Jak przyklejać sztukaterie? Sztukateria montaż - instrukcja krok po kroku

2017-03-06 15:08

Podpowiadamy, jak przyklejać sztukaterie. Samodzielny montaż sztukaterii - instrukcja. Dekoracyjne sztukaterie już dawno wróciły do łask w aranżacji i dekoracji wnętrz, szczególnie w stylu pałacowym. Wykonywane przez profesjonalne firmy są dość drogie, możesz jednak pokusić się o samodzielne wykonanie sztukaterii.

Spis treści

  1. Przyklejanie sztukaterii: potrzebne elementy
  2. Sztukateria montaż: potrzebne materiały
  3. Jak przyklejać sztukaterie: instrukcja
  4. Wideo instrukcja: sztukaterie samodzielny montaż
  5. Sztukaterie we wnętrzach: galeria zdjęć

Sztukaterie przełamują monotonię gładkich powierzchni. Można je zastosować jako naścienne listwy lub gzymsy. Ozdobne sztukaterie mogą być także oprawą okien, drzwi lub obrazów. Choć kojarzą się z wnętrzami w stylu klasycznym, odpowiednio skomponowane świetnie się sprawdzą także w mieszkaniach nowoczesnych.

Nie przegap: sztukaterie w nowoczesnych wnętrzach - zdjęcia >>

Ale jak zrobić sztukaterie? Jak dopasować, a potem przyklejać gotowe elementy sztukaterii styropianowej lub poliuretanowej? Okazuje się, że (inaczej niż w przypadku sztukaterii gipsowych) nie jest to trudne. Montaż sztukaterii możesz wykonać samodzielnie, z już gotowych elementów, które należy w skrzynce uciosowej przyciąć nożem do styropianu na odpowiedni wymiar, pomalować i przykleić do ściany.

Przyklejanie sztukaterii: potrzebne elementy

Sztukateria montaż: potrzebne materiały

Do samodzielnego zamontowania sztukaterii poliuretanowych lub styropianowych potrzebne będą:

-    skrzynka uciosowa-    piłka o drobnych ząbkach lub długi, bardzo ostry nóż-    gąbka-    ołówek-    nóż-    wybrane listwy styropianowe, rozety, detale ornamentacyjne, pilastry itp.-    klej do sztukaterii lub klej do styropianu

Jak przyklejać sztukaterie: instrukcja

Krok 1. Podłoże, na którym chcemy montować sztukaterie powinno być suche, gładkie i twarde. Nierówności możemy wyrównać gładzią gipsową.

Krok 2. Docinamy narożniki listew podsufitowych pod kątem na odpowiednią długość. Wygodnie możesz to zrobić w skrzynce uciosowej. Do cięcia wykorzystajmy piłkę o drobnych zębach albo długi, bardzo ostry nóż. Jeśli montujemy rozetę żyrandola, jeszcze przed montażem wycinamy w niej otwór krótkim nożem do styropianu.

Krok 3. Malujemy ornamenty i listwy sztukateryjne na wybrany kolor. Zróbmy to jeszcze przed ich przyklejeniem, aby nie zabrudzić potem ściany. Jeśli zamierzamy pomalować wszystkie ściany i sztukaterie na ten sam kolor, możemy listwy przykleić bez malowania.

Krok 4. Na krawędzie listew nakładamy klej do sztukaterii. Następnie mocno dociskamy do ściany. Kleju powinno być tyle, aby wypłynął. Jego nadmiar usuwamy wilgotną gąbką lub papierem ściernym.

Wideo instrukcja: sztukaterie samodzielny montaż

Sztukateria - montaż rozety i listwy z oświetleniem led - zobacz instrukcję wideo.

Sonda
Czy prace remontowe, rolne, związane z naprawą maszyn, są zawsze bezpieczne?

Sztukaterie we wnętrzach: galeria zdjęć

Sztukaterie w nowoczesnym wnętrzu? Ależ tak. Inspirujące galerie pomogą dobrać wystrój sztukatorski do każdego wnętrza.

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio