Zygzak, inaczej chevron, zdobywa nowe pola w aranżacji wnętrz. INSPIRACJE!

2015-10-07 19:46 Monika Czerwińska-Konarska

Zygzak, jako wyrazisty wzór geometrycznyna dodatkach do domu i meblach zdobywa coraz więcej zwolenników. Klasyczny zygzak pojawia się w stylu retro i w stylu skandynawskim. W pokojach dziennych, łazienkach i w pastelowych pokojach dla dzieci. Zobaczcie 16 INSPIRACJI z zygzakiem w aranżacji wnętrz!

Zygzak, to motyw geometryczny w postaci wstęgi łamanej, stosowany powszechnie w zdobnictwie od późnej epoki kamienia. Znany w wielu kulturach. Zygzak był rozpowszechniony w starożytnym Egipcie, gdzie symbolizował wodę. Często stosowany jak chevron, czyli motyw powtarzany. Odmianą zygzaka jest meander czyli wstęga łamana pod kątem prostym*. Do mody zygzak wprowadził w drugiej połowie dwudziestego wieku włoski dom mody Missoni. Z czasem zygzaki przeniknęły z ubrań do aranżacji wnętrz. W stylu nowojorskim zygzak zadomowił się na dobre. Tak naprawdę zastępuje popularne w Europie pasy.

Wystrój wnętrz: zygzak na tkaninach obiciowych, dywanach i zasłonach

Zygzak jako wzór uniwersalny idealnie odnajduje się na prawie wszystkich elementach aranżacji wnętrz. Zygzak znajdziemy na poduszkach, obiciach foteli, sof, dywanach i zasłonach. Mało tego, zygzak uwielbia towarzystwo innych wzorów geometryczne. Klasyczny czarno – biały zygzak jest wyjątkowo popularny w stylu nowojorskim. Znajdziemy go na przykład na poszewkach poduszek na sofie i na dywanie. Na poszewkach będzie drobny, na dywanie w wersji maksi. Zygzak na zasłonach nada dramatyzmu symetrycznej i stonowanej aranżacji wnętrz.

Zobacz: wzory geometryczne w aranżacji wnętrz

 

Wystrój wnętrz:  zygzak to solista czy lubi towarzystwo innych wzorów?

Zygzak jako wzór geometrycznyjest niezwykle uniwersalnym wzorem. Lubi występować jako solista, ale znakomicie odnajduje się także  w towarzystwie innych wzorów graficznych. Nie można dopuścić by zygzak dominował. Jeśli wybieramy klasyczną, czarno – białą wersję zygzaka na dywanie, na poduszkach lub obiciach fotela zastosujmy romby. Pastelowe wersje zygzaków, różowe i miętowe znakomicie natomiast wyglądają w pokojach dziecięcych. Tam możemy dołożyć jako przeciwwagę gwiazdki w tych samych kolorach.

Więcej: pastelowe wzory i kolory w pokoju dziecka

Wystrój wnętrz: zygzaki w stylu retro i w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jako uosobienie spokoju i harmonii czasem potrzebuje delikatnego podkręcenia. I wtedy kilka poduszek lub dywan w czarno – białe zygzaki idealnie spełnią swoją rolę. W stylu retro zygzak występuje w znacznie delikatniejszej formie i pojawia się na tkaninach obiciowych lekkich mebli na nóżkach. Fotele i nieduże sofy nabierają wtedy charakteru.

* źródło: Wikipedia