Oświetlenie nad stołem jako element aranżacji jadalni. Wybieramy funkcjonalne oświetlenie

2020-04-28 10:06 Hanna Jankowska

Oświetlenie jadalni to jeden z najważniejszych elementów jej aranżacji. Przed oświetleniem jadalni stoi wiele zadań. Nie tylko oświetlają one blat stołu i stojące nam nim potrawy, dekorują przestrzeń jadalni, ale także budują więź między biesiadnikami. Sprawdź, jak dobrać lampy nad stołem.

Nic tak nie dopełnia aranżacji jadalni jak efektowna lampa nad stołem. Do oświetlenia jadalni można wykorzystać  lampy o coraz bardziej wyrafinowanych kształtach. Są bardzo dekoracyjne i mogą przesądzać o klimacie jadalni. Nie dajmy się jednak zwieść oryginalnej formie lampy, jeśli nie oświetli ona odpowiednio całego stołu.

Zobacz: JADALNIA inspiracje i zdjęcia: 20 propozycji na jadalnie. Jadalnia aranżacje - GALERIE >>>

Oświetlenie nad stołem: ważny projekt

Najprostszym sposobem oświetlenia jadalni jest umieszczenie jednej lub kilku wiszących lamp nad stołem. Najlepiej, jeśli punkty świetlne zaprojektuje się podczas montowania instalacji elektrycznej i doprowadzi w to miejsce kable elektryczne. Nie tym etapie nie ma większego znaczenia, czy będzie to lampa z jednym źródłem światła czy wieloramienny żyrandol. Istotne jest natomiast, czy zdecydujemy się na jedną centralnie zawieszoną lampę czy np. rząd kilku lamp - wówczas trzeba przygotować kilka punktów instalacyjnych.

Więcej: Pałacowe oświetlenie, czyli żyrandole w roli głównej: 20 zdjęć wnętrz >>>

Oświetlenie nad stołem: na jakiej wysokości lampa

Dobra wysokość, na której powinna być zawieszona lampa to 50-60 cm nad blatem stołu. Oprawa nie zasłania wówczas osób przy stole, nie powoduje też efektu olśnienia. Wielkość i ilość lamp należy dobrać do blatu stołu. Ważne jest, aby podczas posiłku światło docierało do każdego zakątka stołu. Chodzi nie tylko o dobrze oświetlone oprawy, ale też o to, by nikt nie czuł się wykluczony z towarzystwa.

Przeczytaj: Oświetlenie w mieszkaniu: jak rozplanować lampy, kinkiety i inne źródła światła >>>

Oświetlenie nad stołem: jakie źródła światła

Nad stołem jadalnianym wystarczy jedna wisząca oprawa ze świetlówkami kompaktowymi 18 W (230 V). Jeśli wieszamy kilka lamp, do każdej oprawy można zastosować słabsze źródła światła. Dla budowania odpowiedniego nastroju i wyglądu posiłków ważne są barwa i natężenie światła – powinno mieć ono barwę ciepłą, zbliżoną do naturalnego oświetlenia. Nie powinno też być zbyt mocne.

Nie przegap: 7 grzechów oświetlenia: jakie są najczęściej popełniane błędy podczas planowania oświetlenia do wnętrz? >>>

Oświetlenie w mieszkaniu - GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jakie oświetlenie dobrać do swojej jadalni i nie tylko. Oto najlepsze pomysły i inspiracje!

Więcej: Kuchnia z jadalnią w swojskim klimacie. Piękna jadalnia w dworkowym stylu >>>