Farby do tkanin: co wybrać, gdzie kupić? Barwniki do tkanin i farbowanie DIY

2021-04-19 13:14

Farby do tkanin to prosty i efektowny sposób na to, by odmienić wnętrze i zaoszczędzić nieco pieniędzy. Możemy w ten sposób dać drugie życie starej poszewce, pościeli, zasłonom albo ubraniom. Jaka farba do tkanin okaże się najlepsza? Czy aby malować na tkaninach, potrzeba specjalnych umiejętności? Przedstawiamy gotowe rozwiązania i inspiracje.

Spis treści

  1. Barwniki do tkanin, czyli od czego zacząć?
  2. Barwniki do tkanin: gdzie kupić?
  3. Metody barwienia: farbowanie tkanin na zimno
  4. Farba do tkaniny – barwienie w pralce
  5. Farbowanie tkanin syntetycznych
  6. Malowanie tkanin
  7. Malowanie na tkaninie – DIY
  8. Farby do tkanin – to proste!

Barwniki do tkanin, czyli od czego zacząć?

Zacznijmy od barwienia tkanin, bo to zupełnie coś innego od malowania na tkaninach. Aby zmienić kolor poszewki, prześcieradła lub koszuli, najpierw weźmy pod uwagę to, czy dany materiał nadaje się do farbowania. Najlepiej sprawdzą się tutaj bawełna, len i jedwab, czyli naturalne materiały. Syntetyki mogą nierówno łapać kolor (albo nie łapać go wcale), dlatego lepiej nie ryzykować. Jeżeli interesuje nas farbowanie tkanin, a więc zmiana ich koloru, będą nam potrzebne specjalne barwniki – bezpieczne, wydajne i trwałe.

Barwniki do tkanin: gdzie kupić?

Największy wybór znajdziemy oczywiście w sklepach internetowych. Stacjonarnie szukajmy ich w sklepach z materiałami i pasmanteriach. Można je kupować na sztuki, w saszetkach (koszt ok. 2 zł) lub w opakowaniach (ok. 20 zł).

..  Jak farbować tkaniny krok po kroku? >>>

Metody barwienia: farbowanie tkanin na zimno

To najprostsza, choć dosyć czasochłonna metoda. Jeżeli chcemy farbować tkaniny ręcznie, barwnik należy rozpuścić we wrzątku, a później przelać go do miski z letnią wodą. Następnie zanurzamy tkaninę i namaczamy, aby dokładnie złapała kolor. Później płuczemy w czystej wodzie z dodatkiem octu, aby kolor się utrwalił.

Farba do tkaniny – barwienie w pralce

Mniej pracochłonną metodą jest barwienie w pralce. Automat ustawiamy na pranie w temperaturze 40-60 stopni, a barwnik wsypujemy na miejsce proszku. Na koniec dodajemy ocet. Musimy pamiętać, aby nie odwirowywać prania.

Ważne: barwione tkaniny muszą wyschnąć samodzielnie. Nie należy suszyć ich na słońcu.

Farbowanie tkanin syntetycznych

Jeśli chcemy farbować tkaniny syntetyczne, takie jak poliester, sięgajmy po barwniki specjalnie do tego przeznaczone. Można je znaleźć na przykład pod nazwą barwniki syntenowe. Niestety, są one trudniej dostępne i droższe. O wiele łatwiej znaleźć barwniki do tkanin mieszanych (gdzie minimum 50% stanowi naturalny materiał).

..  Czym i jak wybielić firanki? >>>

Malowanie tkanin

Malowanie na tkaninie znacznie różni się od farbowania. Przede wszystkim można to porównać do malowania na płótnie. Używamy pędzli i specjalnych farb.

Farba do malowania tkanin dostępna jest w sklepach dla plastyków lub dobrych sklepach papierniczych. To dosyć spory wydatek – za mały słoiczek (50 ml) zapłacimy ok. 5 zł. Jeżeli więc chcemy skompletować całą gamę kolorów, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Oprócz farb możemy również zaopatrzyć się w mazaki do tkanin. Ciekawym rozwiązaniem będzie także farba do tkanin w sprayu, która pozwoli nam działać z wykorzystaniem szablonów.

Malowanie na tkaninie – DIY

Jak coś namalować na przykład na poszewce? Po pierwsze, znów warto wybrać naturalny materiał, na którym farba będzie się dobrze trzymać. Jeżeli nie chcemy malować na tkaninie „od ręki”, wystarczy, że przygotujemy sobie szablon i odrysujemy kontury (świetnie sprawdzą się proste formy, takie jak kwiat, motyl czy liście). Ciekawym rozwiązaniem może być również odbijanie wzorów na przykład za pomocą ziemniaka. Później wystarczy domalować wybrane elementy pędzelkiem, a efekt będzie doskonały!

Przed użyciem farby przeczytajmy dokładnie instrukcję – niektóre są od razu gotowe do użycia, inne trzeba rozmieszać z wodą. Należy również wiedzieć, jaki jest czas wysychania farb i czy nie trzeba ich utrwalać na przykład żelazkiem.

Dobra rada: jeżeli planujemy malować często, a zależy nam na oszczędności, lepiej użyć farb malarskich.

Farby do tkanin – to proste!

Czarna farba do tkanin pomoże nam odświeżyć ubrania, a biała farba do tkanin stanie się bazą dla innych kolorów lub pomoże ujednolicić kolor tkanin – a to tylko przykłady zastosowań barwników. Dla wielu osób barwienie tkanin to pasja. Dzięki nim można przerobić nie tylko ubrania, lecz także pościel, zasłony, obrusy, narzuty na kanapę. Wszystko zależy wyłącznie od naszej fantazji!

Uwaga: przed farbowaniem lub malowaniem tkaniny wypierz ją, nawet jeżeli jest nowa. Dzięki temu farba lepiej „złapie” i kolor będzie trwalszy.

Tkaniny, na których malowaliśmy farbami, lepiej prać ręcznie w niskiej temperaturze.

Quiz o ekologii. Niektóre odpowiedzi mogą cię zszokować!

Pytanie 1 z 12
Najwięcej CO2 powstanie przy...
Tkaniny dekoracyjne. Jak wybrać dobre materiały obiciowe?
Nasi Partnerzy polecają