Żyrandol w roli głównej: jak grać światłem? 10 pomysłów na oświetlenie salonu

2014-07-11 14:10 Anna Rychlewicz

Żyrandol, lampka czy halogeny? Oświetlenie salonu to jeden z najważniejszych elementów aranżacyjnych. Za pomocą odpowiednio dobranych lamp możemy nie tylko stworzyć wyjątkowy wystrój pokoju, ale przede wszystkim dowolnie modelować rzeczywistość - zalety wnętrza podkreślić, natomiast mankamenty nieco zamaskować. Prezentujemy przykładowe aranżacje z żyrandolem w roli głównej.

Oświetlenie salonu powinniśmy zaplanować na samym początku. Projektanci zalecają kilka źródeł światła w jednym pomieszczeniu. Jednak absolutnym MUST HAVE w salonie jest oświetlenie górne, centralne. Pamiętajmy, że duża ilość pojedynczych źródeł światła bocznego nie jest w stanie zastąpić oświetlenia podkładowego, czyli ogólnego. 

Żyrandol w salonie: MUST HAVE

Choć coraz popularniejsze staje się strefowe oświetlenie w salonie, w aranżacjach królują halogeny czy diody LED, wciąż chętnie wykorzystywane jest centralne oświetlanie w postaci żyrandoli. Jedni preferują proste i minimalistyczne formy, dla innych ideałem będzie żyrandol połyskujący od kryształów. Wybór odpowiedniego żyrandola do pokoju, wbrew pozorom, nie jest prosty. Jeśli chcemy, by światło było naszym sprzymierzeńcem pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach. Do małych wnętrz idealnie nadają się żyrandole, które dobrze oświetlają sufit. W rezultacie odpowiedniego doświetlenia, wnętrze salonu wyda się nieco wyższe i większe. Natomiast te skierowane w dół, optycznie obniżą i zaciemnią pomieszczenie.

Rola oświetlenia w salonie

Odpowiednio zaplanowane oświetlenie w salonie jest kluczem do sukcesu w aranżacji wnętrza. Ma ono niemały wpływ na nasze samopoczucie, dlatego istotna jest także jego barwa. Światło o ciepłym, niedużym natężeniu świetnie sprawdzi się jako towarzysz odpoczynku, natomiast intensywne oświetlenie ma za zadanie pobudzenie nas do aktywności. Podczas aranżacji salonu nie każdy bierze pod uwagę fakt, że oświetlenie jest ściśle związane z przeznaczeniem wnętrza. Dlatego też, inne światło jest dopasowane do wykonywania codziennych czynności, inne do spożywania posiłków, a zupełnie inne oświetlenie powinno towarzyszyć nam podczas ogladania telewizji, czy czytania książki. W kwestii natężenia światła warto wziąć także pod uwagę fakt, że kolorystyka wnętrza salonu ma niemały wpływ na oświetlenie. Pamiętajmy, że ciemne oraz matowe powierzchnie z łatwością pochłaniają światło. Natomiast jeśli chcemy by wnętrze wydawało się większe i jaśniejsze, zastosujmy w nim jasne kolory i polerowane powierzchnie, które zgrabnie odbijają wiązki światła.

Oryginalny żyrandol
Autor: Konrad Kalbarczyk
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021