Nowoczesna choinka na pniu. Z czego zrobić choinkę na pniu?

2023-12-14 14:39

Choinka na pniu to jedna z popularniejszych dekoracji na Boże Narodzenie. Pod tym określeniem kryje się małe lub duże drzewko choinkowe, wsparte na drewnianym patyku kawałku konara, albo osadzone w pieńku. Podpowiadamy, z czego zrobić nowoczesną choinkę na pniu, z prawdziwymi gałązkami albo sztucznymi.

Spis treści

  1. Choinka na pniu żywa
  2. Nowoczesna choinka na pniu
  3. Z czego zrobić choinkę na pniu?
  4. Choinka na pniu udekorowana
  5. Choinka na pniu - inspiracje

Choinka na pniu traktowana jest jako dodatkowa dekoracja bożonarodzeniowa. Można ją ustawić na parapecie, komodzie, stole albo szafce. Duży atut tej ozdoby? Łatwo zrobimy ją samodzielnie.

Choinka na pniu żywa

Najprostsze rozwiązanie – wykorzystujemy prawdziwe drzewko choinkowe. Sprawdzi się mała jodła albo nieduży świerk. Drzewko umieszczone w doniczce bardzo długo zachowa swoją żywotność. Należy oczywiście pamiętać o regularnym podlewaniu. Świetnym pomysłem jest zgromadzenie kilku małych choinek i stworzenie z nich autorskiej kompozycji np. na parapecie. Takie drzewka właściwie nie wymagają dodatkowych ozdób, ale to już kwestia gustu!

Nowoczesna choinka na pniu

Jeśli nie mamy prawdziwego drzewka, możemy wykorzystać gałązki iglaków i właśnie z nich wykonać ozdobę świąteczną. Warto wtedy zadbać o solidną podstawę. Może to być drewniany pień, w którym zamontujemy kijek lub konar (najlepiej dodatkowo przykleić go na gorąco), albo też doniczka wypełniona ziemią – zapewni stabilność. Chodzi przede wszystkim o to, że prawdziwe gałązki iglaków nie są tak lekkie jak te sztuczne.

Taka choinka na pniu będzie się składać z trzech elementów: podstawy, kijka lub konaru zamocowanego na niej oraz gałązek, które najlepiej przytwierdzić za pomocą drutu. Gałązki mocujemy, zaczynając od dołu. Im wyżej, tym powinny być krótsze. Do ich przycinania przyda się sekator. Na koniec należy zamaskować szczyt kijka. W tym celu tak związujemy kilka gałązek, by przypominały kapturek – i nakładamy go na czubek drzewka. Gotowe!

Z czego zrobić choinkę na pniu?

Podobnie jak w przypadku „żywego” drzewka musimy zadbać o stabilną podstawę. Sztuczne zielone gałązki są dość lekkie, wystarczy więc stabilny stojak. Ale jeśli chcemy, by choinka na pniu jak najlepiej imitowała żywą, możemy wykorzystać doniczkę z ziemią.

Kijek zamontowany na podstawie to pierwszy krok. Drugi stanowi „korpus” choinki. Można wykorzystać stożek wycięty ze styropianu – lekki i stabilny. Łatwo go zamocować na kijku, a do niego przyklejać sztuczne gałązki iglaków. Dzięki formie stożka bez problemu uzyskamy formę prawdziwego drzewka. Inna możliwość? Mocować gałązki bezpośrednio do kijka tak jak w przypadku tych żywych.

Choinka na pniu udekorowana

Choinka na pniu żywa świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu. W wystroju klasycznym warto ją dodatkowo przystroić bombkami i innymi ozdobami choinkowymi, ale z umiarem. Wykorzystajmy np. kilka czerwonych bombek albo papierowych zawieszek choinkowych. Wystarczy tak naprawdę kilka drobiazgów.

W aranżacji w stylu skandynawskim można całkowicie zrezygnować z dodatkowych dekoracji. Przygotowując choinkę do takiego wnętrza, postawmy na lekkość optyczną. Gałązki nie muszą się układać regularnie, a większe prześwity pomiędzy nimi są mile widziane. W modnych aranżacjach skandynawskich na Boże Narodzenie pojawiają się kompozycje z kilkoma choinkami na pniu, ustawionymi na parapecie, blacie komody, obudowie kominka. Pamiętajmy, że poszczególne modele mogą różnić się między sobą. W ten sposób osiągniemy bardziej naturalny efekt. W końcu w przyrodzie nie ma dwóch identycznych drzewek!

Jeśli dom urządzony jest w stylu nowoczesnym, można wykorzystać sztuczne gałązki w niestandardowych kolorach – białe, żółte czy nawet czerwone. W przypadku aranżacji glamour dodajmy choince na pniu więcej blasku. Przyda się do tego złota lub srebrna farba w sprayu.

Tekst: Anna Jakimiuk

Choinka na pniu - inspiracje

Murator Remontuje: Jak zrobić choinkę z desek z palet?
Materiał sponsorowany