Odkurzacz pionowy. Warto kupić? Sprawdzamy na przykładzie Hoover H-Free 700

2019-09-24 18:40

Odkurzacze pionowe stają się coraz popularniejsze. Czy tego typu odkurzacz ma szansę zastąpić tradycyjny? Kiedy warto zainteresować się odkurzaczem pionowym? Jakie są największe zalety odkurzaczy pionowych? Przetestowaliśmy najnowszy model marki Hoover i sprawdzamy, czy warto skorzystać z tego typu rozwiązania.

Odkurzacze pionowe – wreszcie nastał ich czas

Bezprzewodowe odkurzacze ręczne pojawiły się jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Cechowały się jednak bardzo krótką pracą na akumulatorze, niewielkim zbiornikiem na kurz oraz słabą wydajnością. Z biegiem czasu sprzęty ewoluowały i dotarliśmy do momentu, w którym pod względem możliwości sprzęty bezprzewodowe są porównywalne z tymi klasycznymi. Pojawiły się modele z separatorem cząstek stałych oraz dłuższą pracą na baterii, a wszystko w dość przystępnej cenie. Tak jak w przypadku testowanego modelu, którego cena nie przekracza 1000 zł.

Mobilność, wygoda i duża funkcjonalność – największe zalety odkurzaczy pionowych

Dlaczego warto zainteresować się odkurzaczem pionowym? Przede wszystkim dla większego komfortu i szybkiej możliwości posprzątania. W przeciwieństwie do standardowych odkurzaczy czy nawet robotów odkurzających – odkurzacz pionowy od razu jest gotowy do pracy. Wyciągamy go z szafki albo schowka i za parę sekund rozsypany na podłodze cukier jest sprzątnięty. Można powiedzieć, że to XXI-wieczna odmiana zmiotki i szufelki. Takim odkurzaczem posprzątamy dywan w salonie, płytki w kuchni czy nawet właśnie coś rozsypanego na stole albo blacie.

Co więcej, odkurzacze pionowe są zwykle modelami 2w1 – mniejszą część możemy wyjąć i zabrać np. do wyczyszczenia samochodu. Ze względu na konstrukcję bezprzewodową to nieważne, czy auto stoi w garażu, czy też na parkingu pod blokiem. Brak przewodów i długiej rury oraz duże spektrum zastosowań to właśnie największe zalety tego typu odkurzaczy.

Jak wypada Hoover H-Free 700?

Na warsztat wzięliśmy urządzenie Hoover H-Free 700. Hoover to marka wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, firma o ponadstuletnim doświadczeniu w produkcji odkurzaczy. A najnowszy model wyróżnia przede wszystkim funkcjonalność jeszcze większa niż w pozostałych urządzeniach na rynku.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, gdy weźmiemy odkurzacz do ręki, to świecące kółko informujące o aktualnym trybie pracy – do wyboru jest tryb zwykły, cichy (silent) oraz turbo. Tryb cichy zwiększa szanse na to, że nie obudzimy śpiących domowników, gdy niezbędne okaże się zbieranie zabrudzeń z podłogi – choć oczywiście odkurzacz to zawsze odkurzacz. Tryb turbo z kolei oferuje zwiększoną moc, pozwalającą poradzić sobie z trudniejszymi zabrudzeniami. Dużym plusem jest opcja zablokowania trybu pracy, usuwająca konieczność ciągłego przytrzymywania przycisku, jak w modelach konkurencyjnych. Na plus zasługuje też wyjmowany akumulator. Nie musimy mieć całego odkurzacza przy źródle zasilania. Ładujemy jedynie akumulator, który przypomina powerbank do telefonów. Po jego naładowaniu sprzęt może pracować przez 35 minut.

Jednak największym atutem Hoover H-Free 700 jest dołączony komplet szczotek i akcesoriów. Dzięki nim możemy posprzątać naprawdę wszystkie przestrzenie i dotrzeć w każdy zakamarek. H-Free 700 poradzi sobie z dowolnym rodzajem posadzki. W zestawie znajdziemy dwie szczotki, w tym jedną stworzoną z myślą o parkietach i innych powierzchniach drewnianych. W zależności od wariantu modelu w pudełku znajdziemy ponadto kilka różnych ssawek, na przykład szczotkę-pędzel do wąskich szczelin, która ułatwi czyszczenie listew przypodłogowych. Jest też szczotka stworzona z myślą o odkurzaniu tapicerki czy nakładka do czyszczenia kaloryferów, gdzie często osiada kurz.

Jest też rozwiązanie do usuwania sierści zwierząt, a także wąż z elastyczną końcówką, nadający się świetnie do czyszczenia samochodu. Te dodatki sprawiają, że odkurzacz Hoovera sprawdza się nie tylko w codziennym sprzątaniu okruchów, ale też w gruntownych porządkach w naszym domu. Możliwości jest naprawdę dużo – dzięki łatwej obsłudze samego odkurzacza, jak i licznych akcesoriów. Warto w tym miejscu dodać, że model dostępny jest między innymi w sklepach Komputronik, a w sieci m.in. na al.to i morele.net.

Odkurzacz pionowy – niezbędne wyposażenie czystej kuchni i garażu

Popularność odkurzaczy pionowych będzie stale rosnąć. To niezwykle przydatny sprzęt, który zawsze możemy mieć pod ręką. Nie wymaga przewodów ani długich rur. W parę chwil posprzątamy nim kuchnię, sprawnie i wygodnie wyczyścimy też samochód. W małym mieszkaniu taki odkurzacz jak Hoover H-Free 700 może z powodzeniem pełnić funkcję głównego sprzętu, w większych domach będzie świetnym uzupełnieniem na przykład dla odkurzacza centralnego.