Zielony kolor. Jak stosować zielony kolor na ścianach?

2015-06-03 14:07

Zielony kolor ścian to jeden z ciekawszych trendów wschodzących w nadchodzącym sezonie. Jak właściwie dobrać odcień zieleni, by uzyskać najlepszy efekt na ścianie? Jakie tonacje zieleni będą najciekawsze do salonu, kuchni czy pokoju młodzieżowego? Sprawdź koniecznie, jak malować ściany w kolorze zielonym!

Spis treści

  1. Zielony kolor bardzo modny
  2. Zielone kolory ścian a samopoczucie
  3. Jakie meble i dodatki do zielonych ścian?

Zarezerwowana dotąd z reguły dla wnętrz bibliotecznych, buduarowych czy gabinetowych zieleń na ścianie, w tym sezonie wkracza do stref dziennych i użytkowych. Nie totalnie, subtelnie.

Zieleń przemycona na fragmencie ściany z biblioteczką w salonie, czy jako tło dla mebli kuchennych w aneksie otwartym na salon to miejsca zarezerwowane dla modnej zieleni w bieżącym sezonie. Zieleń zieleni jednak nie równa. Jakie odcienie zielonych ścian będą pożądane na naszych ścianach w tym sezonie?

Zielony kolor bardzo modny

Modne odcienie zieleni na ścianach to wersje zieleni złamanej, subtelnej, lekko poszarzałej. Zieleń wyrafinowana, świeża i kwiecista, obowiązkowo jednak z delikatnym, ciepłym odcieniem.

W bieżącym sezonie zieleń na ścianie pojawia się więc niejako dwutorowo - w wersji zgaszonej, rozbielonej oliwki, tak szarej, że prawie neutralnej oraz w wersji żywej - żółtawozielonej, lekkiej i liściastej.

Zielone kolory ścian a samopoczucie

Kolor zielony, jako ten z grupy chłodnych, nie jest najczęściej wybieranym kolorem ścian do wnętrz domowych. Jednak w zależności od odcienia zieleni na ścianie możemy uzyskać klimat wnętrz bardziej lub mniej przytulnych. Łagodny i zgaszony odcień zieleni na ścianie wywołuje bowiem uczucie spokoju, harmonii i bezpieczeństwa.

Zieleń we wnętrzu jest bardzo neutralna, stąd nie wywołuje w nas skrajnych emocji (ani przesadnego entuzjazmu, ani ospałości). Zielony kolor ścian zalecany jest w szczególności dla osób zbyt pobudliwych i nadaktywnych, gdyż subtelnie tonuje ich codzienne "zapędzenie". Zieleń pomaga w podejmowaniu decyzji, zwiększa optymizm i wiarę w siebie.

Jakie meble i dodatki do zielonych ścian?

Zielony kolor ścian w modnych, złamanych odcieniach, doskonale uzupełnią meble z surowego drewna, o lekko rozbielonym wykończeniu. Meble w stylu schabby chic, lekko przecierane bądź wykończone matową farbą kredową to także świetny wybór na dodatki do wnętrz z zieloną ścianą.

Biel i szarości w tekstyliach z przeziernych i naturalnych materiałów (len, bawełna) subtelnie dopełnią aranżacji. Liczne rośliny w terakotowych donicach dodadzą wnętrzu z zieloną ścianą niewymuszonej finezji.