DIY: minimalistyczna misa z masy samoutwardzalnej air dry clay. Tutorial krok po kroku

2022-07-06 11:48
DIY: minimalistyczna misa z masy samoutwardzalnej air dry clay
Autor: Agnieszka Malec

Masa samoutwardzalna ma tę zaletę, że nie trzeba jej wypalać w piecu. Wystarczy wstawić ją na trochę do piekarnika albo nawet pozostawić na dłużej na powietrzu. Agnieszka Malec pokazuje, jak w prosty sposób, przy wykorzystaniu domowych zasobów, wykonać z niej minimalistyczną misę z falującą krawędzią.

Masa samoutwardzalna (aid dry clay) i w dotyku, i z wyglądu przypomina glinę. Nie wymaga jednak wypalania. W związku z tym wprawdzie nie oferuje tak dużej wytrzymałości gotowego wyrobu, pozwala za to cieszyć się przyjemnością działań ceramicznych także we własnym domu.

Aby wraz z Agnieszką Malec wykonać minimalistyczną misę o falującym brzegu, potrzebne będą:

  • masa samoutwardzalna – do kupienia w wielu sklepach plastycznych oraz przez internet,
  • wałek do ciasta,
  • farba akrylowa, np. biała,
  • werniks do farb akrylowych,
  • pędzle,
  • papier ścierny gr. 150,
  • miska metalowa,
  • nożyk tapicerski.
DIY: minimalistyczna misa z masy samoutwardzalnej air dry clay
Autor: Agnieszka Malec

Praca z masą samoutwardzalną nie jest trudna. Po otwarciu opakowania formujemy z masy kulę, a potem wałkujemy. W tym czasie często ją podnosimy, aby nie przywarła do stołu. Po rozwałkowaniu masy na placek o grubości ok. 3 mm, przekładamy ją na papier do pieczenia. Na tym etapie możemy wyciąć brzegi placka, tak by misa miała falujący brzeg.

Aby nasza misa miała odpowiedni kształt, wkładamy ją do metalowej miski. Gdy nieco podeschnie, warto ją podsuszyć w piekarniku. Gdy po wyjęciu wystygnie, przyjdzie czas na prace wykończeniowe: szlifowanie krawędzi, a potem lakierowanie mieszanką farby akrylowej z werniksem. Teraz wystarczy zaczekać, aż pomalowana misa wyschnie – i gotowe!

DIY: minimalistyczna misa z masy samoutwardzalnej air dry clay. Tutorial krok po kroku
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE