Eksperyment pokazał, który mebel z Ikei jest "najgorszy". Montaż tego wywołał największy stres

2023-03-14 15:44

W sieci IKEA można kupić ponad 9,5 tys. produktów. Niestety praktycznie wszystkie meble sprzedawane są w paczkach i trzeba je zmontować samemu. Oczywiście można skorzystać z odpłatnej usługi montażu, ale mało kto się na to decyduje. Zanim z tego zrezygnujesz, sprawdź, które meble najdłużej i najtrudniej się montuje.

Składanie mebli
Autor: Getty Images/Vladdeep

Nawet jeśli jesteś złotą rączką, to jeden z mebli z Ikei zdecydowanie wygrywa we wszystkich rankingach, jeśli chodzi o poziom trudności montażu i stresu, jaki temu towarzyszy. Portal Hotuomkdeals.com przeprowadził eksperyment polegający na tym, że stu uczestnikom założono czujniki tętna i poproszono ich o złożenie różnych produktów IKEA.

Okazało się, że najbardziej stresogenny jest montaż szaf PAX. PAX to kolekcja rozwiązań do przechowywania, które można dostosować do własnych potrzeb. To ty decydujesz o wielkości mebla, ilości półek, drążków, drzwi itp.

Szafa PAX
Autor: Materiały prasowe / IKEA

"Według naszych badań, z naukowego punktu widzenia szafa PAX jest najbardziej stresującym meblem, jaki można kupić w sieci IKEA. Uzyskała najwyższe oceny z ogólnym wynikiem stresu 100. Majsterkowicze odnotowali średni wzrost tętna o 20 proc."

To jednak nie wszystko. Tylko połowie uczestników eksperymentu udało się złożyć tę szafę w wyznaczonym czasie!

Oto 10 najtrudniejszych do składania mebli z Ikei. Stres gwarantowany!

 1. Szafa PAX
 2. Łóżko ze schowkiem BRIMNES
 3. Rama leżanki HEMNES z trzema szufladami
 4. Szafka pod TV BESTA
 5. Kombinacja do przechowywania BESTA
 6. Szafka EKET
 7. Komoda HEMNES z ośmioma szufladami
 8. Rama łóżka NORDLI
 9. Komoda NIKKEBY z czterema szufladami
 10. Stolik kawowy TRULSTORP

Z kolei okazało się, że najprostszym do złożenia meblem był system przechowywania KALLAX. Wszyscy uczestnicy badania byli w stanie poskładać go w ciągu wyznaczonego czasu, średnio zajęło im to 16 minut, a ich poziom stresu wynosił zaledwie 10. 

Kallax IKEA
Autor: Materiały prasowe / IKEA

Przeczytaj również:

Źródło: 

 • apartmenttherapy.com
 • hotuomkdeals.com