Jak wyhodować grzyby w domu? Możesz to zrobić na parapecie!

2023-09-28 14:53

Grzybów nie zbiera się dla samych grzybów: to także sposób na relaks, ale też zdrową rywalizację. A wiedziałeś, że po grzyby wcale nie trzeba iść do lasu? Możesz wyhodować je u siebie, np. na parapecie. Dowiedz się, jak wyhodować grzyby w domu!

Spis treści

 1. Czy grzyby można hodować w domu?
 2. Jakie grzyby można wyhodować w domu?
 3. Jak samemu wyhodować grzyby w domu?
 4. Jak uprawiać grzyby w domu? Pieczarki
 5. Jak uprawiać boczniaki w domu? 
 6. Jak wyhodować samodzielnie borowiki na parapecie? Instrukcja krok po kroku

Czy grzyby można hodować w domu?

Kiedy gotujesz i robisz sos do mięsa, nieraz przemknie ci przez myśl: przydałby mi się tu jeden lub dwa grzyby, ot, dla aromatu i smaku. Zamiast iść do sklepu, bo raczej w połowie gotowania nie wyruszyłbyś po dwa grzyby do lasu, możesz podejść do parapetu i zerwać tyle, ile potrzebujesz! Marzenie Wcale nie!

Wielu osobom nawet nie przemknie przez myśl pytanie, czy grzyby można hodować w domu, bo wydaje im się to niemożliwe. A jednak… Grzyby można hodować w domu!

Jakie grzyby można wyhodować w domu?

W swoim domu możesz wyhodować kilka gatunków grzybów, m.in.:

 • boczniaki
 • grzyby shitake (twardziak jadalny)
 • pieczarki

To nie jedyne gatunki, jakie możesz samodzielnie uprawiać.

Wystarczy ogród albo balkon, by założyć hodowlę takich grzybów, jak:

 • borowik szlachetny
 • borowik ceglastopory
 • koźlarz babka
 • koźlarz pomarańczowy
 • kurka
 • maślak zwyczajny
 • maślak żółty
 • mleczaj jodłowy
 • mleczaj rydz
 • podgrzybek brunatny
 • podgrzybek złotawy

Jak samemu wyhodować grzyby w domu?

Jeśli zastanawiasz się, jak samemu wyhodować grzyby w domu, to najłatwiej będzie ci kupić gotowy zestaw, który zawiera podłoże z grzybnią grzybów danego gatunku. Co ciekawe, na rynku są dostępne też mieszanki (odpowiednie podłoże + grzybnie), więc w jednym miejscu mogą urosnąć różne gatunki grzybów. Hoduje się je w skrzyniach, kartonach lub foliowych workach.

Grzyby, które można hodować w domu
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson

Z grzybami jest trochę jak z roślinami domowymi. Każdy z nich, aby żyć, wymaga nieco innych warunków: światła, temperatury czy wody. Co istotne, grzyby wcale nie potrzebują wysokich temperatur, aby rosnąć. 

W lesie jesienią poranki są na ogół bardzo zimne! Grzybom zatem wystarczy, że nie będzie przymrozków, a temperatura będzie wynosiła przynajmniej 5 stopni. Co z tym idzie, hodowlę możesz założyć także w piwnicy, w garażu czy na balkonie. 

Jak uprawiać grzyby w domu? Grzyby nie będą rosnąć, jeśli nie odtworzysz im warunków, jakie mają w lesie. Każdy z gatunków grzybów żyje w symbiozie z korzeniami różnych drzew. To nie przypadek, że niektóre rosną tylko pod drzewami iglastymi, a inne np. tylko pod brzozami. 

Przykłady symbiozy grzybów:

 • koźlarz — brzoza
 • krowiak podwinięty i olszówka — sosna, brzoza, świerk, sosna
 • kurki — sosna, dąb, buk, sosna, brzoza
 • maślaki — sosna
 • pieczarka leśna — buk
 • podgrzybki brunatne — świerk, dąb, buk
 • rydze — sosna

Właśnie dlatego dobrze kupić gotowe zestawy do hodowli, ponieważ producent zadbał już o wszystko. Twoim zadaniem jest jedynie przełożenie grzybki do odpowiedniego pojemnika, przysypanie ją okrywą i podlewanie zgodnie z instrukcją. 

Jak uprawiać grzyby w domu? Pieczarki

Pieczarki uprawia się w skrzynkach, mogą być plastikowe, ale i drewniane, a nawet w foliowych workach. Najłatwiej będzie zamówić gotowy zestaw, w którym jest już wszystko, co potrzebne. 

Po rozpakowaniu zestawu grzybnię należy przykryć ziemią, a następnie podlać. Pieczarki na tym etapie lubią ciepło, więc należy je przykryć przezroczystą pokrywką. To również doskonały sposób na zachowanie wilgotności. Nie przejmuj się światłem, pieczarkom w ogóle nie jest ono potrzebne!

Grzyby, które można hodować w domu
Autor: Getty Images/shcherbak volodymyr

Hodowlę należy trzymać raczej ciepłym w miejscu. Temperatura nie powinna być mniejsza niż 20 stopni i większa niż 25 stopni. Kiedy zauważysz biały nalot na ziemi, nie martw się, to po prostu grzybnia. Weź widelec i porozrywaj ją. Następnie rozprowadź w pojemniku. Teraz przenieś hodowlę w chłodniejsze miejsce o temperaturze 14 — 18 stopni. 

Pamiętaj o utrzymywaniu właściwej wilgotności ziemi, więc codziennie sprawdzaj, czy nie wymaga podlania. Pieczarki rosną stosunkowo szybko. W ciągu 20 dni powinieneś zobaczyć pierwsze grzyby. Zerwij je, kiedy będą mieć odpowiednią wielkość. Zwróć uwagę też na to, czy osłona pod kapeluszem się łuszczy. To niezawodny znak, że już czas na zbiór.

Jak uprawiać boczniaki w domu? 

Boczniaki uprawia się na tzw. balotach, czyli sprasowanej beli słomy, na której umieszczona jest grzybnia. Baloty z kolei są w workach, które pozwalają na utrzymanie właściwego poziomi wilgoci, ale i przepływu powietrza. 

Boczniaki najlepiej hodować w chłodniejszych pomieszczeniach (o temperaturze 10°C — 16°C) , np. na gankach, w garażach czy altanach. Jeśli będzie zbyt ciepło, grzybów będzie mało.

Co niezmiernie istotne, początkowo balot należy trzymać w miejscu bez dostępu do światła. Dopiero kiedy zauważymy niewielkie zawiązki grzybów, odsłaniamy balot lub przenosimy go w miejsce, gdzie światło będzie operowało przez 8 — 12 h.

Dobrym miejscem do uprawy boczniaków będzie piwnica z oknem. Nie dość, że jest tam chłodno, to jeszcze wilgotno, co jest niezmiernie ważne dla tego gatunku grzyba. Jeśli nawet w piwnicy wilgotność nie wynosi ok. 85 proc., dobrze postawić w pobliżu hodowli naczynie z wodą. 

Grzyby nie mogą być stale mokre, ale kiedy urosną do kilku centymetrów, można je zraszać. 

Jak wyhodować samodzielnie borowiki na parapecie? Instrukcja krok po kroku

Czy można uprawiać borowiki w doniczce? Borowiki nie tylko można uprawiać w domu, ale nawet w doniczce. Zanim pojawią się pierwsze grzyby, minie trochę czasu i niestety to nie kwestia tygodni, a miesięcy. Boczniaki mogą urosnąć dopiero po trzech miesiącach, a inne nawet po pół roku. 

Borowik
Autor: Getty Images/greir

Jak uprawiać borowiki w domu? Będziesz potrzebować:

 • jednego borowika — w jego kapeluszu znajdują się zarodniki
 • 4 litry wody
 • 60 g drożdży

Jak uprawiać borowiki w domu? Instrukcja krok po kroku

 1. Zmiel borowika, np. za pomocą blendera. 
 2. Papkę wymieszaj z wodą i drożdżami. Wykorzystaj do tego duży, 5l garnek.
 3. Mieszankę odstaw na dwa tygodnie. Trzymaj ją pod przewiewnym przykryciem w cieple.
 4. Mieszkankę wymieszaj z 10 l wody. Przyda ci się do tego naprawdę duża balia. Całość wymieszaj.
 5. Do doniczek nasyp ziemi.
 6. Podlej ziemię gotową mieszanką. Możesz ją również rozlać w ogrodzie.

Pierwsze borowiki wyrosną już po 2 tygodniach!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Jadalny czy trujący? Rozpoznasz te grzyby? Sprawdź się w quizie

Pytanie 1 z 10
Boczniaki. Czy są jadalne?
grzyby
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE