Choinka z papieru: instrukcja DIY. Autorskie ozdoby świąteczne krok po kroku

2019-06-25 12:24

Ozdoby świąteczne ręcznie robione wracają do łask – coraz bardziej jesteśmy zmęczeni masową produkcją. Urocza choinka z papieru DIY może być główną albo dodatkową dekoracją na Boże Narodzenie w pokoju. Jak zrobić taką ozdobę krok po kroku? Mamy dla Was kilka podpowiedzi i instrukcji.

Choinka z papieru
Autor: agencjafree/living4media Złota i pomarańczowa choinka wykonana z papieru kartonowego

Spis treści

  1. Najprostsza choinka z papieru – jak ją zrobić?
  2. Choinka z papieru origami – instrukcja krok po kroku
  3. Jak zrobić choinkę z gazet?
  4. Papierowa choinka na ścianie – pomysł na dekorację świąteczną
  5. Dekoracje świąteczne zrób to sam – GALERIE ZDJĘĆ

Choinka z papieru może być wykonana ze starych gazet, brystolu albo w technice origami. Stojąca, wisząca, a może do zamocowania na ścianie? Możliwości jest sporo.

Najprostsza choinka z papieru – jak ją zrobić?

Do przygotowania choinki potrzeba przede wszystkim sztywnego papieru, najlepiej kartonowego, ewentualnie solidnego brystolu. Na początek należy wyciąć z niego cztery koła różnej wielkości – np. o średnicach 4, 6, 8 i 10 cm. Oprócz tego przydadzą się: nożyczki, linijka, sznurek, szydełko i ozdoby (np. koraliki).

.. Origami – świąteczne ozdoby z papieru DIY >>>

Po wycięciu kół zaczynamy proces ich składania. Każde zginamy na pół (najlepiej wykorzystać do tego linijkę), robiąc to trzy razy w różnych miejscach – chodzi o to, by podzielić koło na sześć równych części. Następnie rozkładamy koła i w każdym wpychamy do wewnątrz dwa przeciwległe pola. Muszą powstać formy przypominające motyle.

Teraz pora ułożyć wszystko w kolejności od największej składowej do najmniejszej. W daszkach robimy otwory na przeciągnięcie sznurka, co wykonamy za pomocą szydełka. By wszystko się trzymało, pod każdym daszkiem trzeba uformować supełek. Na szczycie choinki najlepiej umieścić koralik albo ozdobnie zawiązać sznurek. Choinka z papieru gotowa! Teraz można ją dekorować wedle uznania.

.. Choinka z makaronu – pomysł na dekorację świąteczną ZRÓB TO SAM >>>

.. Ozdoby świąteczne – renifer z filcu. SZABLON i instrukcja >>>

Choinka z papieru origami – instrukcja krok po kroku

Do wykonania choinki potrzebujemy tylko prostokątnej kartki papieru origami oraz nożyczek. Po przekątnej rysujemy białą przerywaną linię. Na środku zaś – 7 przerywanych, krzyżujących się linii (forma śniegowej gwiazdki) oznaczonych innym kolorem (np. czerwonym).

Najpierw składamy kartkę na pół po przekątnej, tak by powstał trójkąt. Następnie składamy go jeszcze na pół wzdłuż wysokości, potem kolejny raz na pół. Rozprostowujemy kartkę.

Kolejna czynność: złożenie kartki na pół (zaginamy górną połówkę w dół), ale już tak, by powstał prostokąt. Zaginamy górne rogi do środka, następnie otwieramy, tworząc zakładki. Gładzimy zakładki (czyli spłaszczamy), tak by uformować trójkąty.

Rozprostowujemy kartkę. Białe linie pokazują to, co już zrobiliśmy. Na kartce zaznaczamy numerki od 1 do 6 po jednej stronie i 7 do 12 po drugiej. Połówkę 1-6 opisujemy jako A, a 7-12 jako B. Odwracamy według wskazówek zegara, składamy na pół. Powtarzamy kroki wskazane przez linie białe. Dzięki temu powstaną zagięcia zgodnie z liniami czerwonymi.

.. Choinka na pniu DIY – taniej zrobić samodzielnie! >>>

Odwracamy kartkę, znajdujemy części A i B. Linię między 1 a 2 należy zagiąć do środka i podłożyć pod część A. Podobnie postępujemy z liniami pomiędzy 3 a 4 i 5 a 6. Powstaną w ten sposób trzy klapki. Analogiczne robimy na części B.

Bierzemy pod lupę klapki i przecinamy przerywane linie na nich (będą u spodu). Rozkładamy wszystkie zakładki – już mamy kształt choinki z papieru. Można jeszcze delikatnie naciąć zewnętrzne krawędzie, przez co dodamy dekoracji świątecznej jeszcze więcej trójwymiarowości. Zrobione!

Jak zrobić choinkę z gazet?

W choinkę możemy zmienić dowolną gazetę. Co więcej, wykorzystujemy ją w całości – nie trzeba dzielić magazynu na kartki. Najlepiej sprawdzi się czasopismo w formacie A4. Sami decydujemy, czy w roli „ozdób” wolimy więcej tekstu, czy może poskładanych zdjęć.

Pierwszy krok: usuwamy okładkę, która jest zwykle grubsza i twardsza, a więc nieco popsułaby kompozycję. Zajmujemy się pierwszą kartką. Zginamy ją od góry, tak by powstał trójkąt z podstawą mniej więcej na wysokości jednej trzeciej kartki (patrząc od dołu). Zginamy kartkę raz jeszcze – tym razem linia podziału biegnie od lewego górnego rogu do podstawy kartki (mniej więcej jedna trzecia, patrząc od lewej). Część papieru będzie wystawała poza krawędź, tworząc trapez. Zaginamy go do góry, równo z krawędzią karki. Pierwszy trójkąt choinkowy zrobiony!

.. Choinka z szyszek krok po kroku – jak ją zrobić? >>>

Kolejno składamy wszystkie kartki aż do ostatniej. Sklejamy ze sobą pierwszy i ostatni trójkąt – choinka z gazety gotowa. Teraz wystarczy ją udekorować na szczycie wedle uznania.

Warto wiedzieć: lepszy efekt osiągniemy, wykorzystując pismo składające się maksymalnie z 200 stron (grubsze gazety to cięższa i mniej efektowna choinka).

Papierowa choinka na ścianie – pomysł na dekorację świąteczną

Choinka z papieru stojąca to tylko jeden z pomysłów. Dlaczego by nie wykonać także drzewka na ścianę? Wystarczy z kawałków dekoracyjnego papieru uformować choinkę świąteczną. Można wykorzystać wielobarwne papierowe rozety albo papier służący do pakowania prezentów. Lepszy efekt osiągniemy, składając choinkę z papieru z wielu elementów. W końcu wycięcie jednego kształtu to żadne wyzwanie! Rozety niech będą okrągłe, a kawałki papieru prezentowego – trójkątne. Grając kształtami i kolorami uda nam się zrobić choinkę 3D.

Dekoracje świąteczne zrób to sam – GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE