Palety drewniane: wybór palety na meble, wykańczanie i malowanie mebla z palet!

2015-02-23 10:20 materiały prasowe Bondex|Milena Tuzimek

Palety drewniane są znakomitym surowcem do produkcji ekoligicznych, niedrogich mebli. Meble z palet to doskonały sposób na ciekawą aranżację wnętrza. Sprawdzają się w mieszkaniach urządzaonych w stylu minimalistycznym, eko czy pop-art. Sprawdźcie, jak wybrać odpowiedni rozmiar palety i jak powinniśmy ją wykończyć, aby służyła nam jako mebel przez kilka - lub kilkanaście lat!

Meble z palet to prosty i tani sposób na stworzenie oryginalnych mebli w stylu eko. Ich prostota sprawia, że pasują one również do minimalistycznych wnętrz i równie dobrze sprawdzają się jako meble na taras czy balkon. Dzięki swojej trwałości i odpowiedniemu zabezpieczeniu drewna stoliki kawowe, łóżka, siedziska czy meble ogrodowe posłużą nawet kilkanaście lat. Aby przygotować meble z palet wystarczy piła, szlifierka, kilka gwoździ, młotek, ewentualnie kółka meblowe czy tafla szkła, farba do drewna oraz pędzel.

Palety drewniane: jak wybrać odpowiednią paletę?

Wybór palety powinniśmy uzależnić od pomysłu na mebel. Dopiero jeśli podejmniemy decyzję, jaki mebel chcemy wykonać i jakie będą jego rozmiary możemy przystąpić do wyboru palety. Jej rozmiar nie jest bez znaczenia ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych palet, a do najbardziej popularnych należą tzw. europalety o wymiarach 1200×800×144 mm, ważące ok. 25 kg.

Inne popularne rozmiary palet drewnianych to 800×600×144 mm i znacznie większe 1200×1200×144 mm, jednak te wymiary znalazły dużo mniejsze zastosowanie niż popularne europalety. Ernest Wesołowski, specjalista ds. lakierów parkietowych i Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji, z Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional radzi:  - Do budowy mebli domowych polecam tzw. europalety ponieważ są one najbardziej trwałe i solidne, dostępne w jednakowych, powtarzalnych wymiarach czego nie sposób powiedzieć o innych rozwiązaniach. Palety z których chcemy zrobić meble nie muszą być nowe, jednak aby służyły przez długi czas, powinny być bez ubytków, zgnilizny oraz śladów, które sugerują, że drewno jest spenetrowane przez szkodniki. Należy wybierać palety suche, czyste i kompletne. 

Sprawdź pomysły na meble z palet:

jak zrobić łóżko z palet - instrukcja i zdjęcia >>>

jak zrobić drzwi przesuwne z palet za 200 zł >>>

Jak odpowiednio zaimpregnować palety?

Każdą paletę należy wyczyścić, w tym celu przyda się szczotka ryżowa oraz szlifierka bądź papier ścierny. Dzięki nim wygładzimy wierzch i boki desek. Następnie całość musimy odpylić przy pomocy odkurzacza. Tak przygotowaną paletę drewnianą możemy pomalować np. lakierobejcą żelową Premium Wood Design lub emalią Acrylic Enamel 12 lat marki Bondex. Warto pamiętać, że deski palety malujemy pędzlem wzdłuż słojów, uwzględniając wierzch i boki. W celu uzyskania pełnego krycia poleca się naniesienie 2-3 warstw w odstępie 3 lub 6 godzin.

Ze względu na dużą liczbę trudno dostępnych miejsc, do których nie da się dotrzeć zwykłym pędzlem, warto skorzystać z pędzla kaloryferowego, który jest specjalnie zagięty. Tak przygotowane palety drewniane są już gotowe do wykorzystania. Teraz można je wykończyć, aby nabrały cech przedmiotów domowego użytku. Na stolik dobrze jest położyć dużą taflę szkła jako blat, która zapewni trwałą, gładką i łatwo zmywalną płaszczyznę, a na siedzisko pled bądź poduchę. Przygotowane meble będą funkcjonalne, a oprócz tego będą stanowić źródło inspiracji i oryginalną ozdobę każdego domu czy kawiarenki w przemysłowym stylu.