16 pomysłów na świąteczne dekoracje stołu. Łatwe i niedrogie w przygotowaniu
Aby w tym roku nikomu nie zabrakło pomysłu na świąteczne nakrycie stołu, przedstawiamy 16 propozycji. Pełnych blasku, roślin, niecodziennych rozwiązań. Wszystkie zjawiskowe i gotowe do przyjęć w twoim domu.

Zieleni się
Moda na asparagus i eukaliptus nie omija też uroczystego stołu. Gałązki rozjaśniają złote bombki oraz delikatny sznur lampek LED.

Ciepło, cieplej, wigilia!
Zimą sięgajmy nie tylko po iglaki. Warto wyjść naprzeciw schematom i ułożyć pośrodku stołu kompozycję z gałązek eukaliptusa, oliwki, wierzby, irgi czy derenia. Wiosenny powiew wniesie też zastawa Ramo Arzberg.

Kamienne tablice
Propozycja House Doctor łączy styl rustykalny z luksusem. Pierwszy z nich obrazują wianki, płócienne serwetki i kamionkowe naczynia o nieregularnych kształtach. Drugi – marmurowe podkładki z miedzianym rantem.

Ogień z wody
Przepis na rustykalną aranżację. Włóż do słojów ulubione liście, gałęzie lub białe świece i zalej je wodą. Do wieczek słojów przymocuj długie świeczki. Możesz też użyć gotowych świeczników Ib Laursen.

Waga detalu
Na tym stole liczą się drobiazgi: szyszka na winietki, motyw marmuru na bombce ze szkła, złote paski na talerzach i kieliszkach. Nawiązanie do stylu art déco. Piękne zestawienie złota i szmaragdu.

Kwitnące właśnie teraz hippeastrum pięknie kontrastuje z choinką i mroźną aurą za oknem. Bez względu na to, czy rośnie w donicy, czy też stoi w wazonie z wodą, warto wyeksponować je na stole. Przycięte kwiaty możesz także wpiąć do świątecznego wianka, ozdobić nimi krzesła lub serwetki przy talerzach. Hiacynty oraz tulipany również nie muszą czekać do Wielkanocy. Wstaw je w większej liczbie do szklanego wazonu. Są w ziemi? Przykryj ją mchem i drobnymi bombkami.
Z lasu, gaju i piekarni
Do dekoracji stołu doskonale nadają się: owoce głogu, jarzębiny, ostrokrzewu, a także granaty i jabłka, suszone plastry pomarańczy, orzechy, a nawet pieczywo chrupkie.

Bieżnik w przedbiegach
Śnieżnobiały obrus w każdej chwili może przegrać starcie z czerwonym barszczem. Warto więc zawczasu przygotować barwny bieżnik, ze wzorami pasującymi do świąt.

Pora na poinsecję
Wilczomlecz piękny, zwany gwiazdą betlejemską, zwykle kupujemy w kolorze czerwonym. Czas na zmiany? Polecamy kwiaty w odcieniach łososiowym, różowym lub białym. Prezentują się subtelniej. W ozdobnych doniczkach, szkle, wpięte w serwetki.

Rogata dusza
Jeleń – główny bohater tej aranżacji – to nawiązanie do natury i świata baśni. Najpiękniej prezentuje się w odcieniach srebra i złota.

W blasku świec
Przyciemniamy lampy, zapalamy świeczki i… tworzymy miły nastrój! Szkło grawerowane lub ze strukturalnymi wzorami potęguje ten efekt. Pięknie załamuje i odbija światło.

Próba złota
Dekoracje świąteczne i karnawałowe rządzą się swoimi prawami. Lśnią złotem, migoczą brokatem, nie boją się wzorów. Dla uspokojenia przydaje im się towarzystwo bieli (talerzy lub tkanin).

Sztuka kontrastu
Elementy eleganckie, np. złociste sztućce, zestawiamy z rustykalnymi (jak plecionka, bawełna, drewno). Do tego trzymamy się ciepłej, naturalnej palety barw ziemi i gotowe!

Serwetka gwiazdorzy…
Wskakuje na talerz, narzuca na siebie gałązkę choinki i dekorację świąteczną. I bardzo dobrze, bo dzięki temu nawet zwykły biały talerz wygląda odświętnie.

Do góry nogami
Kieliszek do wody lub czerwonego wina, a nawet zwykła szklanka, mogą zagrać role świeczników. Musisz im jednak trochę pomóc… Przygotuj mały stroik (z choinki i minibombki), przykryj go odwróconym do góry dnem kieliszkiem, na wierzchu postaw tealight.

Dobra widoczność
Przezroczysty nie znaczy nieważny. Patery lub półmiski z transparentnego szkła wnoszą na stół lekkość i dobrze eksponują serwowane na nich dania. Postawione na drewnianej tacy lub wzorzystej tkaninie, zyskują ciekawszą fakturę.
