Komody nowoczesne: co wybrać? Trendy, porady, inspiracje

2019-11-22 17:01 Remigiusz Łangowski

Nowoczesne komody to meble skrzyniowe z wysuwanymi szufladami o horyzontalnym układzie. Ze względu na charakterystyczne proporcje nowoczesnych komód, których szerokość jest większa niż ich wysokość, oprócz praktycznego przechowywania ich górna powierzchnia może pełnić funkcję blatu. W sypialni możemy umieścić na nim ramki ze zdjęciami i świece, w salonie – oprócz dekoracji – telewizor, a w pokoju noworodka – przewijak.

Nowoczesna komoda do salonu

Nowoczesna komoda w salonie (czyli pomieszczeniu m.in. reprezentacyjnym, w którym przyjmujemy gości) jest meblem w pełni eksponowanym, warto zadbać zatem o jego wysoką estetykę. W wielu polskich salonach komoda pełni funkcję szafki pod telewizor. Jest ona umiejscowiona wówczas na tle tak zwanej ściany medialnej z kinem domowym. W górnej szufladzie można schować wszystkie piloty potrzebne do jego obsługi.

Komoda w salonie może wyznaczać również granice strefowania, czyli wyodrębniać strefy z większych przestrzeni. Ma to miejsce w sytuacji, gdy jedna część salonu pełni funkcję na przykład jadalni, druga natomiast – strefy wypoczynkowej z sofą i fotelami. Na „plecach” sofy możemy umiejscowić niską komodę, która nie zasłoni widoku (na przykład na telewizor), a równocześnie wydzieli części o odmiennym sposobie użytkowania.

..  Wybieramy komody do salonu >>>

Nowoczesne komody do sypialni

Umiejscowienie komody w sypialni powinno umożliwiać swobodne dojście do mebla i pełne wysunięcie szuflad. W szufladzie znajdującej się najniżej możemy przechowywać przedmioty, z których nie korzystamy codziennie, na przykład dodatkowy koc lub komplet pościeli. Wyżej umiejscowione szuflady, w których szukanie nie wiąże się z koniecznością schylania, posłużą nam do schowania części garderoby, bielizny czy biżuterii. Komoda w sypialni może odciążyć domową garderobę, przechowując w niej drobiazgi, które powinny być pod ręką w sypialni. Aby zachować porządek, w szufladach o dużej powierzchni warto stosować organizery do szuflad, kosze i pojemniki. Nowoczesna komoda w sypialni może zastąpić półkę z drobiazgami i bibelotami. Znajdą się na niej fotografie, świece i kwiaty, a nawet podręczna biblioteczka.

..  Komody do sypialni – przewodnik zakupowy >>>

Biała komoda nowoczesna

W kolorystyce nowoczesnych komód przeważają naturalne barwy drewna, biel oraz czerń. Biała komoda doskonale sprawdzi się w aranżacjach wielu współczesnych wnętrz: skandynawskich, minimalistycznych czy klasycznych. Kolorystyka frontów szuflad komód we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim to oprócz bieli paleta chłodnych szarości, srebrzystych jodeł, bielonych dębów. Modnym obecnie trendem jest stosowanie pastelowych barw (miętowej zieleni, pudrowego różu, jasnożółtej cytryny) oraz jasnych, naturalnych kolorów ziemi (oliwkowej, seledynowej). Charakterystycznym elementem wielu nowoczesnych komód skandynawskich są ukośne, zwężające się ku dołowi nóżki. Przypominają one styl retro oraz nawiązują do słynnego wzornictwa duńskiego.

Komody narożne nowoczesne

W ofercie sprzedaży sklepów meblowych (stacjonarnych oraz internetowych) znajdziemy dwa zasadnicze rodzaje komód narożnych, różniące się formą bryły, a w konsekwencji sposobem zagospodarowania przestrzeni narożnej. Pierwszym z nich są komody, których korpus ma rzut w kształcie litery L. W tego rodzaju komodach narożnych szuflady zastąpione są frontami na zawiasach, otwieranymi rozwieralnie. Poziome szczeliny lub wąski, płytki frez linowy może imitować układ szuflad. Drugim rodzajem komód narożnikowych są komody na rzucie pięciokąta, którego dwa sąsiadujące boki przylegają do rogu pomieszczenia, natomiast trzy pozostałe są eksponowane (przeważnie środkowy z nich jest szerszy i ma drzwiczki lub szuflady).

Nowoczesne komody pokojowe

Komody są popularnym meblem do pokoju dziecięcego ze względu na łatwość organizacji i przechowywania w szufladach odzieży, dodatków, drobnych zabawek, gier czy puzzli. Blat komody w pokoju noworodka może zostać uzupełniony o przewijak. Ergonomiczna wysokość, na jakiej znajduje się przewijak, powinna być dostosowana do wzrostu dorosłej osoby (tak aby wielokrotne schylanie się nie obciążało kręgosłupa), jednak standardowo komoda z przewijakiem ma 90 cm wysokości. W późniejszym okresie, po zdjęciu przewijaka (kiedy stanie się już zbędny), komoda nadal pełni ważną funkcję w pokoju dziecka.