić po polsku.

.. CES 2018. Smart home, czyli nowe technologie, które odmienią nasze wnętrza i nasze życie

.. Telewizor 2018 z targów CES – futurystyczne pomysły, które zmienią nasze domy