Barwienie jajek wielkanocnych. Naturalne barwniki do pisanek i wzory w stylu eko. ZRÓB TO SAM

2019-03-18 17:13

Barwienie jajek wielkanocnych może być przyjemną zabawą dla całej rodziny, a własnoręcznie wykonane pisanki we wzory wybrane przez domowników ozdobią wielkanocny stół jak żadne inne! Podpowiadamy, jakie naturalne barwniki warto wykorzystać i jak w procesie barwienia jajek wykonać na nich piękne wiosenne wzory.

Barwienie to jedna z najstarszych technik zdobienia jajek wielkanocnych – które wówczas tradycyjnie należałoby nazwać nie pisankami, a kraszankami. W Europie od czasów starożytnych, a na teranach dzisiejszej Polski od średniowiecza, do barwienia jajek przez stulecia używano naturalnych barwników. Warto poznać je bliżej i dowiedzieć się, w jaki sposób za sprawą techniki barwienia jajek wielkanocnych osiągać ciekawe efekty dekoracyjne.

Naturalne barwniki do jajek wielkanocnych

Aby nadać skorupkom jajek wielkanocnych określone kolory, w przeszłości sięgano po łatwo dostępne dary natury:

niebieski – suszone płatki chabra bławatka lub owoce jagód
fiolet – suszone płatki malwy czarnej
zieleń – pędy ozimego żyta lub listki barwinka
różowy – sok z buraka
żółty – kora młodej jabłoni lub suszony kwiat nagietka
brąz lub rudy – łupiny cebuli o określonym odcieniu
czarny – kora dębu lub olchy albo łupiny orzechów włoskich

Naturalne barwniki są bezpieczne i dają subtelne, pastelowekolory. Mało kto ma jednak pod ręką suszone chabry, ozime żyta lub korę jabłoni. Dlatego z zaproponowanej tu palety proponujemy wybrać cztery wiosenne kolory: modny róż, na jaki wybarwią jajka siekane buraki, pogodny błękit, który dają jagody oraz słoneczny żółty, jaki zafunduje nam... kurkuma. Na koniec uzyskamy także świeżą zieleń, powstałą z połączenia błękitu i żółcieni.

Jak naturalnie barwić jajka wielkanocne? Krok po kroku

Pisanki w naturalnych kolorach doskonale ozdobią wnętrze w stylu eko czy naturalnym albo skandynawskim. Ze względu na niezwykle tradycyjny charakter z sukcesem wpiszą się jednak w każde wnętrze. Do ich barwienia jajek wielkanocnych naturalnymi barwnikami potrzebne będą:

• 2 szklanki wody (porcja do każdego składnika barwiącego)
• 1 łyżeczka białego octu (porcja do każdego składnika barwiącego)
• 1 duże siekane buraki (dadzą kolor różowy)
• 1 szklanka rozgniecionych jagód (dadzą kolor niebieski)
• 1 łyżka kurkumy (da kolor żółty)
• 1 łyżeczka soli
• umyte i wysuszone wydmuszki jaj kurzych lub kaczych o bardzo jasnej, najlepiej białej skorupce
• niewielkie słoiki, do których jednak zmieszczą się jajka

1. Aby uzyskać naturalne barwniki do jajek wielkanocnych, wodę i ocet wlej do garnka i postaw na średnim ogniu. Następnie dodaj jedną z wybranych substancji barwiących – w naszym przypadku odpowiednio: buraki, jagody lub kurkumę. Gotuj w spokojnym tempie przez 20 minut, następnie dodaj sól. Proces ten powtórz dla każdego barwnika.

2. Niewielkie części roztworów: żółtego i niebieskiego zmieszaj, aby uzyskać barwnik zielony.

3. Rozlej powstałe roztwory barwiące do słoików. Delikatnie wkładaj do nich jajka tak, by całe zanurzyły się w roztworze. Pozostaw je w barwniku przez 20, 30 minut.

4. Gdy jaja osiągną pożądany odcień, opłucz pod bieżącą wodą. Możesz je lekko natłuścić, aby nadać barwionym jajkom wielkanocnym odświetny połysk.

Jajka wielkanocne naturalne barwione we wzory. Krok po kroku

Technika barwienia jajek wielkanocnych pozwala uzyskiwać nie tylko klasyczne kraszanki o jednolitym kolorycie, lecz także pisanki, w których odpowiednio skomponowane partie wybarwione i niewybarwione stworzą dekoracyjny rysunek. Potrzebne będą:

• różnokształtne płaskie kwiatki oraz listki ziół i innych roślin, np. kolendry, szałwii, drobnolistnych paproci
• opakowanie wodorozpuszczalnego kleju do rękodzieła
• para starych rajstop
• gunki recepturki, sznurek lub taśma (najlepiej elastyczna)
nożyczki
pędzelek

1. Porozcinaj kwiatki i listki tak, by zmieściły się na skorupce jajka.

2. Nałóż na listki itd. nieco kleju do rękodzieła.

3. Przyklejaj listki na skorupki jajek. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, pozostaw klej do wyschnięcia.

4. Potnij rajstopy na ok. 10-centymetrowe odcinki.

5. Jajka z naklejonymi listkami wkładaj w nylonowe tuneliki z rajstop. Następnie ciasno pozawiązuj je gumką lub sznurkiem tak, by naklejone listki nie przesuwały się w czasie barwienia.

6. Tak przygotowane jajka zanurz w wybranych roztworach barwiących. Część skorupki zakryta listkiem lub kwiatkiem pozostanie biała, reszta przyjmie kolor.

7. Po uzyskaniu oczekiwanej intensywności koloru delikatnie zdejmij rajstopę, a następnie zeskrob listek i opłucz jajka. Starannie wytrzyj je do sucha miękką ściereczką.

8. Miękkim pędzlem starannie polakieruj jajka. Nałóż co najmniej trzy warstwy, przy każdej prowadź pędzel w innym kierunku, aby uniknąć powstania smug. Przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekaj, aż poprzednia dokładnie wyschnie.

Pomysły na pisanki - jajka wielkanocne ręcznie robione
Autor: agencjafree / living4media Mamy niebanalne pomysły na pisanki - ręcznie robione jajka wielkanocne. Zrób je sam!