Zimowe dekoracje wnętrz, czyli jak sezonową dekoracją nie wyprzedzić Świąt Bożego Narodzenia

2014-12-09 17:05 Anna Rychlewicz

Zimowe dekoracje wnętrz nie muszą być tożsame ze świątecznymi dekoracjami. Wystrój mieszkania nie musi obfitować w bożonarodzeniowe ozdoby, a mimo to może zachwycać magicznym klimatem i niepowtarzalnie ciepłą i rodzinną atmosferą. Jakie zimowe dekoracje wnętrz pozwolą nam uchwycić magię grudniowego czasu? Jakie ozdoby podniosą wyjątkowy klimat w świątecznie-nieświątecznym wnętrzu?

Dla wielu z nas zimowe dekoracje wnętrz będą kojarzyły się głównie z bożonarodzeniowym wystrojem mieszkania przepełnionym świątecznymi ozdobami. Czy rzeczywiście tylko choinkowe światełka i anielskie włosy mogą budować zimowy i klimatyczny nastrój we wnętrzu? Niekoniecznie.

Prezentujemy banalne sposoby na zimowe dekoracje wnętrz, które świetnie sprawdzą się zarówno na długo przed jak i po świątecznym szaleństwie.

Zimowe dekoracje, które ogrzeją wnętrze

Coraz popularniejsze staje się dekorowanie wnętrz inspirowanych kolejnymi porami roku. W okresie letnim, świadomie bądź też nie, wprowadzamy do wnętrza słoneczne i ciepłe kolory wywołujące uśmiech na twarzy. Na czas jesieni otulamy wnętrze kolorami ziemi i miękkimi tkaninami, mającymi budować cieplejszy nastrój.

Podobnie, w okresie zimowym, zadbajmy więc o nastrojowe zimowe dekoracje wnętrz, które pozwolą zbudować nam atmosferę wnętrza, z którego nie będziemy chcieli wychodzić.

Pierwszym krokiem do zimowej dekoracji wnętrza powinno być wizualne jego „ogrzanie", czyli stworzenie ciepłej atmosfery, wprowadzenia ocieplających dodatków w naturalnych barwach, które nadadzą głębi całej aranżacji.

Zimowe dekoracje: wybierz cieplejszy odcień bieli

Myśląc o wyjątkowym wystroju wnętrza w okresie zimowym, do głowy z pewnością przyjdzie nam na przykład kominek. Nie da się zaprzeczyć – otuli on wnętrze przytulnym blaskiem i wykreuje bajeczną atmosferę w zimowym wnętrzu. A co w kwestii kolorystyki? Podstawową barwą najchłodniejszej pory roku jest oczywiście biel. Niekoniecznie ta chłodna...

Odpowiednio ograny kolor biały może urzekać nieprzeciętnym ciepłem i przytulnością. Największe znaczenie wydaje się mieć tutaj przede wszystkim faktura i miękkość. Postawmy więc na biel, otaczając się miękkimi kocami i delikatnymi pledami. Oprócz tego, wszelkiego rodzaju brązy, czerwienie i złoto. Wszystko to doprawmy szczyptą srebrzystości.

Zimowe dekoracje: o tym warto pamiętać!

Nieocenionym elementem w zimowej dekoracji wnętrz będą wszelkiego rodzaju tkaniny. Czy to pojawiające się w postaci mięsistych zasłon, miękkich pledów czy dekoracyjnych narzut. Pamiętajmy, że tkaniny mają ogromną moc w wizualnym ocieplaniu wnętrza, które przecież w okresie zimowym jest absolutnie nie do przecenienia.

Po ustaleniu dominującej kolorystyki i roli tkanin w zimowej dekoracji wnętrza, czas przejść do nie mniej istotnej kwestii, czyli oświetlenie wnętrza. To ma ogromne znaczenie w aranżacji mieszkania – niezależnie od pory roku. Jednak w okresie zimowym, wydaje się być elementem wyjątkowo przydatnym.

Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko kreuje unikalny klimat we wnętrzu mieszkania, ale także ociepla je i nadaje przestrzeniom wyjątkowej przytulności. Centralne oświetlenie i wszelkiego rodzaju lampki – to oczywiste. Co oprócz tego? Niezwykle modne świecące kule Cotton Ball Lights czy po prostu świeczki. Tych ostatnich - nigdy za wiele.

Zimowe dekoracje: inspiracje