Okrągły stolik kawowy: jak zrobić stolik kawowy z tacy IKEA?

2016-07-28 18:43 Agnieszka Zawadzka

Personalizowany stolik kawowy na nóżkach lub kółkach? Zobacz jak wykonać designerski stolik kawowy lub kwietnik z komponentów IKEA! Tym razem na warsztat wzięliśmy drewnianą tacę, kółka i nóżki by stworzyć z nich funkcjonalny mebel do salonu. Podejmiecie wyzwanie?

Jak wykonać autorski stolik kawowy z zupełnie "niestolikowych" komponentów IKEA? Kreatywne myślenie o zwykłych przedmiotach to podstawa twórczych rozwiązań do naszych wnętrz! Mając do dyspozycji tacę ze sklejki i pojedyncze komponenty takie jak nóżki lub kółka, wyczarować możemy designerski i szalenie modny stolik kawowy do salonu.

Zobacz również: Salon - inspiracje

Designerski stolik kawowy: niezbędne narzędzia

Narzędzia i materiały, których będziesz potrzebować:

  • taca ze sklejki (np. IKEA),
  • trzy metalowe nogi z podstawą na 4 śrubki,
  • trzy (lub 4) kółka z podstawą na śrubki,
  • komplet śrubek,
  • wkrętarko-wiertarka,
  • ołówek,
  • kawałek sklejki (na podkładki pod kółka),
  • mała piła.

Designerski stolik kawowy na nóżkach

Sprawa z konstrukcją stolika kawowego ze sklejkowej tacy i odrębnie dodanych do niej metalowych nóżek jest banalnie prosta - chodzi o sam pomysł. Drewnianą tacę, dla urozmaicenia, możesz przemalować na wybrany kolor (np. za pomocą farb kredowych), lub pozostawić w naturalnym kolorze drewna (bardziej odpowiednim dla np. stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz). Czarne, metalowe nóżki potraktować możesz podobnie - przemalować na pasujący do wnętrza kolor (np. miedziany, za pomocą farby w spreju) lub pozostawić w oryginalnej czerni. Jak przymocować nóżki do blatu oryginalonego stolika kawowego z tacy IKEA? Na wewnętrznej stronie tacy rozłóż w równych odstępach pojedyncze nogi stolika i za pomocą ołówka zaznacz miejsca mocowań. Za pomocą wkrętarko-wiertarki wwierć od drugiej strony tacy (blatu właściwego) po cztery wkręty do każdej nogi, mocując je trwale z tacą. Stolik kawowy na nogach jest gotowy!

ZOBACZ TEŻ: Jak zmniejszyć rachunki? Radzi ekspert >>>

Designerski stolik kawowy (kwietnik) na kółkach

Wykonując stolik kawowy na kółkach (z funkcją mobilnego kwietnika - super rozwiązanie do dużych roślin doniczkowych do salonu!) postępujemy podobnie jak w przypadku stolika na nóżkach. Jedyną dodatkową pracą będzie docięcie drewnianych (sklejkowych) podkładek pod kółka. Wyczujmy stabilność stolika kawowego i w zależności od rozmiaru kółek wybierzmy wersję z trzema lub czterema kółkami u podstawy. Za pomocą wkrętarko-wiertarki nawierć otwory w wyciętych ze sklejki podkładkach, a następnie przymocuj je razem z kółkami do podstawy tacy. Kwietnik i stolik kawowy na kółkach w jednym gotowy!

Zobacz też: 10 najmodniejszych roślin doniczkowych do salonu!