Jak zrobić karmnik z butelki? Szybka i łatwa instrukcja krok po kroku

2023-04-26 15:42

Miasta coraz bardziej się rozbudowują, a co za tym idzie zielonych terenów jest w nich coraz mniej. Ptaki muszą szukać pożywienia coraz dalej, a szczególnie trudno jest im okresie jesieni i zimy. Jak można im pomóc? Wystarczy zrobić dla nich prosty karmnik z butelki.

Karmnik z butelki
Autor: Getty Images/Kristine Radkovska

Jeśli zdecydujesz się wykonać karmnik z butelki, pamiętaj, że przylatujące do ciebie ptaki będą spodziewały się, że karmnik będzie zawsze pełny. Spoczywa na tobie odpowiedzialność za ich dokarmianie. Jeśli się przyzwyczają, będą szukać pokarmu na twoim balkonie albo ogródku, a nie gdzie indziej.

W związku z tym dokarmiaj ptaki jedynie późną jesienią oraz zimą, kiedy jest im naprawdę trudno znaleźć coś do jedzenia, natomiast na wiosnę nie dosypuj im już pożywienia. Wtedy muszą zadbać o siebie same! Karmnik z butelki poczeka na nie do kolejnych mrozów.

Karmnik z butelki to nie tylko pomoc dla ptaków, ale też sposób na świetną zabawę z dziećmi. Każdy z was może przygotować swój karmnik z butelki, według poniższej instrukcji. 

Aby zbudować karmnik z butelki, będziesz potrzebować:

 • butelki o pojemności 1,5 lub 2 litrów
 • markera
 • drucika
 • sznurka, np. sizalowego
 • dwóch drewnianych łyżek
 • nożyczek i skalpela
 • gwoździka
 • zapalniczki lub zapałek
 • kleju na gorąco

Jak zrobić karmnik z butelki? Instrukcja

 1. Aby zrobić karmnik z butelki, weź marker i mniej więcej w połowie wysokości butelki narysuj dwa krzyżyki. Muszą być ułożone dokładnie naprzeciwko siebie, tak aby później dało wsunąć się w nie łyżkę.
 2. Weź nożyk lub skalpel i każdy z tych punktów natnij. 
 3. Jeśli otwory są już odpowiednio duże, wsuń w nie jedną z drewnianych łyżek. 
 4. Ponownie weź marker i narysuj kolejne dwa krzyżyki na butelce. Powinny się znajdować 5 cm powyżej lub poniżej poprzednich punktów, ale nie bezpośrednio nad nimi. Wsunięta w nie łyżka musi krzyżować się z poprzednią, a nie być ułożona do niej równolegle. 
 5. Jeśli otwory są już gotowe, a łyżki wsunięte, nad każdą miseczką łyżki, czyli jej najszerszym punktem, narysuj niewielki łuk. 
 6. Ten kawałek plastiku należy wyciąć, aby ziarno z butelki swobodnie wysypywało się na łyżkę. Łyżka będzie nie tylko podestem, ale też również podajnikiem pokarmu.
 7. Za pomocą rozgrzanego gwoździa w nakrętce od butelki zrób dziurkę. Włóż go do środka i zagnij tak, aby porządnie się w niej trzymał i nie wypadał. 
 8. Po wypaleniu otworu, możesz również przewlec przez dziurkę sznurek i po wewnętrznej stronie zakrętki zawiązać go na supełek. 
 9. Napełnij karmnik z butelki ziarnem i zawieś go w docelowym miejscu. 
 10. Jeśli nie do końca odpowiada ci estetyka plastikowej butelki, możesz pokryć ją klejem i całą owinąć sizalowym sznurkiem.

Twój karmnik z butelki jest gotowy! Pozostaje tylko czekać na ptaki!

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE