Tynk japoński: pomysł na dekorację ścian ZRÓB TO SAM

2018-06-25 18:24

Tynk japoński to oryginalny sposób na wykończenie ścian w domu. W ZRÓB TO SAM pokazujemy nowoczesny tynk japoński, który daje ciekawe możliwości dekoracyjne. Jeśli znudziły się jednolite ściany, skorzystaj z naszego poradnika DIY.

Spis treści

  1. Tynk japoński - co to jest i jak go nakładać?
  2. Tynk japoński ZRÓB TO SAM: przybory
  3. Tynk japoński: zalety rozwiązania
  4. Tynk we wnętrzu: pomysły

Zastanawiasz się, jak urozmaicić gładkie, jednolite ściany i szukasz pomysłu na wykończenie ścian? Polecamy tynk japoński. Jego stosowanie jest dość łatwe, można go wykonać samodzielnie. Korzystając z naszego poradnika ZRÓB TO SAM, stworzysz oryginalną ozdobę wnętrza. W galerii zdjęć zamieszczamy instrukcję zrób to sam - nakładanie tynku japońskiego.

Tynk japoński - co to jest i jak go nakładać?

Tynk japoński i płynna tapeta – to dwie nazwy, pod którymi kryją się podobne produkty. Tradycyjne tynki japońskie były robione na bazie włókien jedwabiu. Obecnie ich producenci używają także strzępków bawełny, włókien mineralnych i celulozowych, dodają materiały takie jak piasek kwarcowy, barwniki, a nawet płytki miki. Dzięki stosowanym dodatkom zwiększają się możliwości dekoracyjne tynków japońskich. Te, których głównym składnikiem są grubsze włókna jedwabiu, można nanosić tylko ręcznie pacą. Inne można też nakładać metodą natryskową. Są nazywane tapetą także dzięki temu, że tak jak te tradycyjne z rolki kryją drobne rysy, pęknięcia i nierówności. Z tą jednak różnicą, że tworzą okładzinę bez połączeń.

Tynk japoński to wzory kwiatów, drzew, liści na ścianie. Za ułożenie tynku japońskiego ze wzorem fachowcowi trzeba zapłacić do 1200 zł, zależnie od stopnia skomplikowania wzoru. W ZRÓB TO SAM zdradzamy sekret, jak zrobić tynk japoński samodzielnie, zaoszczędzają tak dużą kwotę.

Tynk japoński ZRÓB TO SAM: przybory

Do wykonania tynku japońskiego potrzebne będą następujące akcesoria:

  • pędzel lub wałek
  • mały pędzelek
  • wiaderko bądź miska
  • plastikowa paca (wygodna będzie z zaokrąglonymi brzegami)

Tynk japoński: zalety rozwiązania

Tynk japoński można układać na każdym podłożu, zarówno na ścianach, jak i sufitach. Konieczne jest tylko ich zagruntowanie. Tynku można też użyć do dekoracji drzwi czy szafek mebli.

Tynk japoński, oprócz tego, że jest łatwy do nakładania, ma jeszcze kilka innych zalet: zwiększa izolacyjność termiczną i poprawia akustykę wnętrza. Ze względu na tę ostatnią jest chętnie stosowany w pomieszczeniach przeznaczonych do słuchania muzyki i na kino domowe. Pochłania dźwięki, dzięki czemu znika pogłos charakterystyczny dla wnętrz wykończonych gładzią gipsową.

Tynk japoński ZRÓB TO SAM
Autor: Mariusz Bykowski

Tynk we wnętrzu: pomysły

Nie masz pomysłu na to, jak wykończyć ścian? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz różne pomysły na tynk we wnętrzu. Wybierz to, co podoba Ci się najbardziej!