Jak zrobić kokardę? Prosty sposób na kokardę ze wstążki i nie tylko

2022-12-02 15:30

Jak zrobić kokardę, by była atrakcyjnym wykończeniem prezentu lub ozdobnej kompozycji? To proste! Poniżej prezentujemy najłatwiejsze sposoby na to, jak zrobić kokardę na prezent ze wstążki, z tiulu i innych materiałów.

kokarda
Autor: getty images

Spis treści

  1. Kokarda jako ozdoba 
  2. Jak zrobić kokardę ze wstążki? 
  3. Jak zrobić kokardę na prezent?

Kokarda jako ozdoba 

Kokarda to prosty, ale niezwykle efektywny sposób na dekorację i przyozdobienie danego przedmiotu lub prezentu. Kokardę ze wstążki lub innego materiału bez problemu możemy kupić w sklepie papierniczym. Ale dużo bardziej ekscytujące i satysfakcjonujące jest własnoręczne jej wykonanie!

Najlepsze w robieniu ozdobnych kokard jest to, że są one bajecznie proste i można je wykonać praktycznie z każdego materiału, choć największą popularnością cieszą się kokardy ze wstążki, tiulu i sznurka. 

Kokarda ze wstążki to bez wapienia najpopularniejszy rodzaj kokardy. Można nią ozdobić praktycznie każdą rzecz, niezależnie od jej rozmiaru, kształtu czy stylu. Kokarda ze wstążki to również świetny sposób na dekoracyjne wykończenie prezentu! Kokarda z tiulu jest lekka, urocza i niezwykle romantyczna. Z kolei kokarda ze sznurka mimo swego rustykalnego i nieco surowego charakteru potrafi nadać ozdabianym nią przedmiotów wyjątkowy charakter. Świetnie sprawdza się też jako element dekoracyjny w stylu eko!

Jak zrobić kokardę ze wstążki? 

By zrobić kokardę, potrzebujemy:

  • wstążki 
  • nożyczek

Instrukcja krok po kroku jak zrobić kokardę

1. Wstążkę  łapiemy z dwóch stron.

2. Końce wstążki zaginamy, by powstały niewielkie okręgi. 

3. Trzymając końce wstążki krzyżujemy je ze sobą.

4. Koniec wstążki z prawej strony zaginamy do dołu i przeciągamy pod miejscem, gdzie oba końce się krzyżują (tak, jak w przypadku wiązania sznurowadeł).

5. Oba końce rozciągamy i dociskamy, by utworzyła się kokarda. 

6. Dopasowujemy kształt i rozmiar końców kokardy. Możemy przyciąć końcówki, jeśli są za długie.

Kokardę ze wstążki możemy też zrobić przy pomocy nitki i igły. Wtedy, zamiast wiązać wstążkę w supeł, układamy ją w upragniony kształt i po prostu zszywamy. Ten sposób jest precyzyjniejszy i pozwala uzyskać ciekawsze, bardziej skomplikowane kształty kokardy  np. przez ułożenie jedna na drugiej kilku warstw kolorowych wstążek. 

wstążki
Autor: getty images

Jak zrobić kokardę na prezent?

Kokarda na prezent będzie pięknym zwieńczeniem podarku, dlatego warto wykonać ją własnoręcznie. Jest to całkiem proste i nie zajmie dużo czasu. Oto, jak to zrobić:

1. Wstążkę lub inny materiał kładziemy na płasko na stole (lub blacie), w pozycji poziomej. 

2. Pudełko z prezentem kładziemy na wstążce, najlepiej na samym środku.

3. Końce wstążki wiążemy wokół pudełka.

4. Miejsce wiązania przytrzymujemy mocno palcem.

5. Dolną część wstążki zaginamy, by powstał niewielki okrąg.

6. Górną część wstążki owijamy wokół zagiętej dolnej wstążki (wciąż trzymając palec w miejscu zgięcia).

7. Gdy otoczymy wstążkę, należy jej koniec przecisnąć pod spodem, w miejscu zgięcia i pociągnąć.

8. Końce utworzonej kokardy wystarczy już teraz tylko docisnąć i gotowe.

wstążka
Autor: getty images

Własnoręczne wykonywanie kokard to przydatna umiejętność. Może przydać się w wielu sytuacjach, nie tylko podczas pakowania prezentów. Jeśli chcemy poznać inne, bardziej misterne techniki wiązania kokard, warto na przykład zagłębić się w tutoriale na YouTube lub blogach DIY. 

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE