Jak ułożyć bukiet z tulipanów? Instrukcja krok po kroku

2022-04-19 9:59

Bukiet tulipanów to piękna i naturalna ozdoba wnętrza. Niezależnie od stylu, w jakim urządzimy dom, bukiet z tulipanów idealnie wpisze się w wystrój. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda układanie bukietów z tulipanów. To wspaniała propozycja dla miłośników kwiatów!

Spis treści

  1. Bukiet z tulipanów - jak się przygotować do układania bukietu?
  2. Bukiet tulipanów - układanie bukietu krok po kroku
  3. Bukiet tulipanów: jak przedłużyć żywotność kwiatów?
  4. Kompozycje roślinne w domu: GALERIE ZDJĘĆ

Bukiet tulipanów zawsze wygląda pięknie i świeżo. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie oczywiście wstawienie ciętych kwiatów do wazonu. A gdyby tak poznać tajniki sztuki układania bukietów, które nie potrzebują wysokich wazonów? Albo ułożyć bukiet z tulipanów, który efektownie zaprezentuje się w niskim, płaskim naczyniu z wodą? Sekret układania bukietu z tulipanów zdradzają nam Piotr Sekunda oraz Zygmunt Sieradzan z salonu kwiatowego MAKkwiaty.

Sprawdź także: Zrób to sam: bukiet z wrzosu. Wrzos jako dekoracja wnętrz>>

Bukiet z tulipanów - jak się przygotować do układania bukietu?

Do przygotowania bukietu z tulipanów potrzebne będą:

  • pęk około dwudziestu świeżych tulipanów,
  • kilka zielonych liści (np. salalu czy dębu),
  • rafia albo sznurek do związania bukietu,
  • nożyk lub sekator,
  • wazon albo inne szklane naczynie.

Zobacz też: Jak zrobić kwiaty z bibuły? Instrukcja krok po kroku>>

Bukiet tulipanów - układanie bukietu krok po kroku

Krok 1. Na stole przygotuj miejsce na pęk kwiatów, z których będziesz tworzyć kompozycję. Zacznij od ostrożnego usunięcia dolnych liści, które miałyby być zanurzone w wodzie. Uważaj, aby nie uszkodzić łodyg – w tych miejscach będzie zatrzymywać się powietrze, blokując dopływ wody.

Krok 2. Dobieraj po tulipanie i układaj jeden na drugim „spiralnie", tzn. pod kątem. Przytrzymuj dłonią łodygi w jednym punkcie, dokładając kolejne tulipany. Bukiet prawidłowo ułożony tym sposobem powinien stać na stole bez podtrzymywania, jedynie na łodygach.

Krok 3. Zwróć uwagę, aby główki tulipanów były na jednej wysokości. Łodygi mogą być różnej długości, to bez znaczenia, gdyż na koniec zostaną wyrównane.

Krok 4. Gdy do wiązanki trafi ostatni kwiat, możesz dołożyć jeszcze kilka gałązek z zielonymi listkami salalu. Świetnie sprawdzą się też zwykłe liście, np. dębu, które zbierzesz na spacerze w parku! Zwiąż całość kilka razy dookoła wcześniej przygotowaną rafią (albo sznurkiem), trzymając cały czas łodygi w dłoni. Bukiet powinien być stabilny, ale nie za mocno ściśnięty.

Krok 5. Następnie przy pomocy ostrego nożyka (takiego jak do obierania warzyw) lub sekatora utnij pod kątem wszystkie końcówki łodyg na jednej wysokości. Najlepiej skracać łodygi jednym płynnym ruchem, co pozwoli uniknąć uszkodzenia ich naczyń i kwiaty dłużej zachowają świeżość. Sprawdź, czy bukiet stoi bez twojej pomocy, jeśli tak, to znaczy, że został wykonany poprawnie!

Krok 6. Wstaw kwiaty do czystego szklanego naczynia z wodą. Łodygi nie powinny być zanurzone zbyt głęboko, dlatego nie napełniaj całego, wystarczy do 1/3 wysokości. Często zmieniaj wodę (codziennie lub co drugi dzień). Warto też wiedzieć, że tulipany nie lubią towarzystwa żonkili (obydwa gatunki wydzielają śluz, który im nawzajem szkodzi).

Zobacz też: Feng shui - jak stosować zasady feng shui w domu?>>

Bukiet tulipanów: jak przedłużyć żywotność kwiatów?

Pamiętajmy, aby do przycinania kwiatów używać nożyka, a cięcie zrobić jednym, płynnym ruchem i pod kątem. Wówczas kwiaty będą chłonęły wodę większą powierzchnią i dłużej pozostaną świeże. Świeżość ciętych kwiatów przedłużymy także, jeśli do naczynia z czystą wodą dodamy odżywkę do kwiatów, która zapewni potrzebną ilość cukru oraz utrzyma wyrównany poziom pH i ograniczy rozwój bakterii.

Polecamy: Patchwork na ścianie: dekoracja z tapet ZRÓB TO SAM>>

Kompozycje roślinne w domu: GALERIE ZDJĘĆ

Kwiaty i zielone rośliny to nie tylko piękne dekoracje, lecz także samo zdrowie. Wytwarzają bowiem tlen, a niektóre nawet oczyszczają powietrze! Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe! [WIDEO]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Czerwiec rozpoczyna się Dniem Dziecka, więc w numerze spełniamy marzenia małego domownika - urządzamy pokój, pokazujemy ładne meble i zabawki.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie czerwiec okładka na SG