Dynia na Halloween. Jak własnoręcznie zrobić dynię halloweenową?

2020-12-28 8:05 Redakcja

Dynia - Halloween bez niej to jak Boże Narodzenie bez choinki. Jak zrobić dynię na Halloween? Na dynie z okazji Halloween mamy dużo pomysłów - można ustawić je przed domem, na balkonie czy parapecie okna. Z dyni w Halloween można wykonać też lampiony, wyjątkowo popularne w Stanach Zjednoczonych. Zobacz nasze pomysły!

Spis treści:

Nieodłącznym elementem świętowania Halloween jest ozdobna dynia. Halloween to doskonała okazja, by puścić wodze fantazji i przystroić mieszkanie "straszno-śmisznymi" dyniami. Wycinanie wzorów dyni na Halloween to świetna zabawa i coraz popularniejsza. Sam zwyczaj przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych i doskonale się przyjął na naszym rodzimym gruncie. Obchodzimy ten dzień z coraz większym rozmachem. Obowiązkowym elementem związanym z Halloween są dekoracje z dyni, czyli popularne lampiony.

Zobacz też: Modne dodatki do wnętrz w każdym stylu: lampiony i świeczniki rozświetlające długie zimowe wieczory! >>>

Dlaczego dynia? Halloween i jego symbole

Zwyczaj przygotowywania z wydrążonej dyni lampionu wywodzi się ze starej irlandzkiej legendy. Wg niej, pewien oszust i hazardzista imieniem Jack w wyniku konszachtów z diabłem uchronił swoją duszę przed wiecznością w piekle. Niestety, po jego śmierci nie przyjęto go także do nieba. Dlatego przez resztę czasu musi błąkać się po ziemi z latarnią wykonaną z rzepy (!) zamiast głowy.

Skąd wzięła się rzepa i co ma wspólnego z dynią? Otóż gdy Irlandczycy masowo zaczęli emigrować do Stanów Zjednoczonych na początku XX wieku, legenda o Jacku zaczęła "amerykanizować się" razem z nimi, dlatego rzepa zmieniła się w dynię (której w Ameryce było pod dostatkiem). 

Samo Halloween wywodzi się ze staroceltyckiego święta zmarłych. Wierzono, że w noc Halloween świat żywych i zmarłych przenika się ze sobą, dlatego tworzenie przerażających masek (i w tym wypadku - wydrażonych dyni) może odstraszyć złe duchy stąpające tej nocy po ziemi. 

Dynia na Halloween: wzory i pomysły

Dynie na Halloween coraz częściej pojawiają się w Polsce, choć "strasząca" dynia jest najbardziej popularna na Zachodzie, szczególnie w USA. Dłubanie w dyni i tworzenie z niej stworów przerażających bądź śmiesznych jest dobrą zabawą zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

Największym plusem takiej rozrywki jest fakt, że wcale nie trzeba mieć wielkich umiejętności plastycznych ani manualnych, aby zrobić pomysłowe dynie na Halloween. Każdy w dyni może wyrzeźbić to, co mu przyniesie wyobraźnia. Prezentujemy Wam ciekawe kształty, jakie może przybrać dynia na Halloween.

Polecamy: Lampiony i świece modnymi dodatkami do domu zimą: GALERIA ZDJĘĆ >>>

Jak zrobić dynię na Halloween? Instrukcja krok po kroku

Wystarczy kupić dynie (mogą być duże, ale miniaturowe też się nadają do drążenia) i zaopatrzyć się w ostry nożyk. Wzór (otwory przypominające oczy, nos i buzię), który chcemy wyciąć w dyni, lepiej wcześniej narysować. To ułatwi nam zadanie. Na początku odetnijcie górę dyni i starannie wydrążcie środek. Do wydrążenia dyni można użyć łyżki. Z miąższu dyni możecie zrobić zupę dyniową lub ciasto.

Wygląd dyni zależy od naszej wyobraźni. Wycięte w dyni na Halloween otwory niektórzy radzą posmarować olejem. To sprawi, że dynia lepiej zachowa kształt. Do wydrążonej dyni wstawiamy świeczkę lub lampion i dekoracja gotowa. Dynie na Halloween mogą zdobić balkon, taras, ogródek, parapet, a nawet wnętrze mieszkania. Do przygotowywania dyni na Halloween warto zaprosić dzieci, dla których święto duchów to fajna zabawa.

Nie przegap: Dekoracje z dyni GALERIA ZDJĘĆ >>>

Inspiracje na Halloween. GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli szukasz więcej inspiracji na Halloween, to koniecznie zobacz nasze galerie zdjęć. Znajdziesz w nich pomysły na udekorowanie swojego mieszkania z okazji halloweenowego święta. 

Więcej: Jesienne dekoracje - pomysły na ozdoby jesienne >>>

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021