Wiszące ozdoby świąteczne na okno, ozdoby świąteczne na parapet. Jak ozdobić okno na Boże Narodzenie?

2023-12-14 13:47

Ozdoby świąteczne na okno magicznie podkreślają klimat Bożego Narodzenia. To także wizytówka domu, którą widać nawet z ulicy. Jak ozdobić okno na Boże Narodzenie? Prezentujemy pomysły na świąteczne dekoracje okien w różnych stylach.

Spis treści

  1. Styl klasyczny czy nowoczesny?
  2. Wiszące ozdoby świąteczne na okno, ozdoby świąteczne na parapet
  3. Ozdoby świąteczne na okno LED
  4. Modne ozdoby bożonarodzeniowe na okno
  5. Gwiazda na okno LED i nie tylko

Budując świąteczny nastrój w domu, przystrajamy drzwi, kupujemy choinkę, ale często zapominamy o świątecznej dekoracji okna. A to błąd, ponieważ ciekawie dobrana aranżacja okna ozdobi dom od wewnątrz, do tego zaś będzie widoczna z zewnątrz domu, który w ten sposób nabierze świątecznego charakteru.

Styl klasyczny czy nowoczesny?

Zanim zabierzemy się do dekorowania okna na święta, musimy wybrać styl, w jakim chcemy przygotować ozdoby bożonarodzeniowe na okno. Warto dostosować wystrój okna do reszty pomieszczenia. W klasycznym salonie świetnie sprawdzą się tradycyjne ozdoby świąteczne na okno: gwiazdy, zawieszki w kolorze czerwonym zielonym i szarym, bombki, stroiki na Boże Narodzenie z gałązkami iglaków oraz szyszkami.

Jeśli jednak we wnętrzu dominuje styl nowoczesny, sprawdzą się w nim bardziej designerskie albo minimalistyczne dekoracje okna na święta. Wystarczą wówczas klasyczne świece ustawione w srebrnych lampionach albo rozłożone gałązki świerkowe przystrojone gdzieniegdzie bombkami.

Choć ozdoby świąteczne ręcznie robione kojarzą się z tradycyjnymi świętami, równie dobrze zaprezentują się w aranżacji nowoczesnej. Wykonajmy więc prostą gwiazdę z papieru albo kilka papierowych zawieszek w kształcie choinki. A może szyszki? Wystarczy zrobić z nich minimalistyczny wieniec, a następnie pokryć go farbą np. w kolorze szarym bądź białym.

Wiszące ozdoby świąteczne na okno, ozdoby świąteczne na parapet

Klasyczne i zawsze modne ozdoby bożonarodzeniowe na okno to przede wszystkim gałązki iglaków (najlepiej świerku) oraz świece. W zasadzie już z tych dwóch elementów możemy skomponować prosty wieniec adwentowy na parapet, który przyjemnie będzie odliczał czas do świąt. Warto do kompozycji dodać kilka szyszek, opcjonalnie kilka małych bombek choinkowych lub innych ulubionych ozdób świątecznych.

Inne rośliny, które przydadzą się do przygotowania świątecznych dekoracji okien, to np. bluszcz, jemioła, suszone kwiaty, a także późnojesienne owoce (dzika róża, głóg, żurawina). Można również udekorować okno jadalnymi dekoracjami.

Idealnie sprawdzą się lukrowane pierniczki świąteczne, które można przystroić przyprawami: laskami cynamonu, goździkami, gwiazdkami anyżu. Będą wyglądać zjawiskowo i jeszcze lepiej pachnieć!

Dużą popularnością cieszą się zawieszki w formie dużych ażurowych gwiazd. Wykonamy je samodzielnie z papieru, a w sklepach znajdziemy gotowe. Inna opcja to lampka wisząca z papieru (albo z materiału dobrze go imitującego) w formie gwiazdy.

Dekorować na Boże Narodzenie warto także szyby – oczywiście z umiarem, tak by do pokoju docierało światło dzienne tak cenne w sezonie zimowym. Wykorzystajmy ażurowe i koronkowe naklejki, a także kolorowe drobiazgi z gumowymi przylepcami.

Ozdoby świąteczne na okno LED

Idealne ozdoby świąteczne na okno to również lampki choinkowe, którymi możemy opleść ramy okna. Można je też dodać do stroika świątecznego na parapet, a nawet przymocować do firanek. Będą wtedy doskonale widoczne z zewnątrz. Modne są wiszące świecące gwiazdy, wianki, kurtyny świetlne.

Modne ozdoby bożonarodzeniowe na okno

  • Minimalistyczny styl skandynawski: gałązki (także te bez liści), szyszki, kilka ażurowych ozdób i odrobina światła świec – taka proponowana stylistyka świątecznej dekoracji okna króluje wśród skandynawskich marek.
  • Ozdoby ręcznie robione: z drewna, wikliny, sznurków, wstążek, a przede wszystkim z papieru. Ciekawą zawieszką okienną może być też renifer z filcu.
  • Ciemne kolory: bezapelacyjnie królują w trendach. Można np. skusić się na ciemnoszarą bądź czarną świecę w kształcie choinki albo granatowe czy szmaragdowe bombki.
  • Naturalne dekoracje okien na święta: poza iglakami i szyszkami pojawiają się bluszcz, jemioła, ale też mech czy suszone kwiaty.

Gwiazda na okno LED i nie tylko

Skandynawska dekoracja świąteczna na Boże Narodzenie. Kompozycja ze świecami. DIY