Kwietnik z drabiny: jak zrobić półkę ze starej drabiny ZRÓB TO SAM

2017-02-20 9:57 Patrycja Malitka

W zrób to sam pokazujemy KROK PO KROKU jak ze starej drabiny wyczarować oryginalny kwietnik lub półki! Lubicie niebanalne kompozycje kwiatowe, dzięki którym filiżanka kawy na tarasie staje się magiczną chwilą? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, do czego może posłużyć Wam stara drabina? Oto nasz pomysł na kwietnik.

Przestronny taras lub balkon to wymarzone miejsce na popołudniową kawę i relaks z książką w otoczeniu kwiatów. Jeśli kochasz rośliny i nieszablonowe rozwiązania w ich aranżacji, koniecznie sprawdź nasz pomysł w cyklu zrób to sam.  Pokazujemy jak w prosty sposób wykonać kwietnik ze starej drabiny KROK PO KROKU! Taka drabina może też z powodzeniem zastąpić mały regał z półkami.

Kwietnik z drabiny: materiały

Materiały niezbędne do wykonania kwietnika z drabiny:

 • stara drabina drewniana,
 • deski,
 • miarka,
 • ołówek,
 • wyrzynarka,
 • szlifierka,
 • wkrętarka,
 • wkręty 30 mm,
 • farba akrylowa jednowarstwowa,
 • lakier szybkoschnący półmat,
 • pędzle,
 • kwiaty doniczkowe.

Kwietnik z drabiny: zrób to sam instrukcja

Kwietnik z drabiny: KROK 1

Pierwszą i najbardziej czasochłonną czynnością będzie dokładne oczyszczenie drabiny z zabrudzeń i przemalowań. Szybko i dokładnie wyczyścisz drabinę za pomocą myjki ciśnieniowej.

Zobacz też: drabina w roli mebla >>>

Jeśli nie posiadasz myjki a drabina nie wymaga gruntownego mycia, wystarczy powierzchowne czyszczenie przy użyciu szczotki ryżowej.

Kwietnik z drabiny: KROK 2

Po wyschnięciu drabiny, za pomocą miarki wymierz długość przyszłych półek. Na pierwszym szczeblu drabiny odmierz półkę tak, by jej długość wystawała po obu stronach drabiny na ok. 10 cm. Kolejna półka umieszczona o szczebel niżej powinna wystawać z obu stron drabiny na ok. 20 cm.

Zobacz także: regał na książki z drabiny - instruckja zrób to sam >>>

Ostatnią półkę zaplanuj na szerokość dwóch desek i długością powinna wystawać z obu stron drabiny na ok. 25-30 cm. Rozstaw drabiny i długość półek uzależniona jest od wielkości miejsca, jakie przeznaczysz na kwietnik.

Kwietnik z drabiny: KROK 3

Po zdjęciu wymiarów z drabiny, czas zabrać się za przygotowanie półek. Na desce odmierz długości pojedynczych półek. Za pomocą wyrzynarki przetnij deskę w zaznaczonych miejscach. Brzegi przeciętej deski zeszlifuj na gładko przy użyciu szlifierki z papierem ściernym o gramaturze 40.  

Kwietnik z drabiny: KROK 4

Przygotowane półki rozmieść na drabinie tak, by pierwsza i druga mijały się ze sobą tworząc przestrzeń dla wyższych roślin. Ostatnia półka składać się będzie z dwóch desek. Po rozmieszczeniu półek na drabinie, czas na ich przymocowanie. W tym celu przygotuj wkrętarkę i wkręty 30 mm. Pamiętaj, by wkręty wkręcać pod spodem półki,  by były niewidoczne.

Kwietnik z drabiny: KROK 5

Pomaluj kwietnik farbą akrylową jednowarstwową. Ta gęsta farba idealnie pokryje powierzchnię kwietnika już po pierwszym malowaniu. Wybierając kolor farby wiedz, że najlepiej sprawdzi się kolor neutralny np. popielaty, beż lub biały, na tle której uwydatniona zostanie zieleń liści i barwne płatki kwiatów.

Kwietnik z drabiny: KROK 6

W czasie kiedy drabina schnie, masz chwilkę na przygotowanie kwiatów. Jeśli chcesz, by twój kwietnik wyróżniał się zdecydowanymi kolorami, przesadź kwiatki w barwne doniczki. Możesz też postawić na jednolite doniczki o różnych wielkościach (np. w kolorze terakoty). Jeśli nie chcesz przesadzać kwiatów, możesz zakupić kolorowe osłonki na doniczki. Każda forma jest dobra, a efekt będzie piękny.

Kwietnik z drabiny: KROK 7

Po wyschnięciu farby, zabezpiecz kwietnik lakierem szybkoschnącym, który chronić będzie drewno przed wilgocią.

Kwietnik z drabiny: KROK 8

Końcowy etap pracy nad kwietnikiem to ustawienie kwiatów. Dobra książka i pyszna kawa zrekompensują cały wysiłek włożony w pracę nad kwietnikiem z drabiny. Efekt jest magiczny!

Kwietnik z drabiny efekt końcowy
Autor: Patrycja Malitka Kwietnik z drabiny: efekt końcowy!