Jak zrobić karmnik z butelki? Szybka i łatwa instrukcja krok po kroku

2023-04-26 15:42

Miasta coraz bardziej się rozbudowują, a co za tym idzie zielonych terenów jest w nich coraz mniej. Ptaki muszą szukać pożywienia coraz dalej, a szczególnie trudno jest im okresie jesieni i zimy. Jak można im pomóc? Wystarczy zrobić dla nich prosty karmnik z butelki.

Karmnik z butelki
Autor: Getty Images/Kristine Radkovska

Jeśli zdecydujesz się wykonać karmnik z butelki, pamiętaj, że przylatujące do ciebie ptaki będą spodziewały się, że karmnik będzie zawsze pełny. Spoczywa na tobie odpowiedzialność za ich dokarmianie. Jeśli się przyzwyczają, będą szukać pokarmu na twoim balkonie albo ogródku, a nie gdzie indziej.

W związku z tym dokarmiaj ptaki jedynie późną jesienią oraz zimą, kiedy jest im naprawdę trudno znaleźć coś do jedzenia, natomiast na wiosnę nie dosypuj im już pożywienia. Wtedy muszą zadbać o siebie same! Karmnik z butelki poczeka na nie do kolejnych mrozów.

Karmnik z butelki to nie tylko pomoc dla ptaków, ale też sposób na świetną zabawę z dziećmi. Każdy z was może przygotować swój karmnik z butelki, według poniższej instrukcji. 

Aby zbudować karmnik z butelki, będziesz potrzebować:

 • butelki o pojemności 1,5 lub 2 litrów
 • markera
 • drucika
 • sznurka, np. sizalowego
 • dwóch drewnianych łyżek
 • nożyczek i skalpela
 • gwoździka
 • zapalniczki lub zapałek
 • kleju na gorąco

Jak zrobić karmnik z butelki? Instrukcja

 1. Aby zrobić karmnik z butelki, weź marker i mniej więcej w połowie wysokości butelki narysuj dwa krzyżyki. Muszą być ułożone dokładnie naprzeciwko siebie, tak aby później dało wsunąć się w nie łyżkę.
 2. Weź nożyk lub skalpel i każdy z tych punktów natnij. 
 3. Jeśli otwory są już odpowiednio duże, wsuń w nie jedną z drewnianych łyżek. 
 4. Ponownie weź marker i narysuj kolejne dwa krzyżyki na butelce. Powinny się znajdować 5 cm powyżej lub poniżej poprzednich punktów, ale nie bezpośrednio nad nimi. Wsunięta w nie łyżka musi krzyżować się z poprzednią, a nie być ułożona do niej równolegle. 
 5. Jeśli otwory są już gotowe, a łyżki wsunięte, nad każdą miseczką łyżki, czyli jej najszerszym punktem, narysuj niewielki łuk. 
 6. Ten kawałek plastiku należy wyciąć, aby ziarno z butelki swobodnie wysypywało się na łyżkę. Łyżka będzie nie tylko podestem, ale też również podajnikiem pokarmu.
 7. Za pomocą rozgrzanego gwoździa w nakrętce od butelki zrób dziurkę. Włóż go do środka i zagnij tak, aby porządnie się w niej trzymał i nie wypadał. 
 8. Po wypaleniu otworu, możesz również przewlec przez dziurkę sznurek i po wewnętrznej stronie zakrętki zawiązać go na supełek. 
 9. Napełnij karmnik z butelki ziarnem i zawieś go w docelowym miejscu. 
 10. Jeśli nie do końca odpowiada ci estetyka plastikowej butelki, możesz pokryć ją klejem i całą owinąć sizalowym sznurkiem.

Twój karmnik z butelki jest gotowy! Pozostaje tylko czekać na ptaki!

Przeczytaj również: