Fotel biurowy: jak wybrać dobry? Nowoczesne i ergonomiczne fotele biurowe

2019-09-19 14:08

Siedzący tryb życia jest charakterystyczny dla naszego społeczeństwa i najbardziej ze wszystkich pozycji obciąża kręgosłup. Ergonomia fotela biurowego powinna polepszać komfort pracy i wygodę podczas wymuszonej pozycji siedzącej. Zasady te dotyczą przede wszystkim proporcji pomiędzy wzrostem użytkownika a wysokością fotela, biurka i komputera. Poznajmy szeroki wybór foteli biurowych – ergonomicznych, designerskich, pasujących zarówno do wnętrza biura, jak i pokoju dziecięcego.

Ergonomiczny fotel biurowy

Prawidłowo ciało w pozycji siedzącej powinno wygodnie spoczywać na fotelu z wyprostowanymi (odchylonymi, ale nie zgarbionymi) plecami. Ergonomiczny fotel umożliwia zmianę regulacji wysokości i kąta nachylenia jego poszczególnych elementów:

  • regulowana wysokość siedziska (czyli około 40-50 cm mierzone od podłogi) i jego głębokość powinny być dostosowane do wzrostu użytkownika;
  • ułożenie nóg powinno zapewniać zgięcie w stawach kolanowych pod kątem prostym;
  • stopy powinny spoczywać na podłodze; niektórzy preferują podnóżek umożliwiający zmianę regulacji kąta nachylenia;
  • pomiędzy wysokością siedziska a dolną powierzchnią blatu biurka należy zapewnić 25 cm przestrzeni na nogi;
  • regulowana wysokość i kształt oparcia fotela powinny zapewniać ułożenie kręgosłupa w zgodzie z naturalną krzywizną (lordozą odcinka lędźwiowego) oraz oparcie pleców;
  • regulowana wysokość podłokietników fotela powinna być zbliżona do poziomu, na którym znajduje się blat.

..  Jak ustawić biurko względem okna? >>>

Skórzany fotel biurowy

Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę (po ergonomii budowy), jest rodzaj materiału, z jakiego został wykonany fotel. Fotele ze skóry naturalnej lub ekoskóry (najczęściej w kolorze czarnym lub brązowym, pikowane jak meble chesterfield) pasują do stylu gabinetowego i podkreślają prestiż firmy. Niektóre fotele mają elementy wykonane ze skóry naturalnej (na przykład oparcie i siedzisko) łączone z częściami z ekoskóry (tył, podłokietniki). Fotele z jasnej skóry w kolorze białym lub kremowym wyglądają efektownie, ale niekiedy okazują się trudne do utrzymania w czystości skóry – farbujące ciemne jeansy mogą pozostawić na nich granatowe ślady. Tańszym rozwiązaniem, choć nie tak trwałym jak skórzane fotele biurowe, są modele tapicerowane tkaniną albo z elastyczną siatką. Jedną z najmodniejszych tkanin stosowanych obecnie we wnętrzach są tkaniny welurowe. W sprzedaży dostępne są fotele biurowe tapicerowane materiałem typu welwet w kolorach granatowym, butelkowej zieleni czy koralowym.

..  Jak wybrać krzesło do biurka? >>>

Fotel biurowy obrotowy na kółkach

Specjalne mechanizmy montowane w fotelach biurowych (o nazwach różniących się pomiędzy poszczególnymi producentami) umożliwiają kołysanie się czy blokadę oparcia i siedziska w określonej pozycji. Możliwość regulacji tych parametrów wpływa korzystnie na wydłużenie czasu nieprzerwanej pracy. Najbardziej popularny mechanizm „tilt” umożliwia ustawienie wysokości fotela i funkcję bujania.

Większość foteli biurowych wyposażona jest w gumowe kółka, które pozwalają się poruszać z fotelem, a równocześnie zapobiegają zarysowaniu podłogi. Mimo to codzienne użytkowanie i częste przemieszczanie fotela w tym samym obszarze powoduje szybkie zużycie na przykład paneli podłogowych niższej klasy. Aby temu zapobiec, na podłogę stosuje się elastyczne podkładki – ochronne maty pod fotel. Wykonane są najczęściej z wytrzymałego polipropylenu w kolorze transparentnym, dzięki czemu nie zaburzają estetyki wnętrza.

W pomieszczeniach z wykładziną dywanową (tekstylną) w miejscu użytkowania foteli biurowych na kółkach jej runo poddawane jest dużemu obciążeniu. Należy zatem stosować wykładziny specjalne o odpowiednim przeznaczeniu, czyli oznaczone symbolem graficznym przedstawiającym kółko od fotela (ciągłe użytkowanie) lub kółko od fotela i dom (sporadyczne użytkowanie).

Fotel biurowy dla dziecka

Rodzice pierwszoklasisty najczęściej stają przed wyborem spośród szerokiej oferty foteli biurowych dla dzieci, które oprócz prawidłowej ergonomii wpisują się w wymarzoną stylistykę pokoju dziecięcego. Rodzaj tkaniny, z której wykonany jest fotel, powinien umożliwiać łatwe czyszczenie za pomocą miękkiej szmatki. Minimalną funkcją, którą musi spełnić fotel, jest zmiana regulacji wysokości, tak aby krzesło „rosło” razem ze swoim użytkownikiem.

..  Urządzamy pokój pierwszoklasisty >>>

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021