Ozdoby świąteczne z szyszek zrób to sam. Ozdoby z szyszek do domu

2023-12-21 15:49

Duża choinka w domu, a może więcej małych, ciekawie wykonanych? Jedną z oryginalnych propozycji stanowi choinka z szyszek. Szybko i sprawnie wykonamy ją samodzielnie. Oprócz tego warto przygotować wieńce, stroiki z szyszek, dekoracje okna z szyszek. Słowem – szyszki zapewniają mnóstwo możliwości na Boże Narodzenie. Zobacz, jak zrobić ozdoby z szyszek na święta.

Spis treści

  1. Z czego zrobić choinkę z szyszek?
  2. Choinka z szyszek, krok po kroku
  3. Stroiki z szyszek - jak zrobić?
  4. Ozdoby z szyszek na święta. Inspiracje
  5. Wieniec bożonarodzeniowy na drzwi, okno, na stół. Nowoczesne wianki
Murator Remontuje: Jak zrobić choinkę z desek z palet?
Materiał sponsorowany

Dekoracje świąteczne z szyszek sprawdzą się w każdym domu, bez względu na dominujący styl aranżacyjny. Na początek warto wiedzieć, jak zrobić choinkę z szyszek – ozdobę, która zaskoczy gości.

Z czego zrobić choinkę z szyszek?

Do przygotowania choinki z szyszek potrzebne będą: arkusz brystolu, nożyczki, klej (najlepiej do klejenia na gorąco), szyszki (np. świerkowe, sosnowe, modrzewiowe), dodatkowe dekoracje wedle uznania, opcjonalnie: zszywacz.

Choinka z szyszek, krok po kroku

Z arkusza brystolu przygotowujemy stożek o wybranej wysokości (zalecamy co najmniej 30 cm). Do stożka przyklejamy podstawę. Warto na niej zaplanować skrzydełka, które przykleimy do górnej części – wtedy stożek będzie stabilny. Zamiast kleju sugerujemy wykorzystać zszywki, tak by konstrukcja była solidniejsza.

Kolejny krok to przyklejanie szyszek do stożka. Najpierw należy je posegregować od największych do najmniejszych. Górne przyklejamy na samym dole za pomocą kleju (na gorąco), a później kierujemy się do góry, dobierając coraz to mniejsze szyszki.

Na koniec ozdabiamy małą choinkę z szyszek ulubionymi dekoracjami. Mogą to być koraliki, łańcuszki czy malutkie bombki. My jednak polecamy pozostać w „naturalnej” konwencji i wykorzystać gwiazdki anyżu, laski cynamonu, suszone plastry pomarańczy czy lukrowane pierniczki świąteczne. Dzięki temu choinka z szyszek będzie nie tylko piękna, lecz także aromatyczna – i to w klimacie Bożego Narodzenia!

Warto wiedzieć: choinkę można pomalować farbą w spreju na ulubiony kolor. Ale lepiej zachować jej naturalną formę i kolorystykę.

Do wykonania choinki możemy również wykorzystać wybielone szyszki. Skąd takie wziąć? Wystarczy wrzucić je do dużego słoika i... zalać wybielaczem do ubrań! Następnie tylko czekamy, aż szyszki się wybielą, a potem je oczyszczamy i osuszamy. Efekt będzie zjawiskowy.

Stroiki z szyszek - jak zrobić?

Aby zrobić stroik na Boże Narodzenie z szyszek, wystarczy mieć gąbkę florystyczną albo kółko styropianowe bądź uplecione ze słomy (jeśli chcemy przygotować wieniec świąteczny), w miarę sporą kolekcję szyszek o różnych wielkościach oraz pistolet z klejem.

Cała praca polega na przyklejeniu szyszek do podstawy. Siłą rzeczy będą powstawały szczeliny, które jednak możemy zapełnić malutkimi szyszkami, żołędziami albo drobnymi koralikami. Stroik z szyszek świetnie prezentuje się delikatnie spryskany farbą w spreju (białą bądź srebrzystą).

Ozdoby z szyszek do domu

A może inne dekoracje świąteczne z szyszek? Szyszki świetnie się sprawdzają w autorskich kompozycjach na tacach, pod kloszami albo w transparentnym szkle, jako dekoracje wiszące, ozdoby na choinkę, dekoracje prezentu i wiele innych.

W ostatnich latach prawdziwą furorę robią np. stroiki w szkle. To, z czym połączymy szyszki, zależy już od naszej wyobraźni. Warto na pewno zachować „naturalny” klucz, zestawiając szyszki z gałązkami iglaków, żołędziami, kasztanami, aromatycznymi przyprawami (laski cynamonu, goździki, gwiazdki anyżu, kulki gałki muszkatołowej), a wszystko to najlepiej wzbogacić świecami.

Nie przegap:

Ozdoby z szyszek na święta. Inspiracje

Wieniec bożonarodzeniowy na drzwi, okno, na stół. Nowoczesne wianki