Renowacja wikliny: naprawa, malowanie, konserwacja. Jak odnowić wiklinowy fotel krok po kroku?

2024-04-26 10:16

Renowacja wikliny jest prosta i dość tania. Jak odnowić wiklinowy fotel krok po kroku? Jak malować wiklinę, jakich farb użyć? Podpowiadamy, jak powinna wyglądać renowacja wikliny.

Spis treści

 1. Naprawa mebli z wikliny
 2. Odnawianie wikliny - potrzebne materiały
 3. Jak się przygotować do odnawiania wiklinowego fotela?
 4. Renowacja wikliny krok po kroku
 5. Jak usunąć farbę z wikliny?
 6. Szybkie malowanie wikliny, farby do wikliny w sprayu
 7. Jak odnowić wiklinowy fotel? Zdjęcia
 8. Meble i dodatki z wikliny. Zdjęcia
 9. Drewniane meble ogrodowe. Zdjęcia

Naprawa mebli z wikliny

Wiklina to nic innego jak pędy młodych gatunków różnych wierzb, których używa się w wikliniarstwie, nazywanym również plecionkarstwem. Z wikliny można tworzyć koszyki, zabawki, a także meble: stoły, krzesła, fotele. I choć meble wiklinowe mogą przetrwać lata, czasem konieczne jest wykonanie renowacji wikliny, zwłaszcza jeśli mebel nie był zabezpieczony bezbarwnym lakierem lub został narażony na działanie wody albo odwrotnie - przesuszenie. Jeśli twój wiklinowy mebel doznał uszczerbku, który uważasz za wymagający naprawy można go odnowić i pomalować - zrób to sam! Przeczytaj, jak powinna wyglądać renowacja wikliny - malowanie mebli wiklinowych.

Odnawianie wikliny - potrzebne materiały

 • czarny lakier do drewna
 • klej do drewna
 • papier ścierny
 • twarda szczotka
 • miękka szmatka
 • pędzel
 • młotek
 • gwoździki

Jak się przygotować do odnawiania wiklinowego fotela?

Przed przystąpieniem do renowacji fotela z wikliny umieść go w miejscu - najlepiej na otwartej bądź dużej przestrzeni - w którym czynione przez ciebie działania nie uszkodzą - np. nie pobrudzą farbą - innych przedmiotów i mebli. Przedmioty pozostające w pobliżu mebla, którego będziemy odnawiać najlepiej zabezpieczyć, oklejając je starymi gazetami za pomocą taśmy malarskiej. 

Pamiętaj, że renowacja wikliny obejmuje również: usunięcie z niej pozostałości farby, lakieru, oleju, wosku przed przystąpieniem do nakładania nowej warstwy. W najcięższych przypadkach konieczne może być zeszlifowanie powierzchni.

Renowacja wikliny krok po kroku

Po przygotowaniu powierzchni i oczyszczeniu wiklinowego fotela z pozostałości poprzedniej farby kolejnymi krokami, które musisz wykonać podczas odnawiania wikliny są:

1. Wyczyść całą powierzchnię fotela szczotką, by potem móc dotrzeć w każdy zakamarek plecionki.

2. Jeśli któryś z fragmentów plecionki wikliny odstaje, zwisa, odłamał się - przyklej go klejem do drewna, by uzyskać jednolitą powierzchnię.

3. Końcówki tych fragmentów wikliny, które zostały podklejone, przymocuj za pomocą gwoździa.

4. Wyczyść wiklinowy fotel za pomocą wilgotnej - ale nie mokrej! - ściereczki.

5. Rozpocznij rozprowadzanie farby po powierzchni wiklinowego fotela - w razie konieczności nałóż dwie warstwy.

Jak usunąć farbę z wikliny?

Do usunięcia starej farby z wikliny przyda się roztwór sody oczyszczonej (dwie łyżeczki sody oczyszczonej na litr wody). Wilgotną szmatką przetrzyj wiklinę i pozostaw na godzinę, by dokładnie wyschła.

Szybkie malowanie wikliny, farby do wikliny w sprayu

Jeżeli zależy ci na szybkim malowaniu wikliny użyj farby kredowej w spreju - jest łatwa w użyciu i równomiernie kryje. To szybkoschnąca farba na bazie wody, więc można jej używać wewnątrz. Aby farba dokładnie się wymieszała, przed użyciem należy ją wstrząsnąć, by dokładnie się wymieszała. Farbę w spray rozpylamy z odległości 15 cm.

Do malowania wikliny nadają się też emalie akrylowe. Są też specjalne farby do wikliny i rattanu. A także woski, które zabezpieczają powierzchnię wikliny i nadają wiklinie efekt rustykalny. Wosk można stosować na farbę lub bezpośrednio na wiklinę.

Jak odnowić wiklinowy fotel? Zdjęcia

W załączonej galerii przedstawiamy wiklinowy fotel, który wymagał odnowienia. Jego konstrukcja potrzebowała zaledwie kilku drobnych napraw, a siedzisko i oparcie dokładnego oczyszczenia z resztek starego lakieru. Po tych zabiegach - pomalowany czarną farbą, nasz fotel wiklinowy wygląda zupełnie jak nowy i może być ozdobą każdego wnętrza.

Meble i dodatki z wikliny. Zdjęcia

Drewniane meble ogrodowe. Zdjęcia

Meble ogrodowe - jak wybierać meble do ogrodu